Dvě pětiny turistů v Česku byli Češi

turiste_v_cesku

Výdaje za turistický ruch v roce 2015 vzrostly na 250 miliard korun. Ale jen 18 procent z toho bylo za ubytování. Celé odvětví dává obživu téměř čtvrt milionu lidí, což je asi dvakrát tolik, než automobilový průmysl a zhruba stejně jako sektor dopravy. Počet pracujících v něm vzrostl poprvé od roku 2008.

Po cestě na Karlštejn je téměř v každém druhém domě nějaká nabídka pro turisty. I ty jsou zahrnuty v 250 miliardách obratu turismu za rok 2015.

V roce 2015 bylo ze všech turistů v tuzemsku 59 procent zahraničních návštěvníků. Zbývajících 41 procent připadalo na Čechy, vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V loňském roce přitom počet Čechů, kteří trávili dovolenou ve vlasti, podle zatím dostupných informací ve srovnání s dlouhodobým průměrem výrazně narostl kvůli obavám z bezpečnostní situace.

Pro podnikatele v turistickém ruchu je tak nadále výhodné služby krajanům nepodceňovat, i když jejich přínos byl podle ČSÚ „jen“ 102 miliardy korun, tedy dvě pětiny celkového obratu sektoru. Ten se v roce 2015 na HDP podílel 2,8 procenta. Turisté v Česku utratili celkově o 5,3 procenta více, než v roce 2014.

„V rámci výdajů cestovního ruchu převažovaly v roce 2015 finanční prostředky vynaložené na zboží, a to z 29 procent. Pokud se týká služeb, návštěvníci vynaložili 20 procent svých výdajů na osobní dopravu a stejný podíl finančních prostředků i na stravování. Za ubytovací služby pak utratili 18 procent výdajů,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

„Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,4 procenta. V turismu tedy pracoval každý třiadvacátý Čech,“ konstatuje Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ s tím, že podíl cestovního ruchu na zaměstnanosti v Česku je podobný situaci ve Švýcarsku nebo Nizozemí.

V turismu pracovalo v roce 2015 již bezmála 228 tisíc lidí, což bylo o 1,2 procenta více, než v předcházejícím roce. Počet lidí v sektoru tak vzrostl poprvé od roku 2008, kdy zaměstnával přes 241 tisíc lidí. V následujících letech se jejich počet průběžně snižoval, aby v roce 2014 klesl na 225 tisíc.

Nejvíce pracovníků našlo v roce 2015 uplatnění ve stravování a pohostinství, které dalo práci 67 tisícům z nich. Dalších 39 tisíc lidí pracovalo v ubytovacích službách a 13 tisíc bylo v cestovních kancelářích a agenturách.

Související obory jako výroba map, upomínkových předmětů a telekomunikace či reality zaměstnaly 60 tisíc lidí. Zaměstnanci představovali 82 procent pracujících v turistickém ruchu.

Pro srovnání, podle serveru Aktuálně byla k 1. lednu 2016 největším zaměstnavatelem v tuzemsku policie, která měla 49 636 zaměstnanců. Česká pošta zaměstnávala 31 316 lidí, Agrofert 25 193 a Škoda auto zhruba 25 tisíc.

TIP: Pokud člověk hledá inspiraci na zajímavou dovolenou, může naplánovat cestu na Madeiru, která učaruje svými plážemi a přírodou.