Otěhotnění v 16 letech – co dělat, zkušenosti

Je mi 16 let a zjistila jsem, že jsem těhotná. Podle lékaře již pátý týden. Nevím si s tím rady. Dítě si sice plánuji nechat, ale bojím se, že by mi ho mohly úřady sebrat, jelikož jsem nezletilá. Přítel o mém těhotenství ví. Je však stejně starý jako já, stejně bezradný, i když se mě snaží podpořit. On dokonce navrhl si miminko nechat. Vím, že mít dítě je doživotní rozhodnutí. A vím, že si to ještě můžu rozmyslet, mám ale strach, že bych toho mohla později litovat. Také to dosud neví moji, ani jeho rodiče. Hlavně z reakce své  mamky mám strach. Jak to vůbec vezme? A co když mi dítě po porodu vezmou?

Dobrý den, z tvého dopisu vyplývá, že největší strach máš z toho, aby ti dítě neodebraly úřady a bojíš se říct o svém těhotenství mamce. Mít dítě v šestnácti sice není tak běžné, ale pokud bude mít zajištěnou potřebnou péči, dobré zázemí a podmínky, zřejmě není důvod, aby ti bylo odebráno.

Jako nezletilému rodiči ti může být soudem přiznána tzv. částečná rodičovská zodpovědnost. To znamená, že budeš mít nárok  dítě vychovávat, osobně o něj pečovat, zajišťovat jeho běžnou výživu, zdravotní péči apod. Pouze nebudeš moci své dítě například zastupovat při právních úkonech a spravovat jeho jmění – pro tyto záležitosti bude dítěti stanoven poručník, zpravidla to bývá rodinný příslušník nebo osoba blízká.

Jak jsem již uvedla, pokud bude mít dítě zajištěno všechno potřebné, jeho odebrání se podle mého názoru nemusíš obávat.

Co se týče svěření se rodičům, tak s tím bych rozhodně neotálela. Čím dříve jim to oba povíte, tím lépe. Tvé mamince, a nejen jí, může chvíli trvat, než se s novou situací smíří, protože jako rodič měla určitě jiné představy o tvé budoucností. Ale až tuto informaci vstřebá, tak ti může být hodně nápomocná, což určitě oceníš. Navíc je skvělé, že se k situaci tvůj přítel postavil dospěle a že máš v něm v tak pro vás oba těžké situaci oporu.

Na početí dítěte jsou vždy dva a oba dva tak mají zodpovědnost. První roky budou těžké a navíc by bylo dobré si doplnit vzdělání, takže pomoc rodiny i přítele bude na místě. Držím vám oběma palce, abyste to dobře vyřešili a zvládli.