KOMENTÁŘ: TripAdvisor neprodává atrakce se zvířaty. Změní se něco?

atrakce_se_zviraty

Největší cestovatelský portál přestal týrat více než půl milionu zvířat po celém světě. Přestal totiž prodávat lístky na atrakce s ohroženými zvířaty nebo se zvířaty chovanými v zajetí. Na jednu stranu jde o rozumný krok, na stranu druhou je to pitomost.

Hladit tygra je jistě lákavé. Ale také úplně zbytečné. V tom má portál TripAdvisor pravdu. Určitě je lepší si pořídit a pohladit křečka domácího, než se plavat s delfíny nebo hladit tygry.

Chránit ohrožené zvířecí druhy je správné. Jen to chce u vymýšlení způsobů jak používat také hlavu. Server iDnes ve čtvrtek informoval o tom, že portál TripAdvisor, přestal prodávat vstupenky na „atrakce se zvířaty“.

Podle deníku New York Times, který server cituje, se to týká „všech atrakcí, kde turisté přicházejí do fyzického kontaktu s ohroženými druhy zvířat nebo se zvířaty chovanými v zajetí. Opatření se dotkne například oblíbených jízd na slonech, mazlení s tygry nebo plavání s delfíny“. Za rozhodnutím portálu stojí nátlak aktivistů z organizace World Animal Protection.

Plavání s delfíny, nebo mazlení s tygry a dalšími šelmami je jistě výjimečný zážitek, který je ale vykoupený obrovským stresem pro zvíře. Šelmy zkrátka nejsou nastaveny na to, aby se pohybovaly na řetězu a celé dny je osahávaly davy turistů.

A nic na tom asi nezmění ani to, že šelma se už třeba narodila v zajetí. Delfínovi – zdá se – lidská přítomnost vadí méně, ale možnost pohybu v nějakém bazénu pro něj musí být stejně stresující, jako řetěz pro šelmu. Tohle jsou atrakce, které by si skutečně mohl uvažující turista odpustit.

Jenže, není náhodou onen tygr na hlazení zároveň jediným prostředkem obživy nějaké thajské či indické rodiny? Jak asi tygr dopadne, když jeho majiteli bude přicházet méně zájemců o hlazení? A jak dopadne jeho rodina?

Co se týká delfínů, je tak veliký principiální rozdíl mezi plaváním s nimi a jejich předváděním v delfináriu? A delfinária a další podobné parky, kde návštěvníci nepřicházejí s mořskými savci „do fyzického kontaktu“ jsou v pořádku? Nemluvě o tom, že mezi osudem tygra, kterého nikdo nehladí a delfína, se kterým nikdo nechodí plavat, bude pravděpodobně jen minimální rozdíl.

Jestli v těchto případech má smysl na někoho tlačit, tak jsou to vlády zemí, kde se tyto služby turistům nabízejí.

Poněkud jiná situace se týká slonů. V Asii jsou sloní domovy, které se starají o staré slony, sloní sirotky i slony zmrzačené. Turisté, kteří je navštěvují a třeba je pomáhají koupat či na nich jezdí, penězi za vstupné přispívají na jejich chov. Je to špatně? A když už je řeč o slonech, v Asii je tohle zvíře běžně používané také k práci i k různým ceremoniálům. To asi krok TripAdvisoru nijak neovlivní. Čert ví, co zvíře může otravovat víc: párek turistů na hřbetě, nebo kláda, kterou poponáší chobotem, případně tahá za sebou?

A co další zvířata chovaná v zajetí? Je to osel, na kterém jezdí turisté, ale i místní, třeba v Řecku? Je to i kůň, který tahá kočár s turisty na Staroměstském náměstí? Ty přeci jejich úděl také nemůže moc bavit.