Proč si založit blog a ne třeba jen Facebook?

Mnoho lidí se dnes rádo oddává modernímu fenoménu blogování. Skrze blog oni lidé vyjadřují svoje názory, pocity, nálady, ale například i postřehy z cest, akcí, výletů a podobně. Na blogu se můžeme dozvědět i mnoho zkušeností, jelikož nečetně blogerů rádo přispívá na svůj blog různými tutoriály, návody a triky na různé technologie a další.

Blog je prostě takový internetový zápisník, ale pozor. Nekonkuruje mu Facebook? Na co si zakládat blog a ne jen Facebook? Proč si vůbec blog zakládat?

Rozdíl mezi blogem a Facebookem v konečném důsledku nemusí být zas tak velký. Pokud jej skutečně chceme jen využít na svoje pocity a názory, tak nám většinou poslouží i statusy na Facebooku, případně rozsáhlejší texty v poznámkách a podobně.

Tak i tak je Facebook určitě konkurencí blogům, ale malou. Samotný Facebook nedokáže zastoupit skutečný blog. Facebook je sice možná rychlejším zdrojem informací, možná je méně náročný na údržbu a možná je i pro někoho lepší, ale rozhodně se nevyrovná kouzlu vlastního blogu. V čem ta kouzla spočívají?

Kouzla vlastního blogu, aneb co blogem říci…

Blog je samostatný web. Můžete na něm v konečném důsledku podniknout cokoliv. Kromě psaní článků je pro blogy velice oblíbená například fotogalerie plná Vašich fotografií z cest a podobně, či třeba hlasování v anketách, pokud se chcete dozvědět i názor Vašich čtenářů.

Žádnou novinkou nejsou ani videa. Existují i tzv. videoblogy, kterým je například známý videocast Digit.cz. Předpokládejme však, že Váš blog chcete psát ručně, podobně jako například statusy na Facebooku, tak Vás oproti sociální síti neminou například odkazy, či jednoduché formátování textu, včetně jeho dodatečné úpravy a podobně.

Oproti poznámkám na Facebooku se článek na blogu může lišit například již zmíněnými funkcemi (fotogalerie, ankety…), ale i třeba hodnocením článků, jeho tříděním do sekcí, štítkováním (tagováním) a podobně.

Právě rozdělení článků a jejich otagování je pro čtenáře velmi důležité. Pro blog je to jakýmsi rozcestníkem a čtenář tak může články lehce filtrovat. Navíc tak můžete blog vést více směry a krom Vašich názorů můžete na jednom blogu vést více témat a zaměření webu.

Například můžete vedle cestopisů psát návody, či vkládat osobní úvahy a vše tak, aby se čtenář lehce vyznal a četl jen to, co chtěl. Dále je čtenáře možné na blogu pozdržet doporučením dalších článků podle zadaných štítků automaticky, či ručně. Další možností mohou být žebříčky, kde se články mohou řadit podle přečtení, hodnocení, či počtu komentářů a podobně. Možností jsou desítky, možná stovky.

Blog se tedy může stát Vaším internetovým místem k „vypsání„, či k ponaučení ostatních. Můžete jej vést několika směry a můžete tak oslovit klidně tisíce čtenářů. Dokáže toto Facebook, kde oslovíte povětšinou jen svoje přátele a určitě ne všechny a ne tak dobře, jako na blogu?

Jak si ale blog založit a co k tomu potřebujete…

Založit si dnes blog je něco velmi jednoduchého. Existuje několik služeb, které se na to specializují a nabízí velmi kvalitní blogovací rozhraní, včetně mnoha přizpůsobení a výsledek může skutečně stát za to. Je to zdarma, rychlé a efektivní. Mluvíme například o:

K dispozici nám mohou být ale i redakční systémy. Na tomto webu jsme Vám předvedli například systém WordPress, který je oficiálně určen pro blogování, ale využit může být pro jakýkoliv druh webu. K tomuto systému navíc existují tisíce doplňků, včetně dříve uvedených hodnocení článků, nabízení podobných a dalších článků a všechny jsou dostupné zdarma. Lehce si vytvoříte fotogalerii, či ankety a další funkce.

Potřebujete k tomu však vlastní hosting, který Vám nabídnou free služby typu Webzdarma.cz, IC.cz a další. Můžete však do svého blogování i investovat a zakoupit si vlastní doménu. Ta dnes stojí přibližně 250 Kč (.cz) a sehnat hosting zdarma již nebude problém. Rozepsali jsme se o tom například v tomto článku. Instalace blogu trvá chvilku, jeho vytvoření je lehké a za chvilku můžete psát články. Časem můžete mít blog srovnatelný, či dokonce lepší, než jsou například tyto.