Kéž bych byl stejně kouzelný jako on, říká Bill Gates a vyzdvihuje klíčovou schopnost Steva Jobse

Steve Jobs a Bill Gates. Dvojice, která stála za jedněmi z nejzásadnějších firem v technologické oblasti – Applem a Microsoftem. I když vedli dvě konkurenční firmy, byli tito pánové mezi sebou relativně za dobře a vzájemně se respektovali. Je otázkou, jak by jejich vztah vypadal, kdyby byl Jobs ještě naživu, ovšem to nic nemění na faktu, že Gates o něm stále mluví jako o géniovi.

Není tomu tak dávno, co Gates v rozhovoru pro agenturu Bloomberg přirovnal svého kolegu ze světa Macintoshe ke „kouzelníkovi“, který měl největší sílu v oblasti inovací a podnikání. Dále také chválil jeho vytříbený talent pro hledání nových talentů a schopnost udělat z neúspěšného produktu něco, co širokou veřejnost naprosto oslnilo.

Právě k poslednímu bodu se vztahuje i Gatesova nová poznámka, kterou adresoval v zářijovém rozhovoru pro deník The Wall Street Journal. V něm totiž vzpomínal na to, jak skvěle uměl Jobs zaujmout publikum, kterému nové produkty prezentoval. I když šlo o ne příliš povedený produkt, lidé v auditoriu si jej zapamatovali do smrti.

Pokud člověk keynote pod Jobsovou dirigencí někdy viděl (alespoň na internetu), pravděpodobně dá Gatesovi za pravdu. Snad všechny jeho výstupy se nesly na profesionální úrovni, kterou občas doplňovaly trefné vtípky na konkurenci nebo chyby z minulosti, přičemž veškerý prezentovaný obsah dával smysl a byl natolik úderný a zajímavý, že si jej lidé v posluchárně zapamatovali.

Rozdíly mezi Microsoftem a Applem

Je pravda, že spoluzakladatel Microsoftu byl spíše technickým typem, který uměl postavit technologii, zatímco Steve Jobs byl člověkem, který ji uměl prodat a lidsky vysvětlit. Od technikálií měl dlouhou dobu Wozniaka.

Ostatně v tom se i lišily produkty Microsoftu a Applu. Gatesova firma stavěla stroje známé pro svůj výkon a univerzálnost, Jobsova firma stavěla stroje, jež bavily svým designem a všeobecným stylem. Nyní se misky vah vyrovnávají a i Microsoft se snaží přicházet s designovými zařízeními, ale byl to Apple, který tento trend proslavil a uvedl v realitu.