Omylem jsem ukradl notebook Steva Jobse, popisuje vtipnou historku bývalý ředitel platformy iAd Andy Miller

Pokud někdo úzce spolupracoval se Stevem Jobsem, zpravidla má ve své hlavě několik historek, které budí respekt. O tehdejším šéfovi a spoluzakladateli Applu bylo totiž známo, že neměl v povaze milé jednání.

Naopak preferoval tvrdší debaty, jež mnohdy končily naprostou katastrofou. S něčím podobným se setkal i Andy Miller, zakladatel reklamní mobilní platformy Quattro Wireless.

Pro ty, kteří tuto konkrétní kapitolu v historii Applu neznají, šlo o společnost, kterou cupertinská firma v roce 2009 koupila za účelem dostupnosti nové platformy, prostřednictvím které by vývojáři mohli do svých aplikací umísťovat reklamy.

Apple ji poté přejmenoval na iAd a po zhruba sedmi letech provozu (v roce 2016) oficiálně zařízl. V tomto období však šlo o zajímavou metodu, na níž Apple značně procentuálně benefitoval.

Své si s ní pod hlavičkou Applu zažil i zmíněný Andy Miller, který tehdy ještě Quattro Wireless prodal Jobsově firmě za zhruba 275 milionů dolarů (o 100 tisíc dolarů méně, než původně chtěl).

Jakmile se pak Miller dostal do dění Applu, jeho prvním úkolem bylo vytvoření specifických reklam, které by sílu iAd demonstrovaly. To se však nepovedlo tak, jak Jobs zamýšlel.

Jobs byl dle Millerových slov znechucen tím, co jeho tým vytvořil. Byť byli všichni v průběhu úvodní prezentace „nadšeni“, Jobs vyjádřil svůj jasný nesouhlas.

Steve Jobs a Andy Miller

To vedlo k tomu, že si Millera zavolal do kanceláře, aby mu sdělil, ať „zmizí z jeho očí“ a jde za „týmem marketingové komunikace, která dělá lepší reklamy než on“. V tomto momentu se stala ona osudná věc, kterou by zažít nechtěl snad nikdo.

Těsně předtím, než opustil Jobsovu kancelář, sbalil si všechny své věci do tašky, aniž by si uvědomil, že vzal omylem i jeho notebook, myš a podložku pod myš. Není pak složité se vžít do situace, co asi může znamenat, když člověk sebere pracovní nástroje nahněvanému Stevovi.

Miller to však neřešil, jelikož netušil, že se něco takového stalo. Dorazil na oddělení marketingové komunikace a dal se spolu s ostatními do práce.

Pro vyšší soustředěnost si vypnul i svůj telefon, což bylo další chybou. Zhruba po půl hodině práce do kanceláře dorazily dva strážníci, kteří mu předali hovor, na jehož druhém konci byl právě Jobs.

A otázka byla jasná: „Proč jsi mi ukradl laptop?“ Miller ihned zpanikařil a ujišťoval Jobse, že to bylo nedopatřením a že mu nezkopíroval žádná osobní data. Pak notebook spolu s podložkou pod myš předal strážníkům, kteří mu jej donesli. Na něco však zapomněl.

Vedle notebooku totiž sbalil i jeho myš, která zůstala nepovšimnutá. Ani Jobs tuto absenci nijak neřešil a Miller má dodnes autentickou myš jednoho z největších vizionářů moderní doby schovanou ve své domácnosti. Suvenýr, který může mít v aukci skutečně vysokou hodnotu.