iPhone SE druhé generace má několik kompromisů. Jeho hodnota nemá konkurenci

Řečeno mírně cynicky je druhá generace iPhonu SE jen dlouhé roky starý design s novým čipem. Přesto se, stejně jako v případě první generace, jedná o jeden z nejzajímavějších telefonů na trhu. Tento zajímavý rozpor potvrzují i recenze, které oceňují to, co je u moderního mobilního zařízení pro masy zásadní – všestrannost, spolehlivost a kvalitní podpora.

Ve všech třech kategoriích mají všechny iPhony dlouhodobě velmi dobrou pověst, pro zařízení na vrcholu technologických možností to však platí do určité míry plošně. Jiná je situace u dostupnějších modelů, u nichž se pochopitelně objevují kompromisy. V případě nového SE je v zásadě jediným kompromisem starší design, který mnohým vyhovuje nebo jej dokonce preferují.

„Levný iPhone“ je cenově automaticky velice zajímavý a dokáže nabídnout několik věcí, co podobně dostupná konkurence ne. Tou hlavní je stejný procesor jako v nejvyšších modelech překračujících hranici třiceti tisíc korun.

V otázce výkonu na hry a náročnější úkony jako úprava videa tak SE nejsou schopny konkurovat ani telefony s dvojnásobnou cenou. Výhodou je samozřejmě i menší spotřeba, takže výdrž baterie je o něco lepší než u iPhonu 8.

Apple zde neupustil ani od jiných funkcí, které s šetřením často odpadají jako první, tedy bezdrátové nabíjení nebo základní odolnost proti vodě a prachu. To, co bylo před lety devízou dražších zařízení, je nyní standardem i pro ten nejdostupnější iPhone. Někomu může chybět konektor na sluchátka, mezi levnějšími telefony stále rozšířená vlastnost.

Důležitou kategorií je také fotoaparát. Apple neříká, jestli v novince použil stejný senzor jako v iPhonu 8. I kdyby ano, znamenalo by to možnost očekávat kvalitní výsledky. Zde se k nim však navíc připojuje výkon procesoru A13 a některé vlastnosti komputační fotografie.

Například magazín The Verge tak zmiňuje, že při dobrých světelných podmínkách není jednoduché identifikovat výraznější rozdíly mezi fotografiemi z iPhonu SE a iPhonu 11 Pro. Horší je to ve ztížených světelných podmínkách a vše uzavírá 4K video do 60 snímků za vteřinu, které v dané kategorii telefonů nemá žádnou konkurenci.

Možná důležitější než konkrétní parametry nebo kritika zastaralého rámečku kolem displeje je rozdíl mezi cenou a hodnotou. Cenově lze k novému SE najít obdobu, která bude zepředu vypadat moderněji, nabídne lepší baterii nebo stejně svižnou uživatelskou zkušenost.

Otázkou ovšem je, jestli bude toto srovnání odpovídat i za pár let. Z hlediska dlouhodobé hodnoty se iPhonu není snadné přiblížit ani u vlajkových modelů, u těch levnějších je pak situace ještě výrazně složitější.

Ve verzi iOS 14 se objevily náznaky, že bude podporovat i iPhone 6S a první generaci SE z let 2015 a 2016. To znamená dostupnost nejaktuálnějšího softwaru i na několik let starých zařízeních. Díky aktuálnímu procesoru lze očekávat, že druhá generace SE by v tomto směru mohla jít ještě dále. Počáteční investice do iPhonu se tak stane ještě výhodnější.

Aktualizace iPhone nebo iPad bezdrátově

Aktuálně nejnovější verze systémů iOS a iPadOS je 16.3.1. Nejnovější verze systému macOS je 13.2.1. Udržování softwaru v aktuálním stavu je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou může uživatel udělat pro zabezpečení svých produktů Apple. Postup:

  1. Zazálohovat si zařízení do iCloudu nebo počítače.
  2. Připojit zařízení k napájení a pak ho připojit přes Wi-Fi k internetu.
  3. Přejít do Nastavení > Obecné a klepnout na Aktualizace softwaru.
  4. Pokud je na výběr z více než z jedné aktualizace, vybrat tu, kterou chce uživatel nainstalovat.
  5. Klepnout na Nainstalovat. Pokud se místo toho zobrazí tlačítko Stáhnout a nainstalovat, klepnutím na něj stáhnout aktualizaci, zadat kód k iPhonu a klepnout na Nainstalovat.

Je možné nastavit automatické aktualizace. Telefon se může automaticky aktualizovat během nabíjení přes noc. Aktualizací na nejnovější verzi iOS nebo iPadOS získá uživatel nejnovější funkce, aktualizace zabezpečení a opravy chyb.

Apple však upozorňuje, že ne všechny funkce jsou k dispozici na všech zařízeních nebo ve všech zemích a oblastech. Na výdrž baterie a výkon systému může mít vliv celá řada faktorů včetně stavu sítě a individuálního používání. Skutečné výsledky se mohou lišit.