Bezpečnostní čip T2 v letošním iMacu Pro a MacBooku Pro znemožňuje neautorizované opravy

Servisu zařízení od Applu se díky jejich popularitě věnuje celá řada lidí a firem. Apple nicméně dlouhodobě usiluje o jistou regulaci servisu svých zařízení a snaží se, aby iPhony, iPady a Macy pokud možno opravovali jen autorizovaní poskytovatelé servisu.

Tuto snahu dobře dokumentuje speciální čip T2, který je přítomen v modelech počítačů MacBook Pro a iMac Pro. Ten mimo jiné kontroluje, zda oprava proběhla dle všech náležitostí.

Jak píše server Motherboard, po výměně určitých klíčových komponentů na základní desce profesionálních počítačů od Applu je potřeba spuštění speciálního softwaru systémové konfigurace.

Pokud k tomu nedojde, čip T2 zamezí tomu, aby MacBook Pro či iMac Pro fungoval. Například domácí rozšiřování paměti již tedy není u těchto zařízení možné.

Speciální software ve spolupráci s čipem T2 kontroluje klíčové hardwarové prvky počítače včetně paměti, displeje, napájecího zařízení či chladícího systému.

Toto opatření zaručuje, že náročnější opravy těchto drahých počítačů budou prováděny pouze autorizovanými servisními středisky, které patří do sítě GSX (Global Service Exchange). Přístup k příslušnému softwaru, bez kterého nelze opravy provést, mají totiž jen autorizovaní poskytovatelé servisu.

Obavy vyvolává fakt, že Apple má software a příslušný čip pod přímou kontrolou a teoreticky tedy bude v jeho moci snadno znemožnit opravy u starších zařízení. Tím by mohl jednoduše nutit majitele starších zařízení k upgradu na nové modely. Tato obava je rozhodně legitimní a bude jen na rozhodnutích Applu, zda pesimistické vize naplní.

Faktem ovšem je, že Apple svůj hardware podporuje nadstandardně dlouho. Důkazem je i možnost instalovat aktuální verze operačních systémů na mnoho let stará zařízení.

Při posledním konferenci ku příležitosti představování nových iPhonů navíc Apple věnoval značnou pozornost ekologii a na pódiu zaznělo dokonce nabádání k tomu, aby uživatelé využívali svá zařízení co nejdéle a šetřili tak přírodu.

Důležité je si také uvědomit, že čip T2 je důležitý bezpečnostní komponent, který se stará například i o šifrování a dešifrování uživatelských dat. Zevrubná kontrola nainstalovaných hardwarových komponentů má pak jednoznačně také svůj bezpečnostní smysl. Bylo by tedy chybou čip prezentovat jen jako zlý nástroj Applu, který brání uživatelům ušetřit na servisu a přináší společnosti další příjmy.

Čip T2

Čip T2 je čipem společnosti Apple. Jedná se o 64bitový systém na čipu (SoC) založený na architektuře ARM, který byl navržen společností Apple Inc. a uveden na trh koncem roku 2017. Čip T2 je prvním SoC navrženým společností Apple a je použit v modelech MacBook Pro a iMac Pro. Je také obsažen v HomePodu a Apple TV 4K.

Čip T2 je výkonný procesor, který umožňuje několik pokročilých funkcí v produktech Apple. Je to první čip Apple, který obsahuje koprocesor Secure Enclave. Tento koprocesor je zodpovědný za bezpečné ukládání biometrických údajů a dalších citlivých informací. Zajišťuje také šifrování na hardwarové úrovni, takže je zařízení mnohem bezpečnější než ostatní počítače Mac a zařízení s iOS.

Čip T2 poskytuje také několik dalších funkcí, včetně speciálního zvukového procesoru pro lepší kvalitu zvuku, vylepšených možností úpravy videa a lepšího zabezpečení systému. Umožňuje také funkci „Hey Siri“ v modelech MacBook Pro a iMac Pro.

Celkově je čip T2 působivý kus hardwaru, který pomůže udržet hardwarovou řadu Apple na špičce trhu. Poskytuje několik pokročilých funkcí, díky nimž budou nejnovější produkty společnosti Apple pro zákazníky ještě atraktivnější. Zvláště užitečným doplňkem je koprocesor Secure Enclave, který pomůže udržet uživatelská data v bezpečí a soukromí. Čipem T2 společnost Apple opět prokázala svůj závazek poskytovat uživatelům co nejlepší zážitek.

iMac Pro

Apple iMac Pro je výkonný a všestranný stolní počítač určený pro profesionály. Je to jeden z nejvýkonnějších Maců všech dob a má řadu funkcí, které z něj dělají vynikající volbu pro ty, kdo potřebují spolehlivou a výkonnou pracovní stanici.

Počítač iMac Pro pohání výkonný osmijádrový procesor Intel Xeon a lze jej nakonfigurovat až s 18 jádry. Je také vybaven diskrétní grafickou kartou AMD Radeon Pro Vega a až 4TB úložištěm. Počítač iMac Pro je také vybaven čtyřmi porty Thunderbolt 3 pro připojení externích zařízení, jako jsou displeje s vysokým rozlišením, externí úložiště a další periferie.

27palcový displej iMac Pro Retina 5K je jasný a živý a nabízí široký barevný gamut P3 pro živé a věrné barvy. Je to skvělý displej pro střih videa a práci s barevně přesnou grafikou. Počítač iMac Pro také podporuje až dva displeje 5K, takže je dostatek prostoru pro práci s více aplikacemi nebo displeji.

Počítač iMac Pro je také vybaven čipem Apple T2, který poskytuje vylepšené bezpečnostní funkce, jako je zabezpečené spouštění systému a šifrované úložiště. Nabízí také pokročilé zvukové funkce včetně prostorového zvuku a podpory Dolby Atmos.

Počítač iMac Pro je vynikající volbou pro profesionály, kteří potřebují výkonnou a spolehlivou pracovní stanici. Nabízí vysoký výkon, dostatek úložišť a portů, krásný displej a vylepšené funkce zabezpečení.

MacBook Pro

MacBook Pro je mezi uživateli notebooků oblíbený už řadu let, a to z dobrého důvodu. Je to výkonný stroj, který nabízí skvělou rovnováhu mezi výkonem a přenosností.

MacBook Pro z roku 2020 je poháněn čipem Apple M1, což je procesor, který mění pravidla hry. Je neuvěřitelně výkonný a nabízí až pětkrát vyšší výkon než předchozí generace. Navíc je neuvěřitelně energeticky úsporný, což znamená, že výdrž baterie je mnohem delší než u jeho předchůdců.

MacBook Pro 2020 také nabízí spoustu funkcí, které z něj dělají ještě lepší volbu pro uživatele. Displej je jasnější a ostřejší než kdykoli předtím, podporuje široký barevný gamut P3 a technologii True Tone. Reproduktory jsou navíc o 25 procent hlasitější a Touch Bar nabízí intuitivní ovládání pro snadnou navigaci.

MacBook Pro 2020 je také vybaven řadou portů pro připojení externích zařízení. Má dva porty Thunderbolt 3, dva porty USB-C a konektor pro sluchátka. Navíc podporuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0, takže může uživatel zůstat připojen k internetu a dalším zařízením.

A konečně, MacBook Pro 2020 je neuvěřitelně tenký a lehký. Má tloušťku pouhých 0,61 palce a váží jen 4,3 kg, takže se snadno přenáší. Je také vyroben ze 100% recyklovaného hliníku, díky čemuž je šetrný k životnímu prostředí a zároveň odolný.

Celkově je MacBook Pro 2020 vynikající volbou pro každého, kdo hledá výkonný a přenosný notebook. Nabízí neuvěřitelný výkon, skvělý displej a spoustu funkcí.

Další produkty Apple

Díky široké škále produktů se Apple Inc. stal jednou z nejznámějších technologických společností na světě. Od iPhonů přes počítače Mac až po iPady a další produkty se Apple stal světovou jedničkou v oblasti inovací a designu. Výrobky Apple jsou známé svým elegantním a propracovaným designem, stejně jako uživatelsky přívětivým rozhraním a výkonným hardwarem.

Vlajkovou lodí společnosti Apple je iPhone, který v průběhu let prošel řadou iterací. iPhony jakko například iPhone XS a XR, mají displeje od okraje k okraji, Face ID a výkonné procesory, které zařízení pohánějí. iPhony jsou také známé svými hvězdnými fotoaparáty, které se s každým novým modelem vylepšují.

Dalším oblíbeným zařízením od Applu je iPad, který se pro mnoho lidí stal hlavním tabletem. iPad je všestranné zařízení, které lze používat k různým účelům, včetně kreslení, sledování filmů a hraní her. Nejnovější iPady mají neuvěřitelně tenký design, ostré displeje a výkonné procesory.

Apple také vyrábí širokou škálu příslušenství a periferií, například Apple Pencil a AirPods. Apple Pencil je stylus navržený speciálně pro iPad a lze ho používat k úkolům, jako je kreslení a psaní. AirPods jsou bezdrátová sluchátka, která jsou navržena tak, aby bez problémů fungovala se zařízeními Apple.

Apple také vyrábí software, například operační systém macOS a sadu nástrojů pro produktivitu iWork. Operační systém macOS je navržen tak, aby používání zařízení Apple bylo snadné a intuitivní, a je neustále aktualizován o nové funkce. Sada iWork zahrnuje nástroje, jako jsou Pages, Numbers a Keynote, které lze použít k vytváření dokumentů, tabulek a prezentací.

Produkty Apple jsou známé svou výjimečnou kvalitou a designem a patří k nejoblíbenějším produktům na světě.