Jako město ve městě. Architekti stojící za Apple Parkem navrhli budovu pro čínského giganta Alibaba

Jedním z posledních projektů, na kterém Steve Jobs pracoval, bylo nové sídlo jeho společnosti, dnes známé jako Apple Park. Zakladatel firmy vyrábějící „rychle stárnoucí elektroniku“ tak za sebou nechal alespoň jeden hmatatelný odkaz, který zůstane aktuálním desítky let.

Architektonické studio, které komplex Apple Park ve spolupráci s Jobsem, Ivem a nejspíš dalšími lidmi z Applu navrhlo, nyní vytvořilo budovu pro jednu z největších čínských firem, Alibabu.

Apple Park není jen sídlem první bilionové společnosti v dějinách, ale také architektonickým monumentem. Je obrovský, má nezvyklý tvar, minimální uhlíkovou stopu a kombinuje „čisté“ prvky jako sklo, ocel a velké množství zeleně.

Oblé průhledné stěny vyžadovaly vyrobit dosud největší pláty skla a na druhou stranu například Jony Ive dbal na designovou koherenci i těch nejmenších detailů. V mnoha ohledech lze Apple Park jistě považovat za jeden ze symbolů 21. století.

Architekti z Foster + Partners

Za návrhem stojí studio Foster + Partners, které Jobs vybral na základě dlouhodobého vztahu k jeho vedení a předchozím projektům. Od té doby navrhlo také už několik Apple Storů a za Steve Jobs Theater získalo prestižní ocenění.

Ve svém oboru patří k významným inovátorům, ochotným experimentovat s designem, přičemž důležitým aspektem je vždy environmentální dopad. Foster + Partners vytváří v mnoha případech návrhy jednoznačně hledící do budoucnosti s optimismem a otevřeností.

Sídlo Alibaby je inspirováno stavebnicí LEGO

Tyto hodnoty jsou zřejmé také v projektu šanghajského sídla Alibaby, zjednodušeně čínské obdoby Amazonu. Kancelářská budova v jedné z nejmodernějších částí města má svým rozložením reprezentovat firemní kulturu, do níž může kdokoliv přímo nahlédnout.

Design zvýrazňuje důležitost komunikace, propojenost pracující komunity a ze všeho nejvíce vytvoření image odpovídající povaze Alibaby.

Na rozdíl od kruhového designu Apple Parku je zde využita konstrukce připomínající LEGO. Jednotlivé moduly s kancelářemi, zasedacími místnostmi a podobně jsou vytvořeny mimo centrum města, kde budou všechny pouze poskládány dohromady do členitého celku. Cílem tohoto postupu je snížit náklady a produkci skleníkových plynů a naopak zvýšit efektivitu stavby.

V jádru budovy bude velký prázdný prostor – jakoby náměstí umožňující interakci mezi firmou a kolemjdoucími. Způsob seskládání jednotlivých, do velké míry průhledných modulů je přitom pochopitelně zcela záměrný.

Jednak má jak vizuálními, tak fyzickými prostředky podněcovat ke spolupráci a jednak má zajistit co nejvyšší komfort pracovníků po celý rok při minimálních energetických nárocích.

Na návrhu stavby se podílela také umělá inteligence. Rozmístění modulů, z nichž se budova skládá, totiž určil genetický algoritmus, který pracoval podle určitého souboru pravidel. Mezi hlavní pokyny patřila vysoká responzivita vůči stavu okolního prostředí, maximalizace průhlednosti a uspořádání prvků struktury tak, aby jejich rozměry a umístění plnilo různé specifické funkce.