Nástupce iPhonu SE by mohl přijít začátkem příštího roku. Do těla iPhonu 8 by zasadil aktuální hardware

Už je tomu několik let, co se mezi telefony s tím nejvýkonnějším hardwarem přestaly objevovat zařízení menších rozměrů, jednoznačně však existuje nezanedbatelná část trhu se zájmem o ně. Potvrdil to úspěch iPhonu SE v roce 2016 a časté zmínky současných užitelů naznačují, že by se jeho nástupce neztratil ani dnes. Důvěryhodný analytik Ming-Chi Kuo nyní říká, že by „iPhone SE 2“ mohl být představen v první čtvrtině příštího roku.

iPhone SE byl uveden zároveň s většími iPhony 6s a 6s Plus jako alternativa se stejným výkonem, ale kompaktnějším tělem a nižší cenou. Dokonce pro mnohé recenzenty zhýčkané těmi nejvyššími modely tak představoval skvělé zařízení, které bylo v zásadě bez konkurence. Magazín TechCrunch ho dokonce zpětně označil za nejlepší iPhone, co Apple kdy vyrobil.

Je otázkou, zda Kuova zpráva o nástupci s rozměry a designem velice podobným iPhonu 8 potěší uživatele, kteří si první SE koupili jako menší verzi telefonu, jehož fyzické parametry jsou prakticky identické jako u „osmičky“. Ta se nyní stále prodává jako nejlevnější i nejmenší iPhone, ve srovnání s nímž může základní iPhone 11 působit jako obr. Jedná se ovšem o nyní už dva roky staré zařízení, jeho prodejní cyklus se tedy téměř jistě chýlí ke konci.

iPhone SE byl designem také prakticky k nerozeznání od staršího 5S

Apple spolu s tím čelí rozhodnutí, zda by do prodeje opět uvedl iPhone XR nebo kategorii „dostupnějšího telefonu“ zcela opustil. První možnost by přitom byla přinejmenším překvapivá a druhá jednoznačně nedává smysl, jelikož by s už tak klesajících prodejů iPhonů ukrojila ještě další kus. Cenově dostupnější zařízení jsou navíc podstatnou částí prodejní strategie pro velké trhy jako Indie a Čína.

V podobném momentě, jaký nastává nyní, se v roce 2016 objevil právě první SE. Nahrazoval rychle stárnoucí iPhone 5c a motivoval jeho majitele ke koupení známého, ale mnohem výkonnějšího telefonu. Zároveň představoval mírně retro, ale stále velmi kvalitní design dostupný pro další velkou část zákazníků.

Kuo tvrdí, že momentálně má až 100 milionů uživatelů iPhony 6 a 6 Plus, na něž by nový model SE cílil především, poskytujíc jim aktuální hardware v podobě čipu A13 a 3GB RAM v dobře známém balení. Žádný problém by jim neměla činit nepřítomnost Face ID nebo několika zadních kamer, jelikož patří spíše mezi konzervativnější uživatele. Lidé preferující menší zařízení by pak v zásadě neměli jinou možnost, než přejít k výkonově i kvalitativně slabší konkurenci nebo se spokojit s o něco větším telefonem.

iPhone 8 se nabízí ve čtyřech barvách – i to by mohl odrážet model SE 2

První iPhone SE byl představen v březnu spolu s novými iPady, zatímco letošní březnová akce byla spojena výhradně se službami a tablety se objevily v prezentaci na konci října. Není tedy úplně jasné, v jakém kontextu by byl iPhone SE 2 představen a zároveň se nejeví jako vůbec pravděpodobné, že by dostal samostatnou keynote nebo se jako nový typ zařízení začal prodávat zcela bez ní. Kuo každopádně už předpovídá, že v roce 2020 se plánuje vyexpedovat mezi 30 a 40 miliony kusů nového, výkonného, ale menšího a levnějšího iPhonu.