iPad Pro v rukou ilustrátorů. Apple ukazuje kreativní proces vzniku plakátů pro seriály na Apple TV+

Apple se už nějakou dobu snaží iPad Pro prezentovat jako profesionální nástroj a dokonce alternativu ke klasickému desktopovému počítači nebo laptopu. V tomto ohledu se tablet snad konečně výrazněji přiblížil vizi firmy s vydáním iPadOS. Grafici a ilustrátoři ho nicméně využívají už několik let.

Pro mnohé dokáže iPad Pro a Apple Pencil téměř plně nahradit klasickou pracovní stanici. Příběhy pár z nich Apple představuje v nových reklamách sledujících vznik plakátů pro seriály na Apple TV+.

Apple Pencil

Apple Pencil je revoluční „pero“ navržené speciálně pro iPad Pro a iPad (6. generace). Je navržené tak, aby nabízelo přirozenější, přesnější a citlivější ovládání. Apple Pencil umožňuje uživatelům kreslit, psát a označovat dokumenty přesněji než kdykoli předtím.

Apple Pencil je vyrobeno z precizně frézovaného hliníku s matnou povrchovou úpravou. Je lehké a pohodlně se drží, takže se snadno používá delší dobu. Má citlivý hrot, který spolupracuje s multidotykovým displejem iPadu Pro a přesně zachycuje každý tah a tlak.

Díky tomu je ideální na kreslení, skicování, psaní poznámek a označování dokumentů.

Apple Pencil má také integrovanou dobíjecí baterii, která na jedno nabití vydrží až 12 hodin. Nabíjí se také rychle. Pouhých 15 sekund nabíjení stačí na 30 minut používání.

Když byl představen Apple Pencil, mnozí se smáli a kritizovali vedení firmy za příslušenství, které by předchozí ředitel nikdy neakceptoval. „Steve Jobs se musí otáčet v hrobě,“ říkali.

Už první generace iPadu Pro a Apple Pencilu dokázala konkurovat tradičním kreslícím tabletům, čehož si rychle všimlo mnoho ilustrátorů. Od té doby se vlastnosti obou zařízení ještě zlepšily do bodu, kdy kreslit tužkou s gumovým hrotem na displeji tabletu působí stejně přirozeně jako kreslit skutečnou tužkou na papír.

Digitální verze má přitom samozřejmě bezpočet výhod spojených se sofistikovanými grafickými aplikacemi.

Zařízení, které bylo původně určeno prakticky výhradně ke konzumaci obsahu, se stalo plnohodnotným nástrojem profesionálních kreslířů a grafiků například i ve společnostech jako Disney.

Ilustrace Apple TV+

Tvorba plakátů pro seriály na Apple TV+ tak pro Apple byla ideální příležitostí, jak schopnosti iPadu Pro s Apple Pencilem prezentovat prostřednictvím krátkých příběhů jejich tvůrců. Divákům pak nabízí pohled do zákulisí kreativního procesu.

„Digitální obraz“ pro seriál Dickinson vytvořila Janice Sung, která začala s tradiční malbou a později se stala nezávislou ilustrátorkou. Na iPadu Pro nejdříve vytvoří pózu nejlépe odpovídající charakteru mladé nekonvenční básnířky a následně začne experimentovat s barvami a nasvícením.

Výsledkem je realistický a stále rozeznatelně namalovaný atmosférický obraz plný detailů.

Zatímco Janice podle videa pracovala výhradně na tabletu, Paige a Justine ze studia Phantom City Creative první náčrtky plakátů pro sci-fi For All Mankind vytvořili klasicky na papíře. Z desítek malých návrhů vybrali ty nejlepší a začali je rozvíjet na displeji.

Důležité pro ně bylo jak jedno z ústředních témat ženských kosmonautek, tak zachování historické věrnosti, kterou se seriál vyznačuje. Místo obohaceného realismu plakátu Dickinson jejich výtvory kombinují několik prvků ikonografie typické For All Mankind.