Cestovní kancelář Armitour z Orlové vyšetřuje policie

V pátek 8. 7. 2016 bylo podáno několik trestních oznámení na orlovskou cestovní kancelář Armitour za podvod při zprostředkování dovolené. Jednatelkou a jedinou majitelkou kanceláře je Dagmar Sobotíková.

Nakonec jsem zjistil, že naše smlouva byla taky falešná,“ uvedl pro televizi Polar Václav Zapletal, jeden z postižených klientů, který na zaplacenou dovolenou neodcestoval.

Policie potvrdila, že už prověřuje podezření protiprávního jednání v oblasti cestovního ruchu. Věc je nyní ve stádiu prověřování a probíhá sběr informací a podkladů podstatných pro trestní řízení.

„Vyzýváme zákazníky orlovské cestovní agentury Armitour, kterým nebyly poskytnuty již zaplacené služby, nechť neprodleně kontaktují Obvodní oddělení Policie ČR Orlová, případ šetří prap. Bc. Roman Mareček. Domníváme se, že poškozených v této věci může být více. Soudíme, že ne všichni, kteří chtěli odjet na dovolenou a byli uvedeni v omyl, nás kontaktovali,“ uvedla v Týdeníku policie policejní tisková mluvčí Zlatuše Viačková.

Neplatné cestovní smlouvy

Pro přesnost dodejme, že nejde o cestovní agenturu, jak stojí v policejní výzvě, ale o cestovní kancelář, která má platnou koncesi a je pojištěna proti úpadku u pojišťovny ČPP. Ta už se nechala slyšet, že „klienti by mohli žádat odškodnění, pokud by jim vznikla újma z důvodu úpadku cestovní kanceláře. Sjednané pojištění se vztahuje pouze na zájezdy organizované jmenovanou cestovní kanceláří“.

Jak uvedla pojišťovna, na cestovní smlouvě, respektive na smlouvě o zájezdu, je vždy uveden pořadatel zájezdu. Pokud není v úpadku, je povinen dostát svým závazkům. „Na zájezdy jiných CK se toto pojištění nevztahuje,“ opakovala tisková mluvčí ČPP Renata Čapková.

Problém je v tom, že podle dostupných informací poškození klienti obdrželi od cestovní kanceláře neplatné cestovní smlouvy, ve kterých chybělo rezervační číslo zájezdu. „Volala jsem přímo do cestovky, od které měl být zájezd uskutečněn, a samozřejmě o nás nic nevěděli. Tak dopadl i náš kamarád,“ citoval portál eOrlová.cz jednu z klientek cestovní kanceláře, která na dovolenou v hodnotě 100 tisíc korun neodletěla.

Majitelka zkolabovala

Cestovka, která existuje od roku 1999, zprostředkovávala nebo pořádala vlastní zájezdy nejen po České republice, ale také na Slovensko a do Chorvatska. Prodej zájezdů zprostředkovávala pro více než 40 tuzemských cestovních kanceláří, včetně těch největších jako jsou např. Exim Tours, Čedok, Fischer či Alexandria.

V současné chvíli CK Armitour na svém firemním webu žádné zájezdy nenabízí, zatímco další portál, který využívala pro internetový prodej zájezdů – www.odletostrava.cz, už nefunguje vůbec. Poslední nabídku zájezdů na firemním Facebooku cestovka zveřejnila 23. června.

„Vážení klienti, omlouvám se za vzniklé nepříjemností, způsobené mou zdravotní indispozicí. Klienti, kteří byli postižení touto situací, budou písemně kontaktování právním zástupcem firmy,“ napsala jednatelka firmy Dagmar Sobotíková na firemním webu.

Pro ČTK uvedla, že zkolabovala a byla 14 dnů hospitalizována v nemocnici. K situaci došlo, protože neměla žádného zástupce. „Všem klientům, kteří tím byli postiženi, budou vyrovnány pohledávky a firma bude pokračovat dál,“ nechala se slyšet Sobotíková. Policie podle mluvčí zatím eviduje 12 poškozených s celkovou škodou kolem 350 000 korun. Zda jde o konečná čísla, zatím není známo.

Na štíru s čísly

Pokud jde o čísla, CK Armitour s nimi byla takříkajíc na štíru. Z údajů v Obchodním rejstříku vyplývá, že informace o svém hospodaření nezveřejňuje více než deset let, byť je to povinnost daná zákonem.

Naposledy se tak stalo za rok 2005, kdy firma skončila ve ztrátě a disponovala cizími zdroji ve výši tři čtvrtě milionu korun. Z téhož roku existují dva úřední záznamy o vymožené exekuci a v Obchodním rejstříku dále figurují další tři exekuce z let 2014 a 2015.

Další čísla nabízí údaje Českého statistického úřadu, které dokumentují postupný pokles tržeb cestovní kanceláře v posledních letech. V roce 2012 byla firma evidována v kategorii ročního obratu tři až pět milionů korun, v letech 2013 a 2014 sestoupila do kategorie 500 – 999 tisíc a v loňském roce opět klesla na 200 – 499 tis. Kč.