Strach z maturity

Právě dokončuji čtvrtým rokem střední školu v Opavě a v květnu mě čeká maturitní zkouška. Bojím se, že u ní neobstojím. S ohledem na blížící se završení studia mají učitelé včetně pedagogů nematuritních předmětů na nás „čtvrťáky“ vyšší požadavky.

Mám toho opravdu celkem dost a navíc se musím připravovat na přijímačky na vysokou školu. Přihlášek jsem si podala několik, nechtěla bych skončit jen s maturitou. Navíc bez praxe si v dnešní době určitě práci jen tak nenajdu.

Se spolužáky jsme si z toho doposud dělali legraci, tak netuším, jestli strach z maturity prožívají tak silně jako já. Mám obavy z budoucnosti a pochybnosti, co bude dál.

Odpověď z poradny

Vážená Nino, předně bych vám chtěla poděkovat za důvěru, se kterou se na mě obracíte. Cítím, že popsaná situace pro vás není jednoduchá. Ostatně nacházíte se v náročném období dospívání. Z vašich slov vnímám, že se cítíte být na životním rozcestí a kladete si otázku, co bude dále.

Ačkoliv jste jistě tuto frázi slyšela již několikrát, je třeba si uvědomit, že „v tom nejste sama.“ Spoustu českých studentů, stejně jako v minulých letech, čeká stejná zatěžkávací „zkouška dospělosti“ a následné směřování na různorodé obory vysokých škol či nástup do pracovního procesu.

Píšete, že na vás pedagogové mají vyšší nároky. Cítíte se pod tlakem. Mohu vás ujistit, že tomu samému se nevyhnou ani vaši spolužáci, jen to možná nedávají tolik najevo. Každý z nás stresové situace zpracovává jinak.

Ve vašem případě mám dojem, že si o tom potřebujete více povídat a rozebírat konkrétní obavy. Můžete se svěřit rodičům a kamarádkám nebo toto téma nadhodit i ve třídním kolektivu. Můžete se poradit i s osobami, které tuto zatěžkávací zkoušku mají řadu let za sebou.

Píšete také, že se obáváte nepřijetí na vysokou školu a že si bez praxe práci nenajdete. Nabídek práce pro absolventy středních škol skutečně není mnoho, ovšem je třeba to nevzdávat. Při práci se dá rovněž studovat dálkově. V práci můžete také zjistit, že váš zájem směřuje ke zcela jinému oboru, než je ten, na který se hlásíte v současnosti.

Potřebnou praxi můžete získat například výkonem stáží či dobrovolnické činnosti v konkrétní organizaci. Věřím, že tuto zkoušku dospělosti zvládnete a s odstupem času na ni bude vzpomínat v dobrém.

Konec jedné životní etapy

Pro mnoho lidí přináší ukončení studia vlnu úzkosti. Je normální, že se mladý člověk cítí zdrcen myšlenkou, že opouští jistotu školy a chystá se čelit neznámému. Strach z budoucnosti, který je s ukončením studia často spojen, může být ochromující a ztěžuje soustředění na pozitivní aspekty tohoto přechodu.

Je důležité si uvědomit, že strach z maturity je normální a nemusí nutně znamenat, že je něco špatně. Je to přirozená součást tohoto procesu. Existuje několik věcí, které studentovi pomohou úzkost zmírnit.

Jak zmírnit úzkost

Za prvé je dobré udělat si čas na sebe a zamyslet se nad svými úspěchy. Všechna tvrdá práce a odhodlání vložené do studia se vyplatí. Je potřeba být na sebe hrdí a na chvíli si vychutnávat vítězství.

Za druhé, není ostuda požádat o pomoc. Vyplatí se oslovit pedagogy, rodinu a přátele, kteří poskytnou podporu a vedení. Tito blízcí lidé dodají sebejistotu, pokud jde o budoucnost, a pomohou rozhodnout se o dalších krocích.

Za třetí, vyplatí se aktivní přístup. Udělat si čas na prozkoumání svých možností a sestavit si plán. Ať už jde o studium na vysoké škole nebo o kariérní postup, plán poskytuje pocit jistoty a směřování.

A nakonec nejdůležitější je péče o sebe. Určitě je potřeba čas na odpočinek, cvičení a užívání si přítomnosti. Odpočinek od stresu a strachu z maturity pomůže udržet si soustředění a motivaci.

Maturita nemusí být děsivá vyhlídka. S trochou plánování a velkou péčí o sebe se dá čelit budoucnosti s důvěrou.