Apple Watch by mohly měřit UV záření. Chránily by tak uživatele před spálením a kožními nádory

Apple Watch jsou chytrými hodinkami, jejichž primárním cílem původně bylo zprostředkovat uživateli přímo na zápěstí přehled o tom, co se děje na jeho telefonu, a s každou další generací se stávaly rovněž čím dál schopnější fitness pomůckou.

V posledních letech jsou lidé ale rovněž svědky přerodu Apple Watch v plnohodnotnou zdravotnickou pomůckou. Nejnovější generace hodinek Applu již umí měřit EKG, přičemž jako měřící zařízení ji uznává i americké FDA (Food and Drug Administration).

U EKG ale firma Tima Cooka končit nechce a v budoucnu by Apple Watch měly být schopné rovněž měřit UV záření a varovat tak uživatele v případě, že se přímému slunečnímu svitu a tedy i ultrafialovému záření vystavuje v nebezpečné míře. Naznačuje to patent, který Applu schválil americký patentový úřad.

Budoucí Apple Watch by tedy mohly disponovat příslušnými senzory, které by dokázaly měřit UV záření a kalkulovat s dobou, po kterou je jím uživatel ohrožován. Hodinky by jej tak mohli varovat před nebezpečím spálení, které může v krajním případě ústit až v nádorová onemocnění kůže.

Zdravotnické funkce Apple Watch

Apple Watch jsou v poslední době zapojovány do čím dál více zdravotnických projektů. Jejich schopnost měřit EKG je využitelná v různých výzkumech zaměřených na srdeční onemocnění, hodinky budou využívání v rámci výzkumu poruchy příjmu potravy vedoucí k přejídání, využívají je lékaři pro komunikaci a „kontrolu“ svých ortopedických pacientů a podobně.

Aktuální Apple Watch disponují i funkcí detekující pád. Pokud tedy jejich uživatel náhle tvrdě upadne, může být kontaktována osoba z uživatelova nouzového seznamu. Hodinky vedle toho umí také varovat uživatele, má-li příliš nízký, nebo naopak příliš vysoký tep.

Co je UV záření?

Ultrafialové (UV) světlo je druh světla, které pochází ze slunce a má kratší vlnové délky než viditelné světlo, které je detekovatelné lidským okem. UV světlo má mnoho různých forem, od UV A (s nejdelší vlnovou délkou) po UV C (s nejkratší vlnovou délkou).

UV záření je formou ionizujícího záření, které může způsobit spálení, rakovinu kůže a další poškození živých tkání. Lze jej také využít při sterilizaci a dezinfekci povrchů, protože UV záření je dostatečně silné na to, aby ničilo bakterie, viry a další mikroorganismy.

V čem je UV záření škodlivé

UV záření je pro tělo škodlivé, protože jeho působení může poškodit pokožku, způsobit její předčasné stárnutí, vrásky a zvýšené riziko rakoviny kůže. UV záření může také poškodit oči, což vede k šedému zákalu, věkem podmíněné makulární degeneraci a popáleninám povrchu oka.

Jak se nejlépe chránit proti UV záření?

  1. Vyhýbat se přímému slunci a snažit se co nejvíce zdržovat ve stínu.
  2. Nosit oděv, který zakrývá odhalené části kůže.
  3. Nosit klobouk se širokou krempou a sluneční brýle, které blokují UVA a UVB záření.
  4. Používat opalovací krém s ochranným faktorem alespoň 30, který chrání před UVA i UVB zářením.
  5. Opalovací krém nanášet každé dvě hodiny (nebo častěji v případě plavání nebo častého pocení).

UV záření nepochází pouze ze slunce. Je vyzařováno z mnoha umělých zdrojů, jako jsou UV lampy, lasery a černá světla.