Ztráta miminka – co dělat, jak se vypořádat s těžkou situací

Musím Vám napsat o svém problému, protože mě hodně trápí a potřebuji se někomu svěřit. Byla jsem těhotná a na miminko jsem se moc těšila, bohužel v 9 týdnu jsem o dítě přišla. Přítele ani manžela nemám, miminko jsem chtěla vychovat sama. Je mi přes 38 a stále nemohu najít vhodného partnera a biologické hodiny mi tikají. To, že jsem o dítě přišla, beru jako své selhání, asi jsem udělala něco špatně, ale nejsem si toho vědoma. Možná je mé tělo už na to „staré“ a tím mi to dalo najevo. Nevím… I když si uvědomuji, že nejsem jediná, jsem vystrašená a smutná. Také mě zajímá, kdy se mohou pokusit o dítě znovu. Dle lékaře až po půl roce, což se mi zdá dlouhé. Prosím poraďte.

Dobrý den, je mi líto, že jste se dostala do takové situace. To, že se plod v počátečním stádiu přestane vyvíjet nebo je v jeho vývoji něco  špatně, se opravdu stává a neznamená to, že je chyba na vaší straně nebo že jste něco zanedbala. Zvláště pokud jste po dítěti tak moc toužila. Celé lidské tělo je velice složitý mechanismus a pokud je něco špatně, dává nám to nějak najevo.

Neznamená to ale, že další těhotenství dopadne stejně. Jen by nebylo na škodu další graviditu bedlivěji sledovat. Po provedeném zákroku byste se měla určitě šetřit a zotavovat, jak vám jistě doporučil lékař. Vaše tělo se musí vrátit do normálu a zregenerovat se, v podstatě jako v šestinedělí. Pokud vám půl roku připadá jako dlouhá doba, zkuste konzultaci s jiným lékařem.

Můžete vyhledat také pomoc psychologa či psychiatra. Není se za co stydět a rozhodně není dobré, abyste to dusila v sobě. Stále byste na to myslela a mohly by se u vás vyskytnou problémy např. s nespavostí, pocity podráždění, zažívací obtíže apod. To, jak se cítíte psychicky, ovlivňuje i vaší zdravotní stránku, proto je dobré být psychicky fit.

Také se zmiňujete o svém věku. Ono mít dnes dítě kolem 40 let je možné, lékařská věda je na takovém stupni vývoje, že se nemusíte obávat. Jen na sebe musíte dávat větší pozor a být pod pečlivějším lékařským dozorem, jak jsem se již zmiňovala výše.

Moc vám držím palce při vašem dalším počínání a pokud byste potřebovala, neváhejte se na mě obrátit.