Apple zamířil do Irska, kde se postaral o největší produkci v dějinách země. Točil tam adaptaci Nadace od Asimova

Apple TV+ se těší poměrně solidní oblibě. Mohou za to především seriály jako See, For All Mankind nebo The Morning Show, který vyhrál prestižní SAG Award za herecký výkon Jennifer Aniston.

Apple však pouze na těchto titulech nestaví – průběžně spouští další jako například Little America a díky tomu na domácím trhu čítá více než polovinu předplatitelů co Netflix.

Diváci, kteří si Apple TV+ předplácí (potažmo čerpají bezplatné roční verze díky zakoupení nového zařízení), ovšem chtějí víc.

Pokud chce Apple TV+ být skutečným konkurentem zaběhlých streamovacích služeb jako Hulu, HBO GO nebo právě Netflix, musí přidávat obsah v mnohem rychlejším tempu, aniž by ubýval na kvalitě produkce a dobré příběhové lince. Jedním z „velkolepějších“ seriálových titulů se je Foundation, o němž se mluví již od roku 2018.

Prakticky má jde o seriálovou adaptaci kultovní knižní ságy Nadace (v angličtině Foundation) od spisovatele Isaaca Asimova, která zasahuje do oblasti vesmírného science fiction.

Už se delší dobu vědělo, že Apple sjedná rovnou celou sérii o deseti epizodách a následně se rozhodně, zda bude ve financování seriálu pokračovat. Pro produkci pak najal společnost Skydance Productions, přičemž do tvůrčího sedla posadil spoluautora hitu Temný rytíř Davida S. Goyera.

Dlouho se však o této plánované novince nemluvilo a přednost dostaly jiné tituly, které se Applu zatím vesměs vyplácí. Nyní se však na povrch dostávají další konkrétnější informace tohoto dost možná epického díla a ví se, že seriálová adaptace Nadace vznikne přímo v Irsku, respektive v masivních prostorách filmového studia Troy Studios.

A to už něco znamená, především v kontextu toho, že se v Irsku (konkrétně v Titanic Studios v Belfastu) točil i fenomén Hra o trůny.

Největší produkce v dějinách Irska

O Applu se ví, že není troškař, když přijde na plány, které pro vedení firmy a jednotlivých divizí dávají smysl. Nový seriál tedy pojímá velkolepě a spolu se Skydance Productions a ostatními partnery se postará o to, aby produkce Nadace byla vůbec největší v dějinách Irska.

Podle všeho k tomuto seriálu vytvoří dalších až pět set pracovních pozic a nasadí tomu obrovský rozpočet, který by mohl být největší, co se týče seriálového portfolia cupertinské společnosti.

Nadace Asimova je velká věc, pomocí které se Apple postará o minimálně stejný hit, jakým bylo dílo Hra o trůny od HBO.

Knižní Nadace obecně pojednává o lidstvu ve více než dvacet tisíc let vzdálené budoucnosti, které osídlí celou Galaxii a vytvoří říši, která bude sjednocovat všechny lidmi obydlené planety. Je tedy zřejmé, že na tomto základním kamenu bude staví i televizní pojetí.

Přesunutí natáčení kvůli pandemii COVID-19

V březnu 2020 společnost Apple pozastavila natáčení seriálu v Irsku kvůli pandemii COVID-19. V říjnu bylo natáčení obnoveno a v lednu 2021 Goyer oznámil, že po karanténě a obdržení zvláštních výjimek od maltské vlády mohli herci a členové štábu začít na ostrově natáčet.

Goyer poznamenal, že natáčení bylo vždy plánováno na Maltě, nicméně kvůli novým omezením zavedeným v Londýně přesunuli značnou část produkce na Maltu. Natáčení na Maltě skončilo v únoru 2021. Natáčení v Tuineje na Fuerteventuře (Kanárské ostrovy) bylo ukončeno již v březnu 2021.

Produkční tým pracoval ve vulkanické krajině, například v Caldera de los Arrabales a Granja de Pozo Negro. Poté se produkční tým přesunul na Tenerife, kde natáčení pokračovalo. Natáčení skončilo v dubnu 2021 po 19 měsících.

Recenze seriálu nedace

Webová stránka Rotten Tomatoes, která shromažďuje recenze, uvádí na základě 86 recenzí první série 71% hodnocení s průměrnou známkou 7/10. Kritický konsenzus na webu zní: „Nadace je velkorozpočtová produkce a působivé herecké výkony, na které je radost pohledět, ale těžko se jí daří přetvořit předlohu v plně uspokojivý seriál.

Metacritic udělil první sezóně vážený průměr 62 bodů ze 100 na základě 25 recenzí, což znamená obecně příznivé hodnocení.

Nick Allen ze serveru RogerEbert.com považuje Nadaci za typ sci-fi seriálu, který si skutečně zaslouží označení událost, za grandiózní sci-fi s limity. Píše, že seriál je obrovský v mnoha ohledech a chválí jeho budování světa jako vždy působivé svou velkolepostí, která je jak praktická, tak i vytvořená pomocí speciálních efektů hodných IMAXu.

Filmový recenzent Rob Bricken ze serveru Gizmodo byl seriálem nadšen méně, naznačil, že by mohl být mnohem lepší, a prohlásil, že po většině druhého dílu jsou seriál a knihy docela k nepoznání, stejně jako to, že původní zdrojový materiál Nadace nakonec možná není zfilmovatelný.