Koronavirus výrazně brzdil Apple. Tim Cook varoval investory před nižšími příjmy

Koronavirus je bezesporu mediální událostí kvartálu a v Česku již nejspíš neexistuje nikdo, kdo by o něm alespoň nezaslechl. Možná je to i tím, že virus, který se rychle šíří Čínou, není „jen“ ohrožením zdraví populace, ale také tvrdou ránou pro byznys. Vážnost situace potvrzuje i Apple, který již oficiálně varoval investory, že se mu kvůli koronaviru nepodaří naplnit své finanční cíle.

Největším problémem, který koronavirus zvaný COVID-19 pro Apple a další prodejce hardwaru představoval, byly nedostatky ve výrobě. Většina světové výroby hardwaru probíhá právě v Číně a čínské továrny v té době nebyly schopny fungovat na plný výkon. Apple proto především v případě iPhonů nebyl schopen ukojit poptávku.

Nelze ale zapomínat ani na to, že Čína není klíčová jen z pohledu výroby. Nejlidnatější země světa je také obrovským odbytištěm a koronavirus kromě továren omezil i samotný prodej. Uzavírkám čelily obchody s elektronikou i samotné obchody Applu. Ty firma Tima Cooka spolu s kancelářemi firmy opětovně otevřela jen velmi pomalu a opatrně.

Apple ve zprávě investorům sdělil, že ačkoli všichni jeho výrobní partneři v Číně nakonec své provozy otevřeli, na plný výkon dlouho nefungovali. Vyrobeno proto bylo méně iPhonů, než bylo naplánováno, což ovlivnilo příjmy Applu po celém světě.

Jaký dopad měla nákaza na chystané produkty Applu? Již v první polovině roku měl Apple dle zvěstí uvést do prodeje nástupce oblíbeného iPhonu SE, který vycházel z iPhonu 8 a zákazníky lákal na atraktivní cenovku okolo 400 dolarů. V plánu pak byly také nové iPady Pro s vylepšenými kamerami připravenými na lepší práci s rozšířenou realitou.

Dle agentury Bloomberg koronavirus neohrozil představení produktových novinek, ale způsobil zpoždění při uvedení do prodeje a zároveň omezil jejich dostupnost. Zvláště nástupce iPhonu SE byl velmi očekávaným produktem. Bylo tedy zajímavé sledovat, jakého úspěchu nakonec ve ztížených podmínkách dosáhl.

V rámci zveřejňování posledních finančních výsledků, které byly pro Apple rekordní, Tim Cook podotýkal, že plánované finanční cíle měly kvůli nejistotě okolo koronaviru schválně nastavený vyšší rozptyl. Ani šíře nastavený odhad ale nakonec podle všeho Applu nestačil a ukázalo se, že situace ohledně koronaviru byla vážnější, než se zdálo.