Lightning se nejspíš blíží svému konci. Evropští zákonodárci schválili sjednocení konektorů pro všechny telefony

Od FireWire přes 30pinový konektor iPodů a Mini DisplayPort až po Lightning, Apple tradičně preferuje vlastní konektory před obecnými standardy. Až v posledních letech se rozhodl, že půjde zcela vstříc budoucnosti a bude plně podporovat nový standard ve formě USB-C. Kromě iPhonu. Ke změně by Apple nyní mohla donutit Evropská unie, která schválila návrh pro zavedení jednotného konektoru pro všechna mobilní zařízení.

Jednotný port by nebyl výhodou pouze pro kamarády s různými zařízeními, kteří by si mohli půjčovat jeden kabel, ale také pro samotné majitele několika zařízení Applu. Pokud cestují s iPhonem a jakýmkoliv dalším zařízením, musí s sebou mít alespoň dva kabely. Výrazně pozitivní by měl být také dopad na zjednodušenou výrobu a v neposlední řadě také na životní prostředí.

S posledním bodem snad poněkud překvapivě nesouhlasil Apple. Podle něj by nařízení ze strany Evropské unie mělo naopak negativní důsledky pro přírodu stejně jako pro inovace. Evropští zákonodárci nicméně argument firmy zavrhli. Jak informuje magazín AppleInsider, návrh pro zavedení jednotného konektoru u všech mobilních zařízení jednoznačně schválili hlasováním v poměru 582 ku 40.

Hlavním důvodem má být snaha snížit množství produkovaného elektronického odpadu. Toho v zemích EU ročně vzniká mnoho milionů tun, přičemž na jednoho občana připadá kolem 17 kilogramů.

Snížení počtu potřebných kabelů by podle zákonodárců mělo toto číslo alespoň o něco snížit. Apple nedávno oznámil, že má na celém světě závratných 1,5 miliardy aktivních zařízení, z nichž 900 milionů stanoví iPhony.

Evropská komise už od roku 2009 oficiálně podněcuje k dobrovolnému snižování počtu konektorových standardů na trhu. Jelikož se tato opatření nesetkala s dostatečnou odezvou výrobců, nyní se konečně rozhodla přejít k mnohem ostřejšímu kroku. Apple tak nejspíš nejen bude muset u iPhonů nejen přejít na USB-C, ale ztratí tím také část příjmů za specifické příslušenství (mezi jinými i adaptéry).

Už nějakou dobu se také spekuluje, že iPhony by se v budoucnosti mohly konektorů zbavit úplně, jelikož už současní uživatelé je vůbec nemusí využívat. Telefony lze totiž nabíjet bezdrátově a propojení s počítačem je možné prostřednictvím Wi-Fi. Není nicméně jasné, kdy by se iPhone bez konektoru mohl objevit, přičemž nařízení ke sjednocení konektorů má přijít s jasnými pravidly už v červenci tohoto roku.