Gmail a Google účet – registrace, přihlášení, výhody

Gmail je bezplatná e-mailová služba od společnosti Google. Poskytuje uživatelům až 15GB úložiště a je tak jednou z nejoblíbenějších e-mailových služeb na světě, kterou každý den používají miliony lidí. Gmail je jednoduchý a zároveň přehledný. Kromě pošty poskytuje také doplňkové služby ke kontaktům nebo jednoduchý kalendář. Co dále nabízí svým uživatelům Gmail?

Gmail je, podobně jako WhatsApp, jednou z nejoblíbenějších komunikačních platforem vůbec. A to také proto, že nabízí širokou škálu funkcí, které usnadní správu e-mailů. Pro větší přehled je možné si vytvářet různé štítky a filtry pro uspořádání e-mailů. Samozřejmostí pro Gmail je nastavení automatické odpovědi a používání prioritní schránky pro důležité e-maily.

Gmail nabízí také sadu mobilních aplikací. Aplikace Gmail pro Android a iOS je zdarma a umožňuje číst, vytvářet a také odpovídat na e-maily.

Gmail nabízí také službu více podpisů. Jeden e-mailový podpis nemusí některým uživatelům stačit, například pokud se email píše v cizím jazyce. Gmail také umožňuje ukládat více podpisů a vybírat si tak mezi nimi.

Google má na podpis samostatné tlačítko, které se objeví při psaní zpráv. Kliknutím na něj se otevře okno s uloženými podpisy, mezi kterými si může uživatel následně vybrat. Seznam je také přístupný v Nastavení > Obecné > Podpis ve webovém rozhraní.

Významnou roli sehrála společnost Google v oblasti umělé inteligence, která je součástí každodenního života.

Jak založit Gmail v roce 2023

Jak založit Gmail? Samotné založení účtu Gmail je snadné a lze jej provést v několika jednoduchých krocích.

 • Na webových stránkách společnosti Google stačí v pravém horním rohu přejet na tlačítko „Přihlásit se“
 • Poté stačí vybrat tlačítko „Vytvořit účet“
 • Následně postačí zadat jméno, uživatelské jméno, vytvořit heslo a kliknout na tlačítko „Další“
 • Jako další krok je zadání data narození a pohlaví
 • Následuje zadání telefonního čísla nebo e-mailové adresy pro ověření. Po zadání se opět klikne na tlačítko „Další“
 • Poté Google zašle ověřovací kód (přes SMS nebo e-mail). Tento kód se zadá do pole k tomu určené a klikne se na tlačítko „Ověřit“
 • Jako poslední se zobrazí pro kontrolu a následné potvrzení Podmínky služby Google a Zásady ochrany osobních údajů
 • Po prostudování stačí potvrdit přes tlačítko „Souhlasím“ a poté už stačí vše potvrdit tlačítkem „Vytvořit účet“

Gmail – registrace

Má Gmail registrace nějaká omezení nebo podmínky?

Registrace Gmailu je zdarma a žádné extrémní podmínky pro užívání nemá. Nicméně účet na Gmailu registrací neprojde v případě, že je špatně nastavené heslo.

TIP: Zdarma je také registrace do seznamovací aplikace Tinder. K čemu Tinder slouží a kdy se za něj už musí platit?

Gmail totiž podporuje pouze hesla, která mají alespoň osm znaků a obsahují kombinaci písmen, číslic a symbolů. V případě, že uživatel používá sdílený počítač, měl by se vždy odhlašovat ze svého Gmail účtu!

Samotný Gmail velice dbá na bezpečnost. Pokud například uživatel zapomene heslo, Gmail se přes dvoufázové ověření ujistí, že se jedná o oprávněného uživatele a až poté heslo změní.

Gmail – přihlásit se a odhlásit se

Možnost se přihlásit Gmail nabízí přímo na svých stránkách. Přestože uživatel může zůstat přihlášený bez opětovného zadávání hesla, toto nastavení se doporučuje pouze v případě, že uživatel nepoužívá sdílený počítač.

Možnost „Přihlásit“ Gmail nabízí i do jiných účtů. Jak na samotné přihlášení a jak se z účtu bezpečně odhlásit?

Gmail – přihlášení

Jak probíhá přihlášení? Gmail v tomto případě nabízí velice rychlé a snadné řešení. Potřeba je pouze platný účet Google a pár minut času.

Na webové stránce Gmail se zadá požadovaná e-mailová adresa a klikne se na tlačítko „Další“.

Na další stránce se zadá heslo a klikne se na možnost „Přihlásit se“. V případě dvoufázové ověření musí uživatel zadat ověřovacího kódu, který přišel buď do Gmailu nebo SMS zprávy).

Součástí přihlášení do Gmailu je i služba kalendáře. Papírové bloky už tak nebudou potřeba, jelikož díky Gmailu vše je možné mít pohromadě online.

Po úspěšném přihlášení Gmail zobrazí svou hlavní stránku.

Při odhlašování pak staří kliknout na „Odhlásit“ v horní části stránky. Je nicméně důležité se odhlašovat Gmail účtu vždy, když s jeho používáním uživatel skončil.

Díky přihlášení do Gmailu je možné se přihlásit k odběrům různých novinek nebo tipů na výlety, například na zajímavá místa v ČR.

Gmail – přihlášení do jiného účtu

Přihlášení k jinému účtu Gmail není nic složitého. V případě, že se používá stejný počítač, může se dokonce snadno přepínat mezi více účty. Jaký je tedy postup pro přihlášení do jiného Gmail účtu?

 • V pravém horním rohu na stránce gmail.com se klikne na ikonu profilu. V nabídce se vybere možnost „Přidat účet“
 • Zadá se e-mailová adresa a heslo účtu, ke kterému se chce dotyčný přihlásit. Poté už stačí jen kliknout na tlačítko „Sign in“ (v překladu „přihlásit se“)
 • Mezi více účty se může přepínat kliknutím na ikonu profilu v pravém horním rohu. Stačí jen vybrat účet, který chce dotyčný používat

Založit a používat Gmail účet je tedy velice snadné, bezpečné a taky rychlé. Co dále nabízí Gmail účet?

Gmail účet

Služba Gmailu je zdarma a k jejímu využívání stačí pouze připojení k internetu. Navíc všem nabízí zdarma 15 GB úložného prostoru a podporuje řadu typů souborů, včetně všech možných formátů pro dokumenty, obrázky, videa a zvukové soubory.

Gmail účet nabízí také výkonnou ochranu proti spamu a virům a řadu možností přizpůsobení a organizačních nástrojů.

Gmail – pošta

Co nabízí dále Gmail? Pošta tedy není to jediné, v čem je Gmail dobrý.

Gmail poštu umí přijímat, a také odesílat. Nicméně to není všechno, využití Gmailu je daleko širší.

Gmail totiž umí vyhledávat v jednotlivých emailech, zablokovat email, automaticky dokončovat slova a integrovat se s dalšími službami Google, díky čemuž je velmi výkonnou a komplexní e-mailovou platformu.

Gmail – doručená pošta

Gmail doručená pošta je součástí sady služeb Google, která zahrnuje Dokumenty Google, Tabulky, Disk a další.

Gmail doručená pošta umožňuje uživatelům organizovat a spravovat e-maily velmi efektivně díky funkcím, jako je třídění e-mailů podle typu a označování e-mailů pro snadnou organizaci.

Uživatelům také umožňuje nastavit filtry a upomínky, a také vytvářet již zmíněné podpis nebo také nastavovat šablony e-mailů, aby se ušetřil čas v případě, že se opakuje odesílání jedné a té stejné zprávy.

Doručená pošta Gmail podporuje také další služby a technologie, včetně Kalendáře Google, Google Hangouts nebo Disku Google. Uživatelé tak mohou snadno kontrolovat a sledovat události v kalendáři, spolupracovat s ostatními a snadno sdílet soubory.

Gmail a spamy

Služba Gmail je jednou z nejoblíbenějších a mnohdy i z nejpoužívanějších e-mailových služeb, ale může být také jednou z nejnáchylnějších na spam.

Co dělat, pokud do schránky dostává uživatel mnoho nevyžádaných e-mailů?

 • Používat filtry služby Gmail

Filtry Gmailu umožňují vytvářet pravidla, která pomohou automaticky organizovat a spravovat e-maily. Může se vytvořit filtr, který identifikuje e-maily z určitých adres nebo obsahující určitá slova a automaticky je přesune do jiné složky nebo je odstraní.

 • Blokování nežádoucích e-mailů

Pokud dostává uživatel e-maily od nežádoucího odesílatele, může je zablokovat. Gmail pak automaticky přesune všechny e-maily od tohoto odesílatele do složky nevyžádané pošty a po 30 dnech je odstraní

 • Nahlášení spamu

Pokud dostává uživatel nevyžádané e-maily, může je nahlásit a pomoci tak službě Gmail lépe identifikovat a filtrovat budoucí spam. To se provede tak, že v pravém horním rohu e-mailu klikne uživatel na tlačítko „Nahlásit spam“

 • Používat dvoufázové ověření

Po zadání hesla je nutné zadat kód zaslaný na uživatelův telefon nebo e-mail. Díky tomu je pro hackery mnohem obtížnější získat přístup k účtu a odesílat uživatelským jménem nevyžádané e-maily

 • Dávat pozor na odkazy

Uživatelé by měli být obezřetní co se týká odkazů v e-mailech, protože mohou být škodlivé. Pokud si není uživatel jist odesílatelem nebo je odkaz podezřelý, raději by se mu měl vyhnout.

Gmail a antivirus

Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak se vyhnout škodlivým útokům, je poskytování antivirové funkce.

Antivirová funkce služby Gmail je určena k ochraně uživatelů před viry a dalším škodlivým softwarem. Prověřuje příchozí e-maily, pokud neobsahují škodlivý software, a poté je blokuje před vstupem do schránky.

Uživatel si tak může být jist, že se do jeho schránky nedostane žádný škodlivý obsah.

Kromě kontroly příchozích e-mailů Gmail kontroluje také přílohy, které jsou zasílány. Pokud je příloha shledána škodlivou, je zablokována a uživatel je na to upozorněn. Poté se můžete rozhodnout, zda chce e-mail odstranit, nebo ne.

Gmail také nabízí pravidelné skenování doručené pošty, které může pomoci odhalit případný zbloudilý škodlivý software. Prováděním těchto skenů se může uživatel ujistit, že jsou jeho e-maily bezpečné a že se do jeho schránky nedostává žádný škodlivý obsah.

Chytré funkce Gmailu

Gmail se neustále vyvíjí a přidává nové funkce, které uživatelům ještě více usnadní správu e-mailů a udržování spojení. Které chytré funkce je tak možné u Gmailu využít?

 • Chytré psaní

Chytré psaní je funkce, která využívá umělou inteligenci k navrhování slov a frází při psaní. Díky tomu je psaní e-mailů rychlejší a jednodušší, protože umožňuje snadno dokončit myšlenky, aniž by se uživatel musel starat o pravopis nebo gramatiku.

 • Chytré štítky

Chytré štítky je funkce, která automaticky označuje příchozí e-maily na základě jejich obsahu. To usnadňuje organizaci a prioritizaci e-mailů a také rychlé vyhledávání konkrétních zpráv.

 • Smart Reply

Smart Reply je funkce, která navrhuje rychlé odpovědi na příchozí e-maily. Díky tomu může uživatel rychle reagovat na e-maily, aniž by musel uživatel psát celou odpověď.

 • Smart Search

Smart Search je funkce, která umožňuje rychle vyhledávat e-maily pomocí přirozeného jazyka. To usnadňuje vyhledávání e-mailů, i když si uživatel nepamatujete konkrétní údaje, jako je odesílatel nebo datum.

Google vzhled

Změna vzhledu v Gmailu je poměrně jednoduchá. Gmail nabízí řadu možností přizpůsobení, takže uživatel může zajistit, aby mu e-maily vypadaly přesně podle jeho představ. Jaké jsou postupné kroky?

 • Přihlásit se ke svému účtu Gmail a kliknout na ikonu ozubeného kola v pravém horním rohu obrazovky
 • V rozevírací nabídce vybrat možnost „Nastavení“
 • Jakmile se ocitne uživatel v nabídce Nastavení, kliknout na kartu „Motivy“
 • Nyní se zobrazí řada motivů, ze kterých si může uživatel vybrat. Každý motiv si může uživatel prohlédnout tak, že na něj najede uživatel myší. Jakmile najde takový, které se mu líbí, jednoduše jej stačí uložit a kliknou na tlačítko „Použít motiv“
 • Na kartě „Motivy“ si může uživatel vybrat a také přizpůsobit barvu pozadí služby Gmail. Jednoduše stačí kliknout na tlačítko „Přizpůsobit“ a poté vybrat barvu z palety barev
 • Nakonec může uživatel na kartě „Obecné“ změnit také velikost písma svých e-mailů. Jednoduše vybere požadovanou velikost písma z rozevírací nabídky a klikne na tlačítko „Uložit změny“

Změn vzhledu Gmailu umožňuje si toto prostředí přizpůsobit podle sebe.