Nová verze iOS přinesla Deep Fusion pro lepší fotografie. Aktualizace HomePodu byla stažena

iPhony 11 a 11 Pro s iOS 13.2 nabízejí jednu ze svých nejzajímavějších fotografických funkcí: mód Deep Fusion. Ten je umístil na vrchol mobilních zařízení s nejlepšími fotoaparáty. Aktualizace softwaru potěšila i četné majitele HomePodu, který díky nabyté inteligenci automaticky rozeznává, kdo na něj zrovna mluví.

Fotoaparáty zabudované v telefonech jsou už dlouho při velmi dobrých světelných podmínkách schopny produkovat velmi kvalitní výsledky. Night Mode u iPhonů konečně přinesl funkci pro vypořádání se s velmi malým množstvím světla a s Deep Fusion dostávají novou podobu ty nejčastější, průměrně osvětlené objekty.

Příchod Deep Fusion v podobě softwarové aktualizace je možný proto, že se jedná o „výpočetní focení“ založené na komplexní analýze mnoha snímků a jejich kombinaci do co nejlepšího celku.

Apple tento mód, aktivovaný zcela automaticky podle světelných podmínek, představil jako výrazný krok vpřed pro focení uvnitř a při středním množství světla. Jelikož je náročný na hardware zařízení, je dostupný pouze na iPhonech s extrémně výkonným procesorem A13 Bionic.

Jedná se o podobný princip skládání různě exponovaných fotografií jako u HDR s tím rozdílem, že analýza probíhá na mnohem detailnější úrovni.

iOS 13.2 obsahuje novinky také pro majitele starších zařízení. Je to hlavně několik stovek nových emoji, jejichž kompletní výčet nabízí Emojipedia. Jedná se převážně o variace už existujících vyobrazení různých činností a profesí, vše v obou pohlavích a několika barvách kůže, dále nové tvary, předměty a zvířata. Konečně je tak možné beze slov popsat ústřice s máslem, skunka v plavkách nebo výlet k Saturnu.

Důležitou aktualizaci doznala také hlasová asistentka Siri. Před několik měsíci se zjistilo, že Apple bez jednoznačného vědomí uživatelů nahrává povely Siri a nechává je analyzovat lidskými pracovníky. Firma program po tomto odhalení dočasně pozastavila a v nejnovějším iOS nabízí možnost výběru, zda chce uživatel přispívat ke zlepšování rozeznávání povelů sdílením svých nahrávek nebo ne.

Kromě těchto hlavních novinek přibyla přímo do aplikace fotoaparátu možnost změnit rozlišení videa, podpora pro AirPods Pro a umožnění Siri číst zprávy do bezdrátových sluchátek Applu a funkce HomeKit Secure Video, která nahrává a v šifrované podobě ukládá záznam bezpečnostních kamer. Objevily se spekulace, že HomeKit Secure Video by mohla být ideální funkcí pro vlastní bezpečností kamery Applu.

HomePod s několika profily, zvuky deště a automatickým uspáváním

Chytrý reproduktor Applu bývá často oceňován za vysokou kvalitu zvuku a naopak kritizován za nepříliš vysokou míru inteligence oproti konkurenčním produktům. Apple se situaci snaží postupně zlepšovat a HomePod tak dostal několik nových schopností.

Především jsou to jakési profily automaticky vytvářené pro všechny obyvatele domácnosti, kde se reproduktor nachází. Přepínat se mezi nimi má rozeznáním barvy hlasu a konečně je tak bezpečné a spolehlivé tímto způsobem posílat zprávy nebo volat. Znamená to také přístup k vlastním hudebním knihovnám a dalším informacím.

Dále přibyla možnost plynulejšího přecházení mezi přehráváním zvuku z iOS zařízení a z reproduktoru Applu. Díky integraci funkce Handoff se stačí s iPhonem přiblížit k HomePodu, načež se na displeji zobrazí volba výstupu zvuku.

Pro poslech těsně před spaním nebo jak prostředek relaxace pak mají posloužit nové ambientní zvuky jako vlny moře, zpěv ptáků, bouřky a podobně. Ty by mohly být ideální kombinací s možností nastavit automatické uspání reproduktoru po zvoleném čase – lze přitom přehrávat jak ambientní zvuky, tak jakoukoliv hudbu.