Lightning se nejspíš blíží svému konci. Evropští zákonodárci schválili sjednocení konektorů pro všechny telefony

Od FireWire přes 30pinový konektor iPodů a Mini DisplayPort až po Lightning, Apple tradičně preferuje vlastní konektory před obecnými standardy. Až v posledních letech se rozhodl, že půjde zcela vstříc budoucnosti a bude plně podporovat nový standard ve formě USB-C. Kromě iPhonu.

Ke změně by Apple nyní mohla donutit Evropská unie, která schválila návrh pro zavedení jednotného konektoru pro všechna mobilní zařízení.

Snižování počtu konektorových standardů na trhu je pro spotřebitele velmi důležité, protože jim usnadní připojování různých zařízení bez potřeby kupovat speciální adaptéry.

To může také snížit náklady na vývoj nových technologií. Vzhledem k tomu, že se trh s technologiemi stále vyvíjí, je důležité, aby výrobci a vývojáři společně pracovali na snižování počtu konektorových standardů na trhu.

Apple a jednotný port

Jednotný port by nebyl výhodou pouze pro kamarády s různými zařízeními, kteří by si mohli půjčovat jeden kabel, nýbrž také pro samotné majitele několika zařízení Applu.

Pokud cestují s iPhonem a jakýmkoliv dalším zařízením, musí s sebou mít alespoň dva kabely. Výrazně pozitivní by měl být také dopad na zjednodušenou výrobu a v neposlední řadě také na životní prostředí.

S posledním bodem snad poněkud překvapivě nesouhlasil Apple. Podle něj by nařízení ze strany Evropské unie mělo naopak negativní důsledky pro přírodu stejně jako pro inovace.

Evropští zákonodárci nicméně argument firmy zavrhli. Jak informuje magazín AppleInsider, návrh pro zavedení jednotného konektoru u všech mobilních zařízení jednoznačně schválili hlasováním v poměru 582 ku 40.

Proč mít jednotný port?

Hlavním důvodem má být snaha snížit množství produkovaného elektronického odpadu. Toho v zemích EU ročně vzniká mnoho milionů tun, přičemž na jednoho občana připadá kolem 17 kilogramů.

Snížení počtu potřebných kabelů by podle zákonodárců mělo toto číslo alespoň o něco snížit. Apple nedávno oznámil, že má na celém světě závratných 1,5 miliardy aktivních zařízení, z nichž 900 milionů stanoví iPhony.

Evropská komise už od roku 2009 oficiálně podněcuje k dobrovolnému snižování počtu konektorových standardů na trhu. Jelikož se tato opatření nesetkala s dostatečnou odezvou výrobců, nyní se konečně rozhodla přejít k mnohem ostřejšímu kroku.

Apple tak nejspíš nejen bude muset u iPhonů nejen přejít na USB-C. Ztratí tím také část příjmů za specifické příslušenství (mezi jinými i adaptéry).

Už nějakou dobu se také spekuluje, že iPhony by se v budoucnosti mohly konektorů zbavit úplně, jelikož už současní uživatelé je vůbec nemusí využívat. Telefony lze totiž nabíjet bezdrátově a propojení s počítačem je možné prostřednictvím Wi-Fi.

Není nicméně jasné, kdy by se iPhone bez konektoru mohl objevit.

Výhody sjednocení konektorů

Sjednocení konektorů je v poslední době jedním z hlavních trendů v oblasti počítačové technologie. Jak technologie postupuje kupředu, výrobci se snaží o to, aby se veškeré systémy daly propojit do jednoho systému.

Sjednocení konektorů má několik výhod. Za prvé, sjednocení konektorů usnadňuje instalaci systémů. Uživatelé nemusí řešit, jakého typu konektoru je třeba použít pro propojení určitého zařízení. Místo toho mohou jednoduše použít standardní konektor, který je kompatibilní se všemi systémy.

Za druhé, sjednocení konektorů umožňuje, aby výrobci rychleji a efektivněji vyvíjeli a dodávali nové produkty. Vývojáři nemusí trávit čas vytvářením nových konektorů pro každý systém, protože mohou použít stejný standardní konektor. To umožňuje výrobci rychleji dodávat produkty, které jsou kompatibilní s jinými systémy.

Sjednocení konektorů také přináší úspory nákladů. Výrobci nemusí nakupovat mnoho různých typů konektorů, protože mohou používat jeden standardní typ pro všechny své produkty.

To jim umožňuje ušetřit peníze, které by jinak musely vynaložit na zakoupení jednotlivých typů konektorů.