Majitelé zkrachovalé I. Parkam Holidays pokračují v podnikání se střídavými úspěchy

Krach cestovní kanceláře I. Parkam Holidays z července 2011, který poškodil stovky klientů, neodradil jedince, spojené s touto firmou, od dalšího podnikání v cestovním ruchu. Aby jim to někdo zakázal, je bohužel tuzemská legislativa krátká. Naše redakce proto zjišťovala, jak se pánům Petku Nikolovovi a Romanu Šimkovi v byznysu daří. V kostce lze říci, že se střídavými úspěchy.

Nejdřív se zaměřme na spoluvlastníka a jednatele Parkamu, Bulhara Petko Pavlova Nikolova. Ten měl podle všeho blízko k pražské cestovce Bulsky Holidays, která vznikla v prosinci 2011, tedy pár měsíců po bankrotu Parkamu, a příliš velkou díru do světa neudělala.

CK patří Svetlane Nedelcheve, která je dle informací MF Dnes Nikolovou partnerkou. Jak navíc portál Krachy cestovevk.cz před rokem zjistil, Asociace českých cestovních kanceláří a agentur dokonce odmítla vzít tuto cestovku do svých řad, a to údajně právě z důvodu rodinných vazeb Nedelchevy na Petko Nikolova.

Firma pro jednu sezonu

Když jsme loni koncem března upozorňovali na potíže Bulsky v podobě přerušené živnosti pro provozování CK a na uzavřené pobočky, přišel nám od cestovky rozhořčený e-mail. V něm kolektiv Bulsky tvrdil, že jsme napsali nepravdivý článek, a že si kancelář jen zařizuje nové pojištění proti úpadku a že hned po jeho sjednání obnoví činnost.

A jaký je aktuální stav? Koncesovaná živnost firmě podle živnostenského rejstříku definitivně zanikla loni v srpnu a nyní přestal fungovat i její web. Znamená to, že Bulsky vydržela pouhou jednu letní sezonu v roce 2012. Jaké měla výsledky nelze zjistit, protože navzdory zákonným povinnostem dosud nezveřejnila v obchodním rejstříku žádné účetní uzávěrky.

Šimkova cestovka funguje jen někdy

To druhý spolumajitel Parkamu, bývalý jednatel Roman Šimek, se zdá být poněkud úspěšnější. Jeho cestovka RS Tour funguje již čtvrtým rokem, jenže ne zcela obvykle. Loni si totiž dvakrát, na jaře před sezonou a po ní pak i na podzim, přerušila živnost. Navíc má pro letošek uzavřené povinné pojištění proti úpadku neobvykle jen na část roku, a sice od ledna do září.

Proč není Šimkova cestovka pojištěna standardně na celý rok, nevíme. Zástupci pojišťovny Slavia ani RS Tour na naše dotazy neodpověděli. Nicméně takové fungování cestovní kanceláře o perfektním stavu firmy určitě nesvědčí. Navíc RS Tour dle informací z jejích stránek nemá stálou otevírací dobu, ale jen „dle dohody“. A jak hospodaří, se také nelze dozvědět. Finanční výkazy se v rejstříku doposud neobjevily, přestože jde o zákonem stanovenou povinnost.

Rozhádaní majitelé

Cestovní kancelář I. Parkam Holidays se orientovala zejména na Bulharsko. Po jejím bankrotu 1. července 2011 zůstali v zahraničí 344 turisté, jejichž návrat platila pojišťovna Generali. Dalších 500 klientů už neodjelo na zakoupené zájezdy. Ti nakonec kvůli podpojištění cestovky a nedostatečné právní ochraně ze strany státu dostali zpět jen 58 procent svých peněz.

Někteří z nich se začali s pojišťovnou soudit na popud advokátní kanceláře Holubová, přidruženého to člena Asociace cestovních kanceláří ČR, jiní se stali členy občanského sdružení Krachy cestovek a hodlají zbylé peníze vymáhat zpět po státu s oporou advokátní kanceláře J. Kalvody.

Ten je s ohledem na tzv. rakouský případ, který v minulosti pozitivně pro poškozené řešil Evropský soudní dvůr, přesvědčen o tom, že český stát nedostatečně zajistil implementaci evropské směrnice o ochraně turistů do tuzemského práva.

Od července 2011 se také táhne komplikované insolvenční řízení. Provázejí ho soudní spory mezi majiteli – Šimkem a Nikolovem, kteří se vzájemně obviňují z manipulace s účetnictvím. Další spory jsou mezi insolvenčním správcem, věřiteli a firmou, jež skladuje movitý majetek cestovky. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 46 věřitelů s pohledávkami za téměř čtyři miliony korun. Správce zároveň eviduje majetek za víc než dva miliony korun.