Apple kupuje startup Akonia Holographics, který vyvíjí displejové čočky pro rozšířenou realitu

Apple podniká další důležitý krok pro svou budoucnost na poli s rozšířenou realitou. Nově kupuje americký startup Akonia Holographics, který se specializuje na vývoj displejových čoček založené právě na této technologii. Částka ani bližší detaily ohledně celé akvizice zatím nebyly sděleny.

Ačkoliv Apple pro agenturu Reuters celou situaci okomentoval svým tradičním způsobem typu „občas koupíme malou firmu, ale účel celé akvizice nesdělujeme veřejnosti“, jedná se o poměrně jasný indikátor, co zamýšlí – produkci vlastního hardwaru pro AR (augmented reality).

Akonia Holographics

Akonia Holographics je inovativní, veřejně obchodovaná společnost, která se specializuje na vývoj tenkovrstvých holografických zobrazovacích technologií se světelným polem.

Společnost Akonia Holographics si nechala patentovat reflexní holografické médium pro ukládání dat a digitálně-optický zobrazovací engine, který poskytuje ideální platformu pro spotřebitelské aplikace, jako jsou 3D virtuální realita, rozšířená realita a náhlavní soupravy pro smíšenou realitu.

Společnost sídlí v Longmontu ve státě Colorado a byla založena v roce 2012. Společnost Akonia Holographics vytvořila portfolio více než 200 patentů a patentových přihlášek týkajících se technologií holografického ukládání dat a zobrazování a získala více než 50 milionů nových investic od silných společností, jako jsou Corning, Amazon, Intel, Sony a další.

Společnost se zaměřuje na narušování technologických trhů tím, že přináší produkty a služby založené na holografických technologiích do běžného života.

Apple a rozšířená realita

Společnost Tima Cooka již ostatně dlouhodobě promýšlí, jak ve sféře rozšířené reality prorazit. Před rokem uvedla pro vývojáře balíček ARKit, díky kterému je možné tvořit aplikace založené na promítání virtuálního obsahu do skutečného světa, a bylo téměř jasné, že na poli softwaru to neskončí.

Myslí si to i server Bloomberg, který reportoval o tom, že Apple své speciální brýle představí brzy. A to je vzhledem k Akonia Holographics, který měl doposud ve svých dílnách pracovat na tenkých, transparentních displejích s možností vyobrazování plných, jasných barev a širokoúhlých fotek (takzvaná technologie HoloMirror), nyní ještě pravděpodobnější.

Bude bezesporu zajímavé sledovat, jakým konkrétnějším směrem se Apple ve světě rozšířené reality vydá. Jak je v poslední době jeho zvykem, opět se chystá na tento trh vstoupit později než konkurence, což prakticky znamená, že ono řešení dlouho promýšleli a budou se snažit přijít s něčím nevídaným.

Podle všeho bude hlavním záměrem navrhnout takové brýle, které by na první pohled nevypadaly nijak technologicky. Měly by sloužit jako doplněk pro běžného uživatele, nikoliv nutně vývojáře a geeka. To je však poměrně náročnou výzvou a ostatní výrobci zatím nepřišly s žádným elegantnějším řešením. A proto je na řadě Apple s podporou Akonia Holographics.

Brýle pro rozšířeno realitu

Brýle pro rozšířenou realitu (AR) jsou počítačem vytvořené digitální brýle, které mají speciální funkce, jako jsou služby pro zjištění polohy, virtuální klávesnice a zobrazení uživatelského rozhraní.

Brýle AR využívají senzory k detekci prostředí a prostřednictvím průhledových displejů prezentují uživatelům rozšířené informace. Lze je také použít ke spojení reálného světa a virtuálních objektů dohromady.

Brýle AR se vyvíjejí pro různé aplikace, včetně her, vzdělávání, zdravotnictví a výroby. Jejich obliba roste s rozvojem technologií a s tím, jak se rozšiřují možnosti jejich využití. Brýle AR poskytují pohlcující zážitky a umožňují uživatelům interakci s digitálními informacemi nad reálným prostředím.

Apple ARKit

Apple ARKit je framework pro rozšířenou realitu vyvinutý společností Apple Inc. pro zařízení se systémem iOS. ARKit umožňuje vývojářům vytvářet pohlcující zážitky v rozšířené realitě v aplikacích pro iPhone a iPad. Vývojáři s ním mohou propojit virtuální svět s fyzickým a začlenit do prostředí uživatele interaktivní trojrozměrné objekty.

ARKit umožňuje funkce, jako je rozpoznávání obrazu a objektů, sledování pohybu a podpora sdílených zážitků pro více uživatelů. Využívá počítačové vidění k detekci míst a objektů ve fyzickém prostředí a ke sledování relativní polohy objektů v prostoru. Pomocí pokročilého porozumění scéně a analýzy reálného prostředí dokáže ARKit realisticky mapovat okolí uživatelů.

Vývojáři mají také přístup ke zrychlení a gyroskopickým údajům, které poskytují přesnější informace o pohybu uživatele. Tyto informace lze využít k vytvoření přesnějšího sledování virtuálních objektů v prostředí.

S pomocí ARKitu mohou aplikace vytvářet pohlcující zážitky, které kombinují virtuální prvky s fyzickým prostorem. Kromě toho ARKit poskytuje vývojářům přístup k výkonným rozhraním API, která jim umožňují využívat data získaná z kamer, senzorů a dalších vstupních zdrojů k vytváření podrobných informací o prostředí a činnosti uživatele.

Celkově lze říci, že Apple ARKit poskytuje vývojářům efektivní rámec pro vývoj aplikací rozšířené reality pro zařízení se systémem iOS. Umožňuje vývojářům vytvářet zážitky s rozšířenou realitou, které jsou vysoce přizpůsobené a poutavé, a je důležitým krokem vpřed ve vývoji aplikací pro rozšířenou realitu.