Život s alkoholikem – problémy manžela a manželky

S manželem se známe pět let, tři roky spolu bydlíme a před dvěma lety jsme se vzali. Od počátku společného bydlení mám pocit, že manžel hodně pije. Já do hospody moc nechodím, nemám hospodské prostředí ráda, nepotřebuji pít. Někdy proto přemýšlím nad tím, zda manželovo pití „nenafukuju“. Manžel pracuje manuálně, každý den si zajde na dvě, tři piva. Já si ale myslím, že tři a více. Někdy se ho zeptám, zda byl na pivě a on mi zalže. Poznám na něm, když má vypito. Tak dvakrát do měsíce se opije hodně a přijde domů až ráno. Vždycky je to proto, že potkal někoho, koho dlouho neviděl, po práci má žízeň a podobně. Hodně se kvůli tomu hádáme. On mi vyčítá, že s ním na to pivo nechodím. Když už ale jdu, stejně se mi nepodaří po dvou pivech ho dostat domů. Nevím, co mám dělat. Má můj muž problém s alkoholem, nebo vážně přeháním?

Dobrý den, oceňuji odvahu, se kterou jste se mi svěřila. Cítím, že jste zmatená. Vy si myslíte, že manžel pije hodně, ale on vás přesvědčuje o opaku. Ani vy si sama si nejste úplně jistá. Myslím si, že důležité je, jak to cítíte sama a jak tento pohled na věc mění váš vztah k manželovi. Manžel vám říká, že měl dvě, tři piva, ale vy mu nevěříte. Z toho vnímám, že je již mezi vámi narušená vzájemná důvěra.

Zkuste si o tom, co cítíte, s manželem promluvit. Dát mu najevo, že ho máte ráda, ale že se vám jeho časté pití nelíbí. Je důležité abyste v manželství byli spokojeni oba a domluvili se na podmínkách, které byste oba akceptovali. Můžete mu navrhnout, aby si zašel na pivo třeba dvakrát týdně a mezitím vymyslet nějaký společný program.

Takhle na dálku vám nemůžu říct, zda má váš manžel s alkoholem problém. Existují různé tabulky na výpočet rizikového pití, kdy například 40 g alkoholu denně vypitého je u muže považováno za rizikové, přičemž jedna sklenice 10° piva obsahuje 16 g alkoholu.

Pokud ale váš manžel své pití za problém nepovažuje, vy ho můžete pouze  podpořit ve změně, hovořit s ním o vašich pocitech, ale zda se rozhodne své pití omezit je jen na něm. Přeji vám, abyste našli společnou cestu.