Za agenturou Ilton Travel stojí bezdomovec a muž odsouzený za krach cestovky

ilton_travel

Český trh je opět svědkem návratu jednoho z dřívějších bankrotářů do cestovního ruchu. Tentokrát jde o Miroslava Jirsu, v minulosti odsouzeného za krach nepojištěné cestovky Kvaizbo, jenž se nyní angažuje v agentuře Ilton Travel. Oficiálně ale za Ilton jedná jiný podnikatel, který „bydlí“ na obecním úřadě, přesto firma dostala koncesi na provozování CK a spolupracují s ní největší hráči v branži.

Pražská cestovní agentura Ilton Travel zahájila pod tímto názvem podnikání letos v lednu. Na svém webu, kde se chlubí podtitulem „záleží nám na Vás“, aktuálně nabízí eurovíkendy či zájezdy do letovisek v severní Africe a Evropě. Mezi avizovaných 300 cestovek, jejichž nabídky Ilton prodává, patří známá jména jako Exim tours nebo Bulgariatour.

Z hlediska internetových stránek je na první pohled vše pořádku, osten nedůvěry může vzbudit až průzkum obchodního rejstříku. Podle něj je jednatelem agentury čtyřiapadesátiletý Jiří Klásek, který má, stejně jako je tomu u bezdomovců, bydliště na obecním úřadě. V jeho případě to je v obci Drahenice na Příbramsku.

Kdo je reálný majitel?

Navíc nikde nelze dohledat reálného majitele agentury. Podle obchodního rejstříku je totiž jejím 100procentním společníkem neznámá anglická firma Ilton Trade ltd. se základním jměním ve výši pouhé jedné bristké libry. Na této adrese v Manchesteru sídlí podle databáze britských firem dalších několik set společností. Ostatně sama cestovní agentura má adresu v pražském domě, kde dle webu Kurzy.cz sídlí neuvěřitelných 692 firem!

Aby toho nebylo málo, z obchodního rejstříku také vyplývá, že si společnost v září změnila název na Ilton Trading, jenže na stránkách agentury se to jaksi nepromítlo. V kontaktech i obchodních podmínkách je stále uvedeno již neexistující jméno provozovatele ILTON TRAVEL s.r.o.

A teď se konečně dostáváme k hlavní postavě celého příběhu – Miroslavu Jirsovi, který je podle řady indicií s Iltonem Travel doslova propojen pupeční šňůrou.

Před časem přišel do naší redakce e-mail od zástupce cestovky, s níž se Ilton Travel neúspěšně pokoušela navázat spolupráci. Pisatel se v e-mailu mimo jiné podivuje nad tím, že agenturou předložená smlouva o obchodním zastoupení byla „podepsána panem Miroslavem Jirsou,“ který ale v souvislosti s Iltonem nefiguruje nikde v obchodním ani živnostenském rejstříku.

Autobus, který byla zakoupen jako ojetý – zabavený leasing – původní majitel Miroslav Jirsa – Kvaizbo s.r.o.

To však není jediné pojítko. Kromě smluv se Jirsovo jméno objevuje i v britském rejstříku. Podle něho je totiž ředitelem výše zmíněné manchesterské firmy Ilton Trade ltd., tedy vlastník agentury. A to není vše, podle údajů registrátora Nic.cz Jirsa zastupuje i držitele domény iltontrade.cz, společnost Euroline CR.

A kdo je vlastně Miroslav Jirsa? Podnikatel, který na jaře 2000 založil strakonickou cestovní kancelář Kvaizbo. Už v roce 2001 neměl dost peněz na zaplacení povinného pojištění, zanikla pojistná smlouva a následně mu živnostenský úřad zrušil oprávnění k podnikání.

Majitel se snažil nejrůznějšími prostředky cestovku udržet, vybíral peníze a pořádal zájezdy i bez pojištění. Jeho společnost skončila v roce 2002 ve ztrátě cca 29 milionů korun, poškozeno bylo „jen“ necelých čtyřicet klientů.

Jirsa byl obviněn z několika trestných činů, mj. z podvodu. Soud mu nakonec udělil podmíněný trest dva roky na pět let a na čtyři roky zákaz činnosti v oboru.

Netrvalo dlouho a na návrh ČSOB byl na majetek Miroslava Jirsy-KVAIZBO, Strakonice prohlášen konkurz. Úpadce navrhovateli dlužil z pětimilionového úvěru na dva patrové autobusy a financování oběžných aktiv k 17. prosinci celkem 6 867 265 korun. Dlužník uvedl, že podnikal úspěšně od roku 1991, ale učinil chybné rozhodnutí se založením cestovní kanceláře a ocitl se v druhotné platební neschopnosti.

Zásadní obrat po zásahu

Po přijatých opatřeních prý ale nastal v jeho hospodaření zásadní obrat, závazky snížil z 6,5 milionu (dluh u banky nepočítaje) na 3,2 milionu a z několika desítek věřitelů má jen sedm; závazky prý vyrovná do konce března 2004, napsaly v lednu 2004 Českobudějovické listy. Finanční úřad sdělil, že má za tímto dlužníkem pohledávku přes milion korun, Všeobecná zdravotní pojišťovna 65 992 Kč, soud konstatoval insolvenci a konkurz prohlásil.

Jak se však zdá, Jirsa se z finančních problémů zřejmě dosud nevyhrabal. Podle informací z obchodního rejstříku dluží pražské firmě Svoboda Press 5,6 milionu korun. Kvůli tomu je od letošního března vydán exekuční příkaz na Jirsův 100% podíl ve firmě Relativ Group.

Závěrem ještě dodejme, že práce dozorových orgánů v čele s MMR se nezlepšila ani po 12 letech. Ilton Travel navzdory své neprůhledné vlastnické struktuře a jednateli-bezdomovci získala podle živnostenského rejstříku letos v dubnu koncesi na provozování cestovní kanceláře a získala dokonce povinnou pojistku proti úpadku.

Koncesovanou živnost provozování cestovní kanceláře si ale firma následně v červnu přerušila a momentálně funguje jen jako cestovní agentura, tedy coby prodejce zájezdů pořádaných jinými kancelářemi.