Tim Cook daroval miliony dolarů na charitu

O filantropické činnosti se nejčastěji mluví ve spojitosti s miliardáři, mezi něž Tim Cook nepatří. Stále je však samozřejmě velmi bohatým člověkem, který v roce 2015 řekl, že má v plánu do konce svého života veškeré své jmění systematicky rozdat.

Podobně jako v minulých letech tak letos dal kolem dvou milionů dolarů na charitu. V minulosti věnoval finanční pomoc třeba při požárech v Austrálii.

Kdo je Tim Cook?

Tim Cook je americký podnikatel a současný generální ředitel společnosti Apple Inc., jedné z největších technologických společností na světě. Cook nastoupil do společnosti Apple v roce 1998 a zastával ve firmě řadu pozic, včetně senior viceprezidenta pro celosvětové operace, výkonného viceprezidenta pro prodej a provozního ředitele.

Cook se narodil v roce 1960 v Mobile v Alabamě a v roce 1982 získal bakalářský titul v oboru průmyslového inženýrství na Auburn University. V roce 1988 získal titul MBA na Fuqua School of Business na Duke University.

Před nástupem do společnosti Apple pracoval Cook pro několik dalších technologických společností, například Compaq, IBM a Intelligent Electronics. Během svého působení ve společnosti Apple Cook dohlížel na růst společnosti, která se stala jednou z nejhodnotnějších společností na světě s tržní kapitalizací přes 2 biliony dolarů.

Kromě práce ve společnosti Apple je Cook známý také svou podporou sociálních a ekologických cílů. Zasazuje se o práva LGBT a veřejně podporuje imigrační reformu a snahy o ekologickou udržitelnost.

Tim Cook se také věnuje charitě.

Tim Cook – charita

Jako generální ředitel společnosti Apple se Cook snaží vytvořit kulturu štědrosti a dárcovství, a to jak prostřednictvím vlastních filantropických aktivit, tak povzbuzováním zaměstnanců společnosti Apple, aby dělali totéž.

V roce 2018 například oznámil nový program, v jehož rámci budou zaměstnanci společnosti Apple přispívat na charitativní účely částkou až 10 000 dolarů ročně. Své vlastní peníze věnuje také charitativním organizacím, jako jsou United Way, DonorsChoose.org a Human Rights Campaign.

Ve veřejně přístupném dokumentu z konce roku 2019 je uvedeno, že Tim Cook dobročinným organizacím daroval 6 880 akcií Applu, které v současnosti mají hodnotu přibližně 2,05 milionu dolarů. Jelikož zákony od vedoucích v korporacích nevyžadují zveřejňování konkrétních příjemců podobných darů, lze o tom, kam peníze putují, jen spekulovat.

V minulosti Cook, jehož jmění přesahuje 625 milionů dolarů, přispěl například na kampaň pro rovnost všech pohlaví a sexuálních menšin. Dary nezveřejněným dobročinným organizacím jinak také odvádí pravidelně. Na téma rozdávání svého jmění před několika lety řekl, že s tím už potichu začal.

Zveřejněny byly také dokumenty obsahující informace o platech vedení Applu a nákladech na ochranu a leteckou dopravu Tima Cooka. Ředitel téměř bilionové firmy dostal za minulý rok základní plat tři miliony dolarů, po započítání všech bonusů a balíčků s akciemi toto číslo narostlo na až 125 milionů dolarů.

Odměněni byli také další lidé z nejužšího vedení společnosti. Například seniorní viceprezident a šéf financí Applu Luca Maestri dostal akcie za necelých 52 milionů dolarů. Stejně pak byla oceněna také práce šéfa operací (COO) Jeffa Williamse a šéfky maloobchodu Angely Ahrendtsové, která z firmy odešla letos v dubnu.

Ačkoliv si Cook určitě nemůže stěžovat, jeho celkový plat oproti minulému roku klesl o 11 milionů dolarů. Důvodem pro to je, že Apple sice v uplynulém roce překonal odhady obratu a zisku, ale ne v takové míře jako za předchozích 12 měsíců.

Prodejní čísla iPhonů už déle spíše stagnují a rychle rostoucí šlužby to prozatím nejsou schopny kompenzovat. Přesto akcie společnosti za rok 2019 podle CNBC vyrostly nejvíce za celou dekádu.

Kromě samotného Tima Cooka na dobročinné účely přispívá také Apple jako firma. Už před mnoha lety například ve spolupráci se zpěvákem Bonem z U2 založila nadaci (RED), které už na boj proti AIDS věnovala přes 220 milionů dolarů. Už několikrát pak poskytla finanční pomoc pro vyrovnávání se s následky přírodních katastrof.

Kromě peněžních příspěvků se Cook podílí na charitativních aktivitách. Je členem správní rady Centra Roberta F. Kennedyho pro spravedlnost a lidská práva a Světového fondu na ochranu přírody a účastní se charitativních galavečerů.

Tim Cook je díky svému angažmá v oblasti filantropie a sociální spravedlnosti vzorem pro vedení firem. Jeho velkorysost a odhodlání dělat svět lepším místem jsou silným příkladem pro ostatní generální ředitele a vedoucí představitele firem.