Twitter chce mazat neaktivní účty. Nejdříve musí vymyslet, jak uchovat památku na účty zesnulých

Twitter začal rozesílat zprávu cílenou na dlouhodobě neaktivní uživatele a varoval je, že pokud se ke svému účtu nepřihlásí, jejich účet bude smazán a jejich uživatelské jméno uvolněno. Zpráva měla dorazit všem, kdo se k účtu nepřihlásili během posledního půlroku.

Firma Jacka Dorseyho hromadné mazání v zápětí pozastavila. Musí totiž vyřešit, jak naložit s účty zesnulých lidí, kteří svůj zájem o zachování tweetů nemohou projevit.

Co je Twitter?

Twitter je dnes jednou z nejpoužívanějších platforem sociálních médií na světě. Jedná se o platformu, která umožňuje uživatelům zveřejňovat krátké zprávy, tzv. tweety, které mohou vidět ostatní uživatelé, kteří je sledují. Umožňuje také uživatelům sdílet obrázky, videa a odkazy na jiné webové stránky.

Twitter se stal populárním jako způsob sdílení zpráv, názorů a zábavy s ostatními. Lze jej využít jako platformu pro vyjadřování názorů na aktuální události i pro sdílení osobních zkušeností, názorů a zájmů.

Twitter využívají také firmy a známé osobnosti k marketingovým účelům, což jim umožňuje navázat kontakt se zákazníky a sledujícími. Platformu mohou využívat k propagaci svých produktů, služeb a událostí a také ke sdílení novinek a aktualizací ze svých firem.

Twitter také poskytuje skvělý způsob budování vztahů, protože umožňuje uživatelům spojit se s dalšími lidmi, kteří mají podobné zájmy nebo názory. Podporuje konverzaci, protože uživatelé mohou odpovídat na tweety ostatních a komentovat je.

Uživatelé mohou pomocí „hashtagů“ vyhledávat tweety, které se týkají určitého tématu, a zapojit se do konverzace. Lidé se tak mohou dozvědět více o různých tématech a také se spojit s ostatními, kteří mají stejné zájmy a názory.

Twitter – neaktivní účty

Twitter svou čistku odůvodňoval snahou poskytnout uživatelům věrohodnější obsah. Zároveň se jedná o opatření s cílem vyhovět evropské legislativě spojené s ochranou soukromí. Mazání neaktivních účtů však mezi řadou lidí vzbudilo zděšení a otázky, co bude s účty těch, kteří zemřeli.

I účet na sociálních sítích je totiž součástí identity člověka a může být památkou, o kterou pozůstalí nechtějí přijít.

„Vyslechli jsme si, jaký dopad by tento krok měl na účty těch, kteří zesnuli. To nám uniklo,“ reagoval Twitter na nastalou situaci –jak jinak – tweetem. „Nebudeme mazat žádné neaktivní účty, dokud nevytvoříme nový způsob, jak uchovat účty zemřelých.“

Konkurenční sociální síť Facebook svůj způsob uchovávání účtů zemřelých tak, aby sloužil coby vzpomínka na ně, má. Twitter je tedy nyní na řadě a jeho inženýři už prý na takové funkci pilně pracují.

Až bude novinka hotova a implementována, Twitter se k mazání neaktivních účtů vrátí, přičemž první na řadě budou účty občanů Evropské unie.

Populární mikroblogovací síť má údajně v plánu tuto politiku rozšířit i na další trhy a vyhovět tak nejen evropskému GDPR, nýbrž i zpřísňující se legislativě na ostatních trzích. Výhledově se tedy dá očekávat, že aktivním uživatelům bude postupně ubývat sledujících.

Odstraňování neaktivních účtů Twitter

Neaktivní účty na Twitteru jsou definovány jako účty, které nebyly přihlášeny alespoň šest měsíců. Twitter tyto účty považuje za neaktivní, a proto se neaktivní účty nezobrazují na časové ose ani nejsou doporučovány ostatním uživatelům.

Twitter neustále monitoruje účty, aby se ujistil, že jsou aktivní a aktuální.

Odstraňování neaktivních účtů je nejen přínosné pro uživatele, nýbrž také pomáhá udržovat platformu bezpečnou. Neaktivní účty mohou být cílem spamu a škodlivých aktivit, proto je důležité je z platformy vyřadit.

Pokud někdo chce neaktivní účet z časové osy odstranit, může tak učinit i sám. Stačí přejít na stránku nastavení a kliknout na možnost „odstranit neaktivní účty„. Po kliknutí na tuto možnost bude moci vybrat účty, které chce odstranit. Může se také rozhodnout, že Twitter bude neaktivní účty z časové osy pravidelně automaticky odstraňovat.

Je důležité si uvědomit, že odstraněním neaktivních účtů z časové osy nedojde k odstranění samotného účtu. Pouze se přestane zobrazovat na časové ose. Účet bude stále existovat, takže pokud se uživatel nakonec vrátí, bude mít ke svému účtu stále přístup.