Bývalá majitelka zkrachovalé Marine Tour má novou cestovku na Slovensku

Na krach cestovní kanceláře Marine Tour doplatí odhadem 5000 lidí – zhruba tisícovka jich je v zahraničí a další čtyři tisíce zákazníků na dovolenou vůbec neodletí. Bývalá majitelka a jednatelka čerstvě zkrachovalé CK Stanislava Aknar přesto pokračuje ve svém byznysu.

Jak zjistila redakce portálu Krachy cestovek.cz, začátkem loňského října si paní Aknar na Slovensku založila cestovní kancelář FLY2GO se základním jměním 5000 eur. Web slovenské cestovky paní Aknar nabízí jen hotely v Turecku.

Aktuálně se na webu této slovenské cestovky FLY2GO prodávají zájezdy do Turecka se slevou až 64 procent. Cestovní kancelář se prezentuje tím, že má „nejširší nabídku hotelů na turecké riviéře“ a samozřejmě nabízí stejné hotely jako Marine Tour a stejně tak i zájezdy do „no name“ hotelů, což bylo např. na diskusích na webu Orbion.cz častým důvodem ke stížnostem. Na rozdíl od české Marine Tour ale slovenští zákazníci přesně vědí, na jakou částku je cestovka FLY2GO pojištěna – na 25 tisíc eur.

Papež věděl, ale neřekl?

Úpadek CK Marine Tour přišel v době, kdy sněmovna českého parlamentu projednává novelu roky kritizovaného zákona o podnikání v cestovním ruchu. Samotný krach, největší za posledních několik let, provází řada pochybností. Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) Jana Papeže, kterého citoval Český rozhlas, zaznamenala asociace náznaky o možném úpadku Marine Tour už před několika dny.

„Získali jsme informace o tom, že (v pátek) ráno neodletí lidé z pražského letiště do Burgasu a do Antalie. Cestovní kancelář nekomunikuje s klienty ani s dopravci. Zároveň před několika dny došlo velmi náhle k výměně jejích majitelů, takže to byly takové impulsy, že se děje něco nekalého,“ uvedl.

Pan Papež měl zřejmě na mysli letiště Václava Havla, protože v české metropoli je několik dalších letišť, z nichž však obvykle dopravní letadla s dovolenkáři neodlétají, např. ve Kbelích či v nedalekých Letňanech…

Pokud pan Papež zaznamenal, že se děje něco nekalého, bylo jeho občanskou povinností upozornit Policii ČR, a nikoliv čekat na svých několik sekund mediální slávy. A bylo jeho profesní povinností upozornit ministerstvo pro místní rozvoj, které má cestovní ruch v gesci, a Českou asociaci pojišťoven.

Současně je velmi zvláštní, že pan Papež ví o výměně majitelů CK Marine Tour už několik dnů (to řekl ve čtvrtek), ale podle informací, které získala redakce portálu Krachu cestovek.cz, byla smlouva o prodeji podepsána teprve 24. 6. 2015, tedy den jeho vyjádřením.

Manželé paní Aknar

Čtenáři redakci dále upozornili, že při vyřizování úpadku s asistenční službou se angažuje pan Devrim Aknar, manžel bývalé majitelky a jednatelky cestovky. Z jakého titulu, to je otázkou, protože nebyl ani majitelem, ani jednatelem, ani zaměstnancem firmy. Aknar má přitom ve své profesní historii účet za tři zkrachované cestovní kanceláře s dluhy ve výši 36 milionů korun a zhruba tisícovkou poškozených klientů.

Jistě nebude bez souvislosti, že CK Marine Tour se přestěhovala z „hezké adresy“ v Korunní ulici na pražských Vinohradech do zapadlé boční ulice Kunětická nad pražským Hlavním nádražím. Na adresu, kde od roku 2012 sídlí také Aknarova firma Tourexpress založená v roce 2009.

Portál Krachy cestovek.cz již v roce 2012 upozornil, že někteří podnikatelé v cestovním ruchu, kteří přivádějí své firmy k bankrotu, neváhají použít jako zástěrku k dalšímu podnikání své manželky nebo přítelkyně.

Paní Stanislava Aknar (Rohanová) tehdy podala na Krachy cestovek trestní oznámení, které však bylo záhy odloženo. V téže době jsme rovněž zaslechli drb, že s právními kroky jí měl údajně pomáhat její bývalý manžel Martin Michal, současný manžel Heleny Vondráčkové.

Členství a diplom, které neochrání

Krach Marine Tour, která měla za rok 2013 obrat ve výši 185 milionů korun (údaje za loňský rok firma v rozporu se zákonnou povinností nezveřejnila), opět dokazuje, jak nicotnou má pro zákazníky hodnotu, zda konkrétní cestovka je členem té či oné profesní organizace či kdo její zájezdy prodává a uděluje jí ocenění.

Marine Tour byla členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) a za loňský rok jí agentura Invia.cz udělila ocenění „Volba klientů“. Tatáž Invia, která včera krátce po oznámení úpadku před nedávnem oceněné cestovky informovala média: CK Marine Tour je v úpadku, klientům Invia pomůže garance Faktor 100…