Bývalý partner pronásleduje partnerku – jak se bránit

Žila jsem pět let s přítelem. Jednou jsme se již rozešli, ale na naléhání přítele jsem se k němu vrátila. Asi před čtyřmi měsíci jsem od přítele odešla znovu, tentokrát jsem rozhodnutá, že to bude napořád. Přítel  mě opět začal přemlouvat, ale bezvýsledně. I přesto si zřejmě nechce připustit, že je konec a stále mi píše SMS,  e-maily, několikrát denně mi telefonuje na mobil i do práce. Poslední dobou se už jeho přemlouvání k návratu změnilo ve vyhrožování, že mi udělá problémy v práci, že mě pomluví u mých přátel. Ví, kde teď bydlím, několikrát na mě zvonil, a to i v noci. Občas na mě čeká před domem. Několikrát jsem mu řekla, že nemám zájem a již nevím, co mám udělat, aby to pochopil a už mě neobtěžoval.

Z toho, co popisujete vyplývá, že bývalý přítel se nechce smířit s ukončením vztahu a aniž byste si to přála, stále vás kontaktuje. Je to  jistě nepříjemná a velmi stresující situace. Navíc uvádíte, že vás to obtěžuje. Obecně se dá říci, že nejúčinnější reakcí na takovéto chování druhého člověka je nulová reakce, to znamená nereagování na tyto snahy o kontakt.

Může se ovšem stát, že v některých případech je kontaktování druhou osobou zneklidňující do té míry, že vzbuzuje obavy, kam až vše může zajít. Bývalý přítel si to možná neuvědomuje, ale může se svým jednáním vůči vám dopouštět trestného činu nebezpečného pronásledování, neboli tzv.„stalkingu“. Jedná se o nový druh trestného činu, který je v trestním zákoníku obsažen od roku 2010.

Za stalking se obvykle považuje úmyslné, zlovolné, opakované a dlouhodobé obtěžování jiné osoby, v níž toto jednání vyvolává důvodný strach o vlastní bezpečnost.

V případě, že by vás přítel i přes nereagování z vaší strany nadále obtěžoval, zvažte podání trestního oznámení. K tomu bude potřeba doložit, kdy a jakou formou vás bývalý přítel kontaktoval (znění sms, e-mailů, počty a obsah telefonátů atd.). Je možné, že si poté uvědomí, čeho se dopouští (či může dopouštět) a kontaktovat vás přestane.

Bylo by dobré, abyste o tom, co se vám děje, řekla někomu z vašeho okolí, kdo by vás případně i psychicky podpořil.