Homosexuál – jak to sdělit rodičům, rodině, kamarádům – zkušenosti

Dobrý den, studuji vysokou školu a již kolem sedmnáctého roku jsem zjistil, že jsem gay. Nedělá mi to žádný problém a ve škole je vše v pořádku. Problém je s mými rodiči. Ti to totiž netuší a jakmile v televizi slyší o nějaké gay akci, tak jsou zhnuseni. Trápí mě to a přemýšlím nad tím, jestli raději nepředstírat, že jsem heterosexuál a být nešťastný, než být  homosexuálem – který to ale musí tajit před nejbližšími. Neumím si představit, že bych někdy domů přivedl svého přítele. I když vím, že jednou to budu muset udělat, čímž asi postavím nepřekonatelnou bariéru mezi mě a rodiče…Možná i na celý život. Poraďte, jak jim to mám sdělit?

Dobrý den, vaše situace je nelehká. Ono už jen samotné smíření se se svou orientací je náročný úkol, s nímž se mnoho lidí potýká celý život. Z vašeho psaní je zřetelné, že máte v sobě jasno, takže sám nejspíš dobře víte, že svou orientaci nemůžete jen tak odsunout stranou. Je součástí vaší osobnosti a patří k vám.

Píšete, že si neumíte představit, že byste o své orientaci řekl rodičům, ale zároveň chcete poradit, jak to udělat. Jen málokteří rodiče jsou schopni respektovat orientaci svého dítěte bez výhrad. Ovšem je třeba si uvědomit, že vy jste je ničím nezklamal a neudělal nic špatně.

Reakce rodičů na homosexualitu jsou většinou založené na společenských předsudcích. Nelze předem odhadnout, jak bude rozhovor probíhat. Je možné, že vás rodiče překvapí a bez výhrad vás podpoří. Raději se ale připravte i na velmi negativní reakce, na rozmlouvání, výčitky…

Pokud bude situace moc vyhrocená, pokuste se zůstat nad věcí a uvědomte si, že i vy jste měl na smíření se se situací několik let, zatímco pro rodiče jde o novou informaci. Dejte jim čas, aby mohli vaše sdělení zpracovat. Někdo volí variantu dopisu, po jehož odevzdání na několik dní odejde pryč, aby mohli rodiče informaci zpracovat.

Až už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte jim zdůraznit, že na vašich citech se nic nezměnilo. Že vám na nich záleží a že ani pro vás není tato situace lehká. Nebojte se o svých pocitech mluvit, aby vás mohli rodiče pochopit. Řekněte jim o svém vlastním souboji i o tom, že jste pořád stejný, jak vás znali doposud.