Nová iOS aplikace Spdr umožní přečíst libovolný text až dvakrát rychleji

Čtení, ať už knih, novin nebo online textů, je bezpochyby jednou z nejefektivnějších cest k načerpání nových znalostí. Obecně pak platí, že průměrný člověk je při klasickém čtení schopen za minutu přečíst mezi 150 a 200 slovy a tyto informace následně pohodlně zpracovat.

Co kdyby existovala možnost, jak tuto kapacitu navýšit a být schopen přečíst slov násobně více? Existuje několik funkčních metod takzvané rychločetby, které se s úspěchem používají. Právě jeden z nich přinášejí v povedené formě tvůrci iOS aplikace Spdr.

Aplikace totiž funguje na principu zobrazení pouze jednoho slova v daný okamžik, díky čemuž se člověk soustředí pouze na konkrétní slovo bez nutnosti přejíždět očima zleva doprava a postupně se prokousávat až na spodní část stránky (tak jako u klasického čtení).

Díky tomuto konceptu je tak člověk v podstatě bez jakéhokoliv předchozího tréninku schopen číst text až dvakrát rychleji.

Využití aplikace pro tento model čtení je pak jednoduché. V základní, zdarma dostupné verzi Spdr umožňuje zkopírování libovolného textu a následně nastavení požadovaného počtu přečtených slov za minutu.

Po odstartování čtení pak aplikace přesně upraví rychlost zobrazení slov, tak aby se čtenář dostal na požadovanou rychlost.

Rozšířená verze pak nabízí podporu Apple Watch nebo možnost pročítat dokumenty v PDF či Wordu. Pravidelné čtenáře knih nicméně nejvíce potěší funkce rozpoznávání textu, která po vyfocení stránky knihy rozpozná jednotlivá slova a převede do aplikace tak, aby mohly být použity právě k rychločetbě.

Kromě iPhonu a Apple Watch navíc aplikace podporuje i iPad, kde se využití vzhledem k charakteru tohoto zařízení nabízí přeci jen nejvíce.