Tim Cook daroval miliony dolarů na charitu. Apple finančně pomůže také v boji s požáry v Austrálii

O filantropické činnosti se nejčastěji mluví ve spojitosti s miliardáři, mezi něž Tim Cook nepatří. Stále je však samozřejmě velmi bohatým člověkem, který v roce 2015 řekl, že má v plánu do konce svého života veškeré své jmění systematicky rozdat. Podobně jako v minulých letech tak letos dal kolem dvou milionů dolarů na charitu. Nedávno také přislíbil finanční pomoc Applu při požárech v Austrálii.

Ve veřejně přístupném dokumentu z konce roku 2019 je uvedeno, že Tim Cook dobročinným organizacím daroval 6 880 akcií Applu, které v současnosti mají hodnotu přibližně 2,05 milionu dolarů. Jelikož zákony od vedoucích v korporacích nevyžadují zveřejňování konkrétních příjemců podobných darů, lze o tom, kam peníze putují, jen spekulovat.

V minulosti Cook, jehož jmění přesahuje 625 milionů dolarů, přispěl například na kampaň pro rovnost všech pohlaví a sexuálních menšin. Dary nezveřejněným dobročinným organizacím jinak také odvádí pravidelně. Na téma rozdávání svého jmění před několika lety řekl, že s tím už potichu začal.

Zveřejněny byly také dokumenty obsahující informace o platech vedení Applu a nákladech na ochranu a leteckou dopravu Tima Cooka. Ředitel téměř bilionové firmy dostal za minulý rok základní plat tři miliony dolarů, po započítání všech bonusů a balíčků s akciemi toto číslo narostlo na až 125 milionů dolarů.

Odměněni byli také další lidé z nejužšího vedení společnosti. Například seniorní viceprezident a šéf financí Applu Luca Maestri dostal akcie za necelých 52 milionů dolarů. Stejně pak byla oceněna také práce šéfa operací (COO) Jeffa Williamse a šéfky maloobchodu Angely Ahrendtsové, která z firmy odešla letos v dubnu.

Ačkoliv si Cook určitě nemůže stěžovat, jeho celkový plat oproti minulému roku klesl o 11 milionů dolarů. Důvodem pro to je, že Apple sice v uplynulém roce překonal odhady obratu a zisku, ale ne v takové míře jako za předchozích 12 měsíců. Prodejní čísla iPhonů už déle spíše stagnují a rychle rostoucí šlužby to prozatím nejsou schopny kompenzovat. Přesto akcie společnosti za rok 2019 podle CNBC vyrostly nejvíce za celou dekádu.

Kromě samotného Tima Cooka na dobročinné účely přispívá také Apple jako firma. Už před mnoha lety například ve spolupráci se zpěvákem Bonem z U2 založila nadaci (RED), které už na boj proti AIDS věnovala přes 220 milionů dolarů. Už několikrát pak poskytla finanční pomoc pro vyrovnávání se s následky přírodních katastrof.

Jedna taková nyní stále probíhá v Austrálii. Zejména faktory spojené s klimatickými změnami zde způsobily velmi rozsáhlé požáry devastující přírodu i lidmi obývané oblasti. Tim Cook na to – zatím pouze v tweetu – reagoval slovy:

„Naše srdce jsou s těmi, kdo jsou zasaženi australskými požáry a s odvážnými dobrovolníky bojujícími s bezprecedentními plameny po celé zemi – prosím, ochraňujte se. Apple poskytne dar na podporu pomoci.“