Word, Excel, PowerPoint, Sticky Notes i Lens v jednom. Na iOS i Android přichází aplikace Office

S mobilním telefonem v ruce tráví dnes lidé skutečně mnoho času a mnozí jej vnímají nejen jako objekt pro komunikaci a zábavu, ale také coby plnohodnotný pracovní nástroj. To si uvědomují i vývojáři aplikací, přičemž posledním důkazem je novinka Microsoftu. Redmondský softwarový gigant představil novou aplikaci Office, která do sebe integruje všechny kancelářské aplikace Microsoftu a má ambici stát se centrem produktivity uživatele.

Novinka, která je zatím dostupná v beta verzi pro omezený počet testerů, kombinuje Word, Excel i PowerPoint do jediné aplikace. K tomu přidává podporu cloudového úložiště OneDrive, poznámek Sticky Notes i integraci šikovné aplikace Office Lens pro skenování dokumentů, která si díky technologii OCR poradí i s digitalizací ručně psaného textu.

Aplikace Office je prozatím k dispozici jen pro iPhone a Android, ale přislíbena je i podpora iPadu. Právě na tabletech Applu, které se firma Tima Cooka snaží profilovat coby produktivní nástroje pro práci, může mít takováto aplikace skutečně enormní potenciál.

Sticky Notes (Foto: Microsoft)

Dle prvních screenshotů vypadá nová sjednocená kancelářská aplikace intuitivně. Je rozdělena na dva základní panely Home a Actions, kdy domovská obrazovka poslouží coby přehled souborů v uživatelově úložišti či posledních otevřených souborů, a obrazovka Actions uživateli nabídne možnost vytvářet nové soubory či poznámky nebo třeba skenovat dokumenty. To ale není vše.

Podporované akce jsou aktuálně rozřazené do čtyř kategorií, které jsou následující: Sdílej soubory, Převáděj text v obrázcích, Udělej víc s PDF a Další akce. Mezi akcemi jsou možnosti pro rychlé sdílení a přenos souborů, převádění textu z obrázku například do excelovské tabulky, možnost bleskově podepsat dokument v PDF nebo třeba možnost převádět do PDF dokumenty či obrázky.

Microsoft zkrátka vytváří centrální hub pro produktivní práci a výsledek zatím vypadá hodně nadějně. Velkou přidanou hodnotou aplikace je, že člověk už nebude muset přemýšlet, jakou kancelářskou aplikaci využít pro kterou činnost. Nebude navíc nucen přebíhat mezi aplikacemi ve chvílích, kdy si potřebuje jen zapsat rychlou poznámku, nebo naskenovat dokument, který chce využít v aktuálním souboru.

Zatím není známo, kdy bude nová kancelářská aplikace Microsoftu dostupná pro všechny uživatele a zda při ostrém startu rovnou přijde i ve verzi pro iPad. Nyní byla spuštěna veta verze, ale špatnou zprávou pro zvědavce z řad fanoušků Applu je, že na iOS byl již vyčerpán limit 10 000 testerů a další lidé si tedy aktuálně novou aplikaci nevyzkouší. Na Androidu lze beta verzi stahovat bez omezení.

Bude zajímavé sledovat, zda se snahou Microsoftu nechají inspirovat i jeho největší konkurenti v čele s Googlem. Přeci jen, i kancelářským aplikacím Googlu by jednotná aplikace se všemi funkcemi velmi slušela. Nutnost kvůli různým typům dokumentů  neustále přecházet mezi několika aplikacemi rozhodně není vzorem uživatelské přívětivosti.