Trumpova cla Apple domů nedotlačí, miliardová investice čeká továrnu v Indii

Trumpovou administrativa oficiálně uvalila cla na dovoz výrobků z Číny, přičemž do oficiálního federálního registru zboží s 15% clem byly zařazeny Apple Watch, AirPods, některá sluchátka značky Beats, počítače iMac i třeba chytrý reproduktor HomePod.

Od Applu se tedy dlouhodobě očekává, že se těmto vícenákladům bude chtít nějak bránit. Návratem výroby do USA to však s největší pravděpodobností nebude. Apple chystá skrze své partnery miliardovou investici v Indii.

Trumpova obchodní válka s Čínou postupně eskaluje a prezidentova ostrá a často neuváženě vyhlížející rétorika již začíná mít konkrétní výsledky. Ačkoli Tim Cook na prezidenta Trumpa osobně apeloval, že dovozní cla na výrobky z Číny pomohou největšímu soupeři Applu, kterým je jihokorejský Samsung, Trump neustoupil a cla na čínský dovoz uvalil.

Doufá přitom, že americké firmy donutí vrátit výrobu zpět do USA a tím bude vytvářet pracovní místa na domácím trhu i bojovat se zápornou obchodní bilancí s Čínou.

Přesun výroby z Číny do Indie

iPhone celnímu zatížení na čas unikl, ovšem ne na dlouho. iPhone 11 tedy sice na trh dorazil ještě bez „hendikepu“, avšak to pro Cookovu firmu znamenalo jen velmi dočasnou úlevu. Apple musel se skokovým 15% nárůstem nákladů nějak bojovat a nejschůdnější cestou se zdálo přesouvání výroby z Číny na jiné trhy s levnou, ale také schopnou pracovní silou.

Pegatron, jeden z největších dodavatelů Applu, již zainvestoval do výroby v Indonésii, a vypadá to, že klíčovou destinací by se pro Apple mohla stát Indie.

Indie, přezdívaná největší demokracií světa, je pro Apple dlouhodobě klíčovým trhem. Jedná se o zemi s rychle rostoucí ekonomikou i posilující střední třídou a vzhledem ke své velikosti pro Apple může být zásadním odbytištěm pro jeho zařízení. Apple ale v této zemi musí bojovat s nižší kupní silou i silným hospodářským patriotismem, který s sebou nese i 20% clo na dovážené zboží.

Již v minulosti tedy firma začala navyšovat výrobu iPhonů v této zemi a zákazníky láká na nákup iPhonů vyrobených v jejich zemi. Indie má však podle všeho vyšší potenciál, než jen pokrývat místní poptávku. První iPhony z Indie jsou již k dostání i v Evropě.

Nyní by se tedy pozice Indie v dodavatelském řetězci Applu díky investicím ve výši miliardy dolarů mohla vyšvihnout ještě výrazně výše, přičemž o novou velkovýrobu v Indii se má postarat tchajwanský Foxconn, vůbec největší výrobce zařízení Applu.

Továrna Foxconnu v indické metropoli Chennai má produkovat zařízení pro celý svět a očekává se, že v regionu začnou investovat i dodavatelé různých komponent pro zařízení od Applu.

Výroba v USA se Applu nevyplácí

Trumpova hospodářská politika tedy bezesporu měla dopad na výrobní činnost Applu, ovšem k přesunu výroby do domácích Spojených států Trump firmu s nedonutil.

Apple již výrobu v USA párkrát zkusil a vždy pohořel. Naposledy se experiment s lokální výrobou vymstil s předchozím modelem Macu Pro, který nabíral obrovská zpoždění, protože americká továrna zkrátka nedokázala sehnat potřebné součástky.

Po výrobě v Číně firmy nesahají jen kvůli ceně, ale také kvůli rozvinutému dodavatelskému řetězci a dostatku kvalifikované pracovní síly, která v západním světě v některých odvětvích jednoduše chybí. Továrny jako Foxconn, která mimo jiné vyrábí iPhony, údajně dokáže v krátkém čase nabrat desetitisíce dělníků a velmi pružně přizpůsobovat výrobu aktuálním požadavkům.