Rada EDS schválila plán svých aktivit na příští rok 2008

rada_eds_plan

BRUSEL – Shromáždění Evropské demokratické strany (EDS) přijalo dne 19. prosince politická a organizační východiska pro nadcházející rok 2008 a zároveň zhodnotilo klíčové politické procesy na mapě národních států. Potvrdilo zároveň ustanovení evropské nadace s názvem Institute of European Democrats (IED).

Mezi hlavní události loňského roku v evropské kontextu bylo ustanovení dvou nových politických uskupení, na jejichž vzniku se nepřímo podílela intelektuálním zázemím i EDS.

V polovině října vznikl v Itálii sloučením Levicových demokratů (DS) a Demokracie je svoboda-Kopretiny (DL-La Margherita) nový subjekt: Demokratická strana (PD).

Více ideových proudů

Uskupení vychází ze zkušeností několika ideových proudů na italské politické scéně: sociálně-demokratické, křesťansko-demokratické, liberální a sociálně-ekologické, ve snaze uskutečnit jejich syntézu. Předsedou PD byl zvolen Romano Prodi, sekretářem Walter Veltroni.

Druhým momentem, který může mít výrazný dopad na evropské politické scéně byl počátkem prosince ve znamení vzniku francouzského Demokratického hnutí (MoDem), na jehož čele stojí bývalý předseda Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) a kandidát na prezidenta François Bayrou.

Toto hnutí, jehož vznik prohlásil Bayrou během dvou kol prezidentské volby, usiluje o rozšíření pole demokratického dialogu (ekologická formace Cap 21 vstoupila do MoDem), se vymezuje vůči politice Nicolase Sarkozyho.

TIP: Jak fungují nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí, nebo jak funguje SMS půjčka ihned úplně každému?

Změna vnímání evropské politiky

Předseda Bayrou, podobně jako Francesco Rutelli – oba spolupředsedové EDS – považují proměnu tradičního rozdělení na levici a pravice za rozhodující faktor pro změnu vnímání evropské politiky.

Proměnu klimatu evropské politiky je pro členy EDS důležitým podnětem k dalším aktivitám, mezi něž patřilo také ustavení Mladých demokratů pro Evropu (MDE), a v závěru roku rovněž vznik evropské nadace Institute of European Democrats (IED), jehož řízením byli pověřeni administrátoři na čele s francouzským politologem Jean-Claudem Casanovou.

Kontakty na další strany

Součástí rozšíření vlivu EDS jsou také kontakty na zahraniční liberálně-demokratické strany a sdružení ve Spojených státech amerických, Latinské Americe, Indii, Japonsku, Blízkém i Dálném Východu – včetně Afghánistánu. Mezi body jednání byla zařazena i žádost slovenské HZDS o členství v EDS.

V průběhu diskuse se jednotlivé národní delegace zabývaly minulostí a přítomností tohoto hnutí, které usiluje o transformaci svých politických východisek. Rada EDS nabídla HZDS účast na dalších jednáních v rámci statutu pozorovatele bez přiznání členství.

Rada EDS se před koncem roku sešla v Bruselu k stanovení nových úkolů na rok 2008.

TIP: Co je platforma Aliexpress?