Apple koupil filmová práva k animovanému filmu o lovkyni vlků a dokumentárnímu příběhu o slonech

Apple podnikl další krok k postupnému budování své televizní streamovací služby. Poté, co se například uvázal k produkci seriálové adaptace kultovního sci-fi díla Nadace od Isaaca Asimova, kterou zařadil do své poměrně bohaté fronty předobjednaných seriálů, koupil podle serveru Deadline filmová práva i ke dvěma snímkům Wolfwalkers The Elephant Queen.

Co se týče Wolfwalkers, jde o další počin irského ilustrátora Tomma Moora z filmového studia Cartoon Saloon, který stál za vznikem úspěšných (ač nijak mediálně výrazných) animovaných děl Brendan a tajemství Kellsu (2009) a Píseň moře (2014).

S Wolfwalkers však zachází do zcela odlišných rovin, které budou pojednávat o lovení vlků.

Hlavní role v animáku, ke kterému Apple koupil za dosud nezveřejněnou sumu globální práva, se chopí 11letá Robyn Goodfellow, která přijela s otcem do Irska za účelem vymýcení poslední smečky vlků.

V průběhu nicméně pozná domorodkyni Mebh, která Robyn ukáže svět takzvaných Wolfwalkers a chováním ji přemění do podoby vlka, tedy stvoření, které měla se svým otcem původně zničit.

Studio Cartoon Saloon

Cartoon Saloon je irské animační studio, které v roce 1999 založili Paul Young, Nora Twomey a Gerry Shirren. Studio vyvinulo a produkovalo některé z nejuznávanějších irských celovečerních animovaných filmů, kreslených filmů a televizních seriálů.

Mezi nejvýznamnější díla Cartoon Saloon patří The Secret of Kells, The Breadwinner a Puffin Rock. Studio bylo prvním irským studiem, které získalo nominaci na Oscara za celovečerní animovaný film s filmem Tajemství Kellsu a druhou nominaci získalo za film Živitelka rodiny.

Cartoon Saloon získal za svou tvorbu také řadu ocenění po celém světě, včetně cen César, festivalu v Annecy a ceny Emmy. Studio spolupracuje s některými předními světovými společnostmi, jako jsou Netflix, Amazon Studios a Sky.

Kdo je Tomm Moore?

Tomm Moore je irský režisér animovaných filmů, výtvarník a ilustrátor. Je spoluzakladatelem a kreativním ředitelem irského animačního studia Cartoon Saloon, které bylo nominováno na Oscara a cenu Emmy.

Režíroval čtyři široce uznávané celovečerní animované filmy, mezi něž patří Tajemství Kellsu (2009), Píseň moře (2014), Vlkodlaci (2020) a film Chlebodárce (2021). Za Tajemství Kellsu získal v roce 2009 cenu Evropské filmové akademie za animaci a za Tajemství Kellsu i Píseň moře byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film.

Moore je známý zejména díky inovativnímu využití tradiční ručně kreslené animace v kombinaci s moderní počítačovou technologií. Je držitelem ceny irského prezidenta za zásluhy o irské umění a kulturu a ceny Cartoon Movie Tributes Award pro nejlepšího evropského režiséra.

Wolfwalkers

Wolfwalkers je celovečerní animovaný film režisérů Tomma Moora a Rosse Stewarta, který vznikl v koprodukci společností Cartoon Saloon, Entertainment One a Melusine Productions.

Vypráví příběh jedenáctileté Robyn Goodfelloweové a jejího otce Billa, kteří byli v roce 1650 vysláni Oliverem Cromwellem do irského Kilkenny, aby vyhubili poslední vlčí smečky žijící v lese za hradbami města.

Robyn a Bill rychle zjistí, že vlčí smečky obsahují tajemnou magii – schopnost proměňovat se ve vlky. Když se Robyn sblíží s jedním z magických vlků, Mebh, a pozná tajemství Lesa snů, uvědomí si, že hrozba Cromwellovy vlády sahá daleko za městské hradby.

Skutečný příběh slonice Atheny

Dalším snímkem, k němuž Zack Van Amburg and Jamie Erlicht (zástupci divize Celosvětového videa v Applu) vyjednali práva, je dokumentární příběh pod názvem The Elephant Queen.

Ten pojednává o slonici jménem Athena, která se musí rozhodnout, zdali se svým stádem malých slůňat podnikne cestu do míst s neúrodnou půdou a náročnými podmínkami, nebo setrvají v domácím prostředí u jezera, které však vlivem velkého sucha vysychá. Obrovským rizikem však je, že slůňata by cestu nemusela vůbec přežít.

Veškerý materiál, na němž se má postavit 96minutový dokument, pochází z kamer uznávaných britských průzkumníků Victorii Stone a Marka Deeblea, kteří onu sloní rodinu více jak čtyři roky v africké Keni pozorovali.

První vysílání The Elephant Queen již proběhlo na filmovém festivalu Toronto International Film Festival, kterého se Apple účastnil a na kterém tato práva také koupil.