Kolik stojí autoškola? Cena řidičského průkazu skupiny B

Ceny autoškol a získání řidičského průkazu se mohou výrazně lišit podle regionu, typu autoškoly a trvání výuky. V České republice, kde se autoškoly často řídí podle Ministerstva dopravy, lze očekávat velmi rozdílné ceny. Ceny také zahrnují náklady na teoretickou výuku, praktickou výuku, zkoušky a další poplatky.

Obecně platí, že cena autoškoly se pohybuje v rozmezí několika tisíc korun až desítek tisíc korun. Většina autoškol nabízí různé balíčky a možnosti platby, které mohou ovlivnit celkovou cenu. Řidičské průkazy jsou rozděleny do několika druhů nebo kategorií v závislosti na typu vozidla, které opravňují řídit, a na dalších specifikacích. Mezi nejzákladnější patří skupiny A, B, C a D.

Řidičský průkaz A

Řidičský průkaz kategorie A je kategorie pro řidiče motocyklů. Tato kategorie opravňuje držitele řídit různé typy motocyklů a skútrů, včetně lehkých skútrů, motocyklů střední velikosti a těžších sportovních motocyklů. Důležité je si sjednat pojistku na skútr, i když se jedná o malou motorku.

Řidičský průkaz skupiny B

Řidičský průkaz třídy B je běžný řidičský průkaz pro osobní automobily. S tímto řidičským průkazem lze řídit osobní automobily, které mají hmotnost do 3,5 tuny a jsou určeny k přepravě maximálně 8 cestujících včetně řidiče.

Pro získání řidičského průkazu třídy B je potřeba absolvovat autoškolu, složit teoretický a praktický test a projít lékařským vyšetřením. Věk, od kterého je možné žádat o řidičský průkaz třídy B, je 18 let.

Řidičský průkaz C a D

Řidičský průkaz C a D jsou kategorie řidičských průkazů, které opravňují držitele řídit těžší a větší vozidla, včetně některých druhů nákladních automobilů a autobusů.

 1. Řidičský průkaz kategorie C:
  • C1: Opravňuje řidiče k řízení lehčích nákladních vozidel (obvykle do hmotnosti 7,5 tuny).
  • C1E: Tato kategorie umožňuje řídit lehčí nákladní vozidla s přívěsem, pokud celková hmotnost přesahuje 7,5 tuny, avšak nepřesahuje 12 tun.
  • C: Opravňuje řidiče k řízení těžších nákladních vozidel (nad 7,5 tuny) bez přívěsu.
  • CE: Tato kategorie umožňuje řídit těžší nákladní vozidla (nad 7,5 tuny) s přívěsem.
 2. Řidičský průkaz kategorie D:
  • D1: Opravňuje řidiče k řízení menších autobusů (obvykle s méně než 16 pasažérskými místy).
  • D1E: Tato kategorie umožňuje řídit menší autobusy s přívěsem.
  • D: Opravňuje řidiče k řízení větších autobusů (s více než 8 pasažérskými místy) bez přívěsu.
  • DE: Tato kategorie umožňuje řídit větší autobusy s přívěsem.

Pro získání řidičského průkazu kategorií C nebo D je vyžadováno absolvování speciálních školení, zkoušek a splnění zdravotních a věkových požadavků.

Jak dlouho trvá autoškola

Délka autoškoly se může značně lišit v závislosti na několika faktorech, včetně individuálních dovedností a zkušeností, a také načasování, které má žák k dispozici pro výcvik.

Rychlost, s jakou řidič absolvuje autoškolu, může být ovlivněna tím, kolik času je ochoten věnovat výcviku. Někteří studenti mohou studovat a cvičit více hodin týdně, což může urychlit proces. Rychlejší tempo však není doporučováno z hlediska usazení znalostí a vědomostí.

V průměru může autoškola pro získání řidičského průkazu skupiny B trvat několik měsíců, ovšem může to být i kratší doba v řádu tří až čtyř týdnů. Takové rychlokurzy jsou intenzívnější a výrazně dražší.

Kolik stojí autoškola

Různé regiony, odlišné ceny. Obecně platí, že ve velkých žádaných městech jsou kurzy autoškoly nákladnější než na menších městech. Například Autoškola Kladno nabízí řidičák na osobní auto za cenu 17 000 korun.

Průměrná cena brněnských autoškol je 20 tisíc korun, v Praze budoucí řidič zaplatí za řidičské oprávnění v průměru 25 tisíc korun, za rychlokurz kolem 30 tisíc. Obecně lze říci, že cena za absolvování autoškoly se může pohybovat mezi 9 až 33 tisíci korunami, v závislosti na místu výkonu.

Součástí ceny výuky v autoškole nebývá správní poplatek za závěrečné zkoušky, který činí 700 korun a je splatný v autoškole v den finálních testů.

V řadě autoškol není nutné platit celou sumu naráz, kurzovné je možné splácet postupně. Mnoho škol nabízí také slevy pro studenty – Autoškolu Kladno nevyjímaje. Ta si za získání řidičského průkazu B pro studenty účtuje 16 500 Kč místo plných 17 tisíc. Dalšími typy slev mohou být skupinové slevy, nebo slevy za nákup hromadných kondičních jízd.

V různých městech bude stát řidičský průkaz jinak. Nejdražší bude řidičák pravděpodobně v Praze, levněji lze pořídit řidičák v Olomouci nebo dalších menších městech.

V rámci ušetření co největší částky je doporučováno pečlivé studium a získání řidičského oprávnění na první pokus. Za každé další opakované skládání závěrečných testů si autoškoly účtují stokorunové poplatky navíc.