Apple Pay je k nezastavení. V Česku za pár dní oslaví rok, po celém světě drží 5 % plateb a dále roste

Příští středu to bude přesně rok, co na český trh vstoupila platební služba Apple Pay, aby výrazně zamotala s dosavadními návyky lidí a ukázala, že placení přes iPhone nebo Apple Watch může být mnohem pohodlnější (a bezpečnější) než pomocí klasické plastové karty. Ve světě ovšem Apple Pay funguje již několik let a postupně si buduje velmi silné postavení, co se týče alternativních platebních metod.

Jak informuje magazín Quartz, Apple Pay nyní představuje okolo pěti procent všech globálně provedených plateb. Ačkoliv se toto číslo může jevit jako malé, v nepředstavitelném počtu uskutečněných transakcí jde o miliardy a miliardy procesů. Výzkumná společnost Bernstein navíc předpokládá, že do pěti let se uvedení procento může zdvojnásobit a přímo ohrožovat konkurenční platební služby.

První z takových služeb bude nejspíš PayPal, která patří mezi standardní hráče, co se týče zprostředkovávání internetových plateb. Apple Pay totiž v online sféře také figuruje a vedle toho, že s ní lidé mohou platit u bezkontaktních terminálů, mohou rychlým způsobem sjednávat transakce i na internetu, potažmo v aplikací na iOS nebo iPadOS (pokud to daný e-shop podporuje).

PayPal nicméně drží extrémně silnou pozici na trhu díky své propracované sítě – je dostupná pro všechny, je spolehlivá a zkrátka funguje. Apple Pay na této úrovni ještě není, ale je pouze otázkou času, než se tam dostane. Podle Tima Cooka má přes Apple Pay každý měsíc proběhnout skoro miliarda plateb, což už je objem hodný opatrnosti.

Vlastní Wallet, vlastní NFC

Bernstein mimo jiné zmiňuje, že na pozoru by měly být i giganti jako Visa nebo Mastercard. I ty může platební služba Applu ohrozit, byť ji ještě čeká dlouhá cesta a musí zajistit, aby měla svou dedikovanou síť určenou pro všechny. Obecně ale Apple Pay drží velkou výhodu oproti ostatním digitálním platbám v tom, že funguje v rámci aplikaci Wallet a je úzce spojena s NFC technologií v iPhonu, respektive Apple Watch.

Kalifornská společnost si totiž může prakticky sama určovat, jestli do tohoto rybníčku pustí i jiné (ne)bankovní hráče, kteří chtějí s NFC a Wallet úzce spolupracovat. To se jí ovšem příliš nechce a například v Austrálii za to čelila problémům. Naopak v Německu spor „prohrála“ a Němci si v listopadu minulého roku prosadili, že musí otevřít NFC i třetím stranám.