Starší 15palcové MacBooky Pro s problematickými bateriemi nesmí do letadla

Společnost Apple vydala tiskové prohlášení, v němž majitelům 15palcových MacBooků Pro z roku 2015 doporučovala přinést je do Apple Storu a nechat si bezplatně vyměnit baterii.

U omezeného množství zařízení z této modelové řady se totiž objevil problém s akumulátorem, který se mohl příliš přehřívat a v krajním případě představovat riziko vzplanutí. Tytéž problematické modely federální letecká správa USA FAA, oficiálně zakázala s sebou brát na palubu letadel.

Zákaz zahrnuje přepravování potenciálně problematických laptopů jak v příručním zavazadle, tak v nákladním prostoru a týká se vybraných počítačů daného modelu vyrobených mezi polovinou roku 2015 a únorem roku 2017.

Tato informace byla interně rozeslána mezi zaměstnance několika leteckých společností a zároveň se objevila na webu TCE, firmy sdružující leteckou přepravu společností Thomas Cook Airlines, Air Italy a Air Transat.

Pasažéři na zákaz mají být upozorněni před nastoupením do letadla a také před samotným odletem, není však vůbec jasné, jestli a zda budou probíhat specifické kontroly. Jednak totiž jsou MacBooky Pro mnoha různých generací na pohled totožné a jednak je dovoleno létat se zařízeními problematických sériových čísel, ve kterých už byla vyměněna baterie.

Magazín The Verge pro upřesnění situace kontaktoval FAA, jejíž mluvčí řekl, že se v zásadě jedná o zcela rutinní opatření. To znamená, že žádné zařízení s problémovou lithiovou baterií nesmí na palubu letadla. Zavedení plošných opatření specificky pro identifikování problematických laptopů Applu v letadlech je však nejspíš nepravděpodobné.

Nejedná se o samotná zařízení, nýbrž pouze o baterie a podobné opatření tak může sloužit také k přesvědčení uživatelů, aby si svůj laptop raději nechali zkontrolovat.

Oznámení o nespolehlivé baterii se podle odhadů týká necelého půl milionů zařízení prodaných ve Spojených státech a v Kanadě, čísla z Evropy a z Asie však nejsou dostupná. Apple nezveřejnil, v čem přesně je problém, zjevně se však nejedná o designovou závadu.

Přesto MacBooky kvůli svým výkonným komponentům a tenkému tělu mají s přehříváním problémy poměrně často, obzvlášť v rukou profesionálních uživatelů, kteří je každodenně přivádějí na vrchol možností. Většinou ovšem spíše než přehřátí baterie hrozí zpomalování počítače pro ochranu procesoru a dalších součástek, jejichž životnost se při nadměrném zatěžování může zkracovat.