Apple myslí na své rodiště. Kalifornii pomohl s rostoucí krizí s bydlením a nabízel 2,5 miliardy dolarů

Nebylo tajemstvím, že ceny za nájmy a nemovitosti v Kalifornii za poslední roky rostly silným tempem nahoru. S krizí s bydlením se ostatně země na západním pobřeží Spojených států potýkala dlouhé desítky let, ale až s násobně větším nárůstem technologických firem, především pak v oblasti Silicon Valley, se tato situace krystalizovala do neúnosných rozměrů.

Z logiky věci to nejvíce pociťovaly běžné domácnosti s nízkými a středně vysokými příjmy, které mnohdy nestačily na pokrytí nájmů ani základních potřeb. Zakomponovány byly do celého problému i samotné firmy, jež se raději stěhovaly do méně nákladných měst v sousedních státech a ušetřené peníze investovaly do výzkumu, vývoje a užitečnějších věcí.

V Silicon Valley, proslulém technologickém srdci světa, však od počátku sídlí Apple, který bere Kalifornii jako svůj domov a zcela pochopitelně mu není lhostejné, jak se daří tamním, obyčejným lidem.

Apple reagoval na sílící kalifornskou krizi s bydlením a oznámil plán, který by této nelichotivé skutečnosti mohl výrazně ulevit. Přišel se sumou ve výši 2,5 miliardy dolarů (zhruba 60 miliard korun), z níž postupně odkrajoval dílčí částky na jednotlivé oblasti tohoto komplexního problému. Největší složky pak tvořily výstavba nových domů a hypotéky.

Na ně hodlal přispět částkou 2 miliardy dolarů, přičemž polovina sumy poputovala do speciálního fondu s otevřeným úvěrem. Stát Kalifornie pak mohl tuto sumu buď vyčerpat naráz, nebo po částech, a to pouze pro výstavbu domů pro rodiny s nižšími nebo středně vysokými příjmy. K tomu mimo jiné přihazoval vlastní pozemky v hodnotě 300 milionů dolarů, které se nacházely v okolí San Jose.

Podpora lidí v Bay Area včetně bezdomovců

V návaznosti na to rozjížděl program pro pomoc s hypotékou lidem, kteří si dosud žádný dům nekoupili. Spolupracovat měl přímo s úředními složkami Kalifornie, s nimiž se měl snažit nastavit spravedlivé podmínky financování. Vyčlenil na to také 1 miliardu dolarů.

Stovky milionů dolarů pak Apple se státem Kalifornie rozprostíral mezi iniciativy určené pro nízkopříjmové domácnosti a „ohrožené“ skupiny v sanfraciské oblasti Bay Area (200 milionů dolarů), část byly i granty pro lidi v nouzi (150 milionů dolarů) a zhruba 50 milionů dolarů poputovalo charitě Destination: Home, která se snaží snižovat bezdomovectví.

Apple tak světu opět dokazoval, že jeho síla netkví pouze v technologiích, ale také porozumění svého okolí. Už v minulosti se firma podílela na podporách pro oblasti poničené hurikány a dalšími přírodními jevy, přičemž čím dál více investoval do 100% znovu obnovitelné energie, která pomáhala velebit nejen Kalifornii.

Kalifornie

Kalifornie je jedním z nejvýznamnějších států v USA a patří mezi nejznámější turistické destinace na světě. Má unikátní historii, pestrou kulturu a nádhernou přírodu, což láká každoročně miliony návštěvníků.

Kalifornie se nachází na západním pobřeží Spojených států a je nejlidnatějším státem v celé zemi. Je známá svým příjemným klimatem, které je ovlivněno blízkostí Tichého oceánu. Díky tomu je Kalifornie ideálním místem pro trávení dovolené a relaxaci.

Nejznámějším městem Kalifornie je Los Angeles, které je centrem zábavního průmyslu a filmového světa. Zde je možné navštívit Hollywoodskou stezku slávy, která je symbolem filmového průmyslu, nebo si prohlédnout známý Bradbury Building, který sloužil jako natáčecí místo pro mnoho známých filmů.

Dalším zajímavým městem je San Francisco, které je proslulé svými kopcemi, mostem Golden Gate a historickou čtvrtí Fisherman’s Wharf. Zde je možné vyzkoušet jízdu historickým tramvají, navštívit oblíbené věznice Alcatraz nebo si vychutnat chutné mořské plody v jedné z místních restaurací.

Pro přírodovědce je Kalifornie rájem. Možné je také vydat se do Národních parků Yosemite, kde se nachází nejvyšší vodopád v Severní Americe, nebo do Národního parku Sequoia, kde je možné obdivovat obrovské sekvoje, největší stromy na světě. Na jihu státu se nachází Národní park Joshua Tree, který je známý svými bizarními stromy a skalními útvary.

Příznivci vodních aktivit si zase přijdou na své na rozlehlých plážích, kterými je Kalifornie ohraničena. Pláže v městech jako Santa Monica, Malibu nebo San Diego jsou ideální pro surfování, koupání nebo pro jednoduché lenošení na sluníčku.

Kalifornie je také známá svou kosmopolitní atmosférou a různorodostí kultur. Turisté mohou navštívit čínskou čtvrť v San Franciscu, která je nejstarší v USA, nebo zhlédnout slavný karneval Carnival v městě San Diego.

Pro gurmány pak Kalifornie nabízí širokou škálu gastronomických možností. Zdejší kuchyně je ovlivněna především mexickou, asijskou a evropskou kuchyní. Turisté mohou ochutnat tradiční mexické tacos, čerstvé mořské plody nebo se nechat inspirovat koloniálním francouzským jídlem.

Kalifornie je také centrem technologického průmyslu. Město Silicon Valley je domovem celé řady technologických gigantů, jako je například Google, Apple nebo Facebook. Zde je možné navštívit jejich sídla nebo se zúčastnit jedné z mnoha technologických konferencí a veletrhů.

Celkově lze říci, že Kalifornie je nádherným místem, které nabízí kombinaci krásné přírody, bohatých kultur a moderního průmyslu. Bez ohledu na zájmy a preference, je možné nalézt v Kalifornii něco, co turisty ohromí a zaujme.

Nejenže se zde můžou těšit na krásy přírody a zajímavá historická a kulturní místa, ale také se můžou potěšit nespočtem možností pro zábavu a relaxaci. Kalifornie je prostě jedinečná destinace, kterou by si turisté neměli nechat ujít.

Problémy státu Kalifornie

Stát Kalifornie, nacházející se na západním pobřeží Spojených států amerických, má svou proslulost a přitažlivost. Jeho ikonická metropole Los Angeles, krásné pláže a slunečné počasí lákají každý rok miliony turistů z celého světa. Avšak pod tímto leskem se skrývají i řada problémů, kterým čelí tento stát.

Jeden z největších problémů, které Kalifornie čelí, je bezpochyby otázka přelidnění. Kalifornie je nejlidnatějším státem USA a její populace neustále roste. Stále více lidí se do Kalifornie stěhuje a přináší s sebou nárůst dopravy, znečištění životního prostředí a nedostatek dostupného bydlení.

Růst populace znamená také zvýšenou poptávku po vodě, což v případě Kalifornie může být vážným problémem vzhledem k nedostatku srážek a suchým obdobím.

Dalším významným problémem je riziko požárů. Kalifornie je každoročně sužována ničivými lesními požáry. Kombinace sucha, vysokých teplot a silných větrů je ideálním prostředím pro vznik a rychlý rozvoj požárů. Tyto katastrofální události způsobují značné škody na přírodním bohatství, majetku obyvatel a také ohrožují lidské životy.

Dalším problémem, který stát Kalifornie řeší, je nebezpečí zemětřesení. Leží na soutoku dvou těžko předvídatelných zlomů – San Andreas a Hayward – a je nejvíce ohrožený zemětřesením v celých Spojených státech. V minulosti už zažil několik závažných zemětřesení, která si vyžádala lidské životy a způsobila rozsáhlé škody na majetku.

Problémem státu Kalifornie je také rozdíl mezi bohatými a chudými regiony. V Kalifornii se nachází mnoho bohatých a prosperujících oblastí jako Silicon Valley, které přináší vysoké příjmy a inovativní technologie.

Na druhé straně ale existuje také mnoho oblastí, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností, chudobou a nedostatkem základních služeb. Nerovnost ve společnosti se projevuje také v oblasti vzdělání, kde bohatší oblasti mají přístup ke kvalitnímu školství, zatímco chudší oblasti se potýkají s nedostatečnými prostředky a nízkou úrovní vzdělání.

Dalším problémem, který Kalifornie řeší, je ekologická zátěž. Přestože se stát snaží o ochranu životního prostředí a snižování emisí skleníkových plynů, stále čelí výzvám souvisejícím s dopravou, průmyslem a spotřebou energie. Problém znečištění ovzduší je obzvláště výrazný v aglomeracích, jako je Los Angeles, který se potýká s nízkou kvalitou ovzduší a zdravotními problémy obyvatel.

Posledním problémem, který nelze opomenout, je finanční situace státu Kalifornie. Stát se potýká s vysokými náklady na fungování veřejného sektoru a sociálních programů, což vede k vysokým daním a nedostatečnému rozpočtu. To má negativní dopad na infrastrukturu, zdravotnictví a další důležité oblasti života obyvatel.

Vzhledem ke svému významu a specifikům se Kalifornie musí vyrovnávat s několika závažnými problémy. Od přelidnění, přes požáry a zemětřesení, až po sociální nerovnosti a ekologickou zátěž. Je na státu a jeho obyvatelích, aby se těmto problémům postavil čelem a hledal efektivní řešení. Jen tak bude možné udržet Kalifornii atraktivní a udržitelnou pro budoucí generace.