Tchyně – problémy, jak se bránit, co dělat, zkušenosti

Bydlím s přítelem a teď i s jeho matkou. To je celý problém. Od začátku vztahu si s budoucí tchyní nerozumím, nikdy mne nepřijala jako partnerku svého syna. Představovala si k němu někoho jiného. Sama mi to řekla, když jsme měly konflikt. Nerozumíme si, nemáme si o čem povídat. Názorově se zcela rozcházíme. Teď již dva měsíce žije s námi ve třípokojovém bytě, protože se pohádala se svým manželem. Mělo to být na přechodnou dobu. Když přijdu z práce, ona už je doma. Většinou je už navařeno, uklízí, pere. Mně tyhle věc vadí. Je to můj byt, ráda bych vařila sama, prala sama i uklízela. Vždy řekne, že mi chce pomoct, ale já se cítím jako by mi dávala najevo, že jsem neschopná. Vadí mi, když používá naše věci. S přítelem se začínáme hádat, protože já jsem stále nervózní, že je někdo cizí v mém bytě. Nevím, co mám dělat.

Dobrý den, jste ve složité situaci. Musíte žít s matkou svého partnera, se kterou si již od  začátku nerozumíte. Z vašeho dopisu cítím, že ji vnímáte jako vetřelce. Píšete, že se zcela názorově rozcházíte. Také uvádíte, že přítelova matka dělá věci, které se vám nelíbí. Je možné, že vám s domácností pomáhá, aby se vám odvděčila za vaši pomoc. Zkuste si stanovit pravidla vašeho soužití.

Bylo by dobré, abyste si nejdříve promluvila s přítelem, vysvětlila mu, že se o domácnost chcete starat vy a jeho matka vám může pomoci, když ji o to požádáte. Neuvádíte, zda máte vyřešené finance. Matka přítele u vás bydlí dva měsíce, možná by vám mohla přispívat na jídlo, na domácnost. Když s partnerovou matkou budete o pravidlech mluvit, jistě i pro vás bude dobré, když vás ve vašem názoru partner podpoří.

Aby se matka vašeho partnera necítila neužitečná, zkuste najít nějakou činnost, se kterou byste chtěla pomoci a můžete jí v tomto směru o pomoc požádat. Čas, který jste nucena s matkou přítele strávit, můžete využít k nalezení něčeho, co máte společné a zlepšit tak váš vztah. Přeji, ať se vaše situace uklidní.