Twitter odhalil nativní aplikaci pro macOS vytvořenou portováním z iOS

Když byl na úvodní prezentaci WWDC představen Project Catalyst umožňující snadné převádění aplikací pro iPadOS na Mac, jako jeden z příkladů byl zmíněn Twitter. Ten nějakou dobu nativní aplikaci pro macOS nabízel, už více než rok ovšem neexistuje. S příchodem macOS Catalina se nativní Twitter na Mac vrátí a společnost nyní odhalila bližší informace.

iOS a Mac využívají různé vývojářské nástroje a menší týmy programátorů se tedy často musí rozhodnout, které platformě dají přednost a zda tu druhou budou vůbec podporovat.

Project Catalyst má vývojářům umožnit vyvíjet aplikace pro iOS a macOS zároveň, aniž by přitom by museli pracovat na dvou zcela odlišných verzích. Vývojářská aplikace Xcode se rozšíří o možnost zkompilovat kód do dvou verzí: pro iOS a macOS.

Nemá to přitom znamenat, že se na desktopových počítačích Applu začnou objevovat tabletové verze aplikací. Vývojářské nástroje jsou jednak schopny standardní prvky uživatelského rozhraní automaticky transformovat do podoby odpovídající designovému jazyku macOS a jednak nabízejí snadné možnosti přidávání dalších prvků, typických pro Mac.

Přesně tak k vývoji aplikace pro desktop přistoupil Twitter. Její tabletová i počítačová verze bude moci sdílet základní kód s tím, že bude navíc obsahovat prvky specifické pro obě platformy.

Starší nativní aplikaci pro Mac Twitter zrušil právě z důvodu, že jeho vývojářský tým nebyl schopen paralelně pracovat na obou platformách s různými kódy a místo toho dal přednost mobilní platformě a webu.

Project Catalyst tento problém řeší, takže se nativní podpora Twitteru na Mac vrátí. Kromě kontinuity funkcí mezi oběma platformami na desktopu nabídne další jako dynamické přizpůsobování obsahu velikosti okna, podporu pro několik oken, nativní notifikace a funkci „drag and drop“.