Nejlepším hasičem roku 2017 je žena

I přes tak nízké číslo se jedna žena probojovala až na první místo nejprestižnější hasičské ankety „Hasič roku“ a získala pro sebe titul „Hasič roku 2017“.

Toto ocenění si převzala kpt. PhDr. Eva Biedermannová, psycholožka HZS Středočeského kraje, ve čtvrtek 19. dubna, při slavnostním vyhlášení ankety Hasič roku v pražském TOP hotelu.

Nechala tak za sebou celou řadu výjezdových hasičů a to plným právem. U Hasičského záchranného sboru ČR pracuje od roku 2009 a za dobu svého působení byla jako psycholog u řady mimořádných událostí, setkává se se smutkem, bolestí, strachem a nejistotou. Jen za loňský rok poskytla posttraumatickou péči a psychosociální pomoc 56 lidem zasaženým mimořádnou událostí.

Jako psycholog je pravidelně volána k těm nejtěžším zásahům, při kterých jsou těžce ranění nebo umírají lidé. Nezachraňuje je sice z plamenů nebo nevystříhává z aut po dopravních nehodách, životy ale svým způsobem také zachraňuje a to díky psychologické pomoci, kterou poskytuje rodinám postižených nebo samotným zasahujícím hasičům, jako tomu bylo v loňském roce, při zásahu u požáru ve Zvoli, při kterém došlo k vážnému zranění a následnému úmrtí hasiče. 

Kpt. Biedermannová poskytovala podporu jak zasahujícím hasičům, tak pozůstalé rodině. Další složitou událostí byla například sebevražda dvou 17letých dívek, které svůj život ukončily skokem pod vlak. Eva Biedermannová poskytovala dále intervenci zasaženým po požáru motorestu nedaleko Hlavence či rodině pozůstalých po zemřelém dobrovolném hasiči.

V případě mimořádných událostí velkého rozsahu působí jako koordinátor psychosociální péče. V roce 2010 koordinovala např. psychosociální pomoc při povodních na území Libereckého kraje a v roce 2013 na území kraje Středočeského.

Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra od roku 2009 a klade si za cíl ocenit nejlepší profesionální hasiče, nejzkušenější velitele, náročné zásahy, nově vzniklé hasičské projekty, pracovní kolektivy a nejlepší zaměstnance sboru za uplynulý kalendářní rok. 

Do devátého ročníku ankety bylo zasláno odborníky celkem padesát dva nominací. Sedmnáctičlenná porota zvolila vítězné nominace na 1. místě, 2. místě a 3. místě v kategorii Hasič roku, Velitel roku, Zaměstnanec roku, Kolektiv roku, Projekt roku a Zásah roku.

Nutno ještě podotknout, že Eva Biedermannová není jedinou ženou Hasičského záchranného sboru ČR, která si toto prestižní ocenění v historii ankety odnesla. Předminulý rok byla oceněna por. Bc. Irena Piteráková z HZS Olomouckého kraje, která cestou do práce vyprostila ženu z hořícího automobilu a zachránila jí tak život.