Management Applu prý zastavil přesun výroby z Číny. Byl by příliš riskantní

Apple své produkty v Číně vyrábí dlouhodobě. V posledních letech se však čím dál více mluví o tom, že by pro firmu bylo zdravé výrobu alespoň zčásti přesunout a rozptýlit mezi více zemí. Firma proto ve spolupráci se svými výrobními partnery začala vyvíjet snahy, aby byla výroba alespoň jednoho z produktů firmy přesunuta.

Dle nového reportu The Wall Street Journal, ovšem vyšší management Applu jakékoli přesuny zamítl.

Výroba Applu mimo Čínu

Podle zprávy WSJ přišli manežeři Applu zaměření na provoz již okolo roku 2015 s návrhem, že by firma měla přesunout výrobu minimálně jednoho svého produktu do Vietnamu. Tím by Apple mohl zahájit několikaletý proces výcviku kvalifikovaných pracovníků a položil tak základy nového centra výroby.

Důvodů, proč by pro firmu mohlo být výhodné dostat výrobu z Číny i do některé z okolních zemí, je celá řada. První důvod je ryze politický. Obchodní vztahy mezi Čínou a Trumpovou administrativou jsou chladné a ačkoli Apple nakonec získal výjimku a na poslední chvíli se vyhl dovozním clům, situace se může kdykoli změnit, a to na obou stranách.

Druhý důvod je pak čistě praktický. Nastane-li v Číně nějaké větší problém, ať už environmentálního, politického či třeba vojenského ražení, Apple rázem může čelit velkému riziku. Toto je dobře vidět na aktuálních potížích s koronavirem, který propukl právě v Číně.

Omezení výroby v souvislosti s koronavirem

Apple již v důsledku potíží s koronavirem varoval akcionáře, že v důsledku omezení výroby v nejlidnatější zemi světa nenaplní svůj finanční kvartální cíl, který byl stanoven na více než 63 miliard obratu.

Už nyní je totiž téměř jisté, že uzavírky spojené s koronavirem pozdrží výrobu iPhonů a Apple nebude schopen ukojit poptávku. Stejně tak je možné, že bude pozdržen start nových zařízení, z nichž tím prvním má být nástupce oblíbeného iPhonu SE.

Z důvodu podobných rizik by pro Apple jistě bylo výhodné nespoléhat s výrobou ze 100 % jen na jednu konkrétní zemi. Vyšší management Applu nicméně zahájení budování výroby ve Vietnamu zastavil s tím, že takový krok by byl velmi náročný a riskantní.

Apple vyrábí v Indii a cílí na místní obyvatele

Podobně zdrženlivě se dle WSJ firma zachovala i v Indii. V největší demokratické zemi světa Apple již nyní vyrábí starší modely iPhonů, které zde i prodává. Firma se tak vyhýbá dovozním clům, které by jinak musela zemi platit, a zároveň brnká na hospodářkou „nacionalistickou strunu“. Apple v zemi na iPhony vyrobené v Indii lákal i v rámci billboardové kampaně.

Apple měl prý v plánu výrobu v Indii rozšířit i o produkci nejnovějšího iPhonu 11, což by pro společnost znamenalo velký krok. Jednalo by se tak o vůbec první aktuální topmodel, který by společnost vyráběla mimo Čínu. I od těchto plánů ale Cookovi lidé dle WSJ upustili, jelikož na indickém trhu práce prý nebylo možné získat dostatek odpovídajícím způsobem kvalifikovaných pracovníků.