Budou Nebovidy vracet dotaci?

Nebovidy – Starostové měst a obcí to nemají v dnešní době jednoduché nejen s financováním, ale i s vlastní výstavbou. O tom se několikrát přesvědčil Pavel Kolář, starosta obce Nebovidy. Ve snaze postavit ČOV v obci Hluboký důl u Kolína, podepsal dne 6. října 2008 smlouvu o poskytnutí dotace z Fondu životního prostředí Středočeského kraje s tehdejším náměstkem hejtmana Vilémem Žákem. Získal tím do obecní pokladny bezmála dva a čtvrt milionu Kč. Tím však dobré zprávy pro obec Nebovidy zatím končí.

Zálohu převzali a stavět nezačali

Výběrové řízení na zhotovení ČOV vyhrála poněkud podezřele společnost Oberreiter s.r.o., tehdy se sídlem na obecním zámku v Suchdole u Kutné Hory. Tato společnost vypracovávala i stavební projekt.  Bývalý prokurista společnosti získal od Obce pro zhotovitele Oberreiter s.r.o. zálohu ve výši 1.893.600,- Kč a od té doby se dle slov starosty Pavla Koláře začal Nebovidům obloukem vyhýbat. Tuto skutečnost dle vyjádření oblastního ředitelství Policie České republiky oznámil starosta Obce podáním trestního oznámení dne 23.10.2008. Policie zahájila úkony trestního řízení.  

Oberreiter s.r.o. změnila majitele

Podíl v zadlužené společnosti Oberreiter s.r.o. odkoupil dle obchodního rejstříku 11.12.2008 za 1,- Kč Zdeněk Bureš a stal se jejím prokuristou. Vdenik.cz se jeho vyjádření k případu získat nepodařilo. Burešovým bývalým zaměstnavatelem byla společnost TW Company s.r.o. „Zdeněk Bureš pracoval do 31.12.2008 u naší společnosti jako stavbyvedoucí. Dne 17.12.2008 jsem jej představil zastupitelům Obce Nebovidy, neboť jsem tam byl pozván jako ředitel vodohospodářské společnosti Sítě Grunta, a.s.“, uvedl majitel developerské společnosti TW Company s.r.o., Tomáš Zach.

Téměř dvoumilionovou pohledávku obec prodala  

Vodohospodářská společnost Sítě Grunta, a.s. po několika měsících odkoupila od obce Nebovidy pohledávku za společností Oberreiter s.r.o. ve výši neodpracované zálohy, tj. 1.793.600,- Kč. Ředitel firmy Tomáš Zach k aktuálnímu stavu pohledávky uvedl: „Společnost Oberreiter s.r.o. je rozhodnutím Krajského soudu v Praze ode dne 7.4.2009 v insolvenci, kam ji „poslal“ zahraniční dělník Shodmonbek Nasriddinov. Toho jmenoval do funkce jednatele pan Bureš. Sítě Grunta, a.s. přihlásila pohledávku ve výši 1.793.600,- Kč dne 19.8.2010 do insolvenčního řízení. Ovšem vzhledem k tomu, že pan Bureš prodal společnost Oberreiter s.r.o. i s účetnictvím do Tádžikistánu, zamrzlo insolvenční řízení na mrtvém bodě. Současného jednatele společnosti Oberreiter s.r.o. lze přitom dodnes potkat např. v ubytovně v Malešově. Obrázek nechť si z toho udělá každý sám,“ popsal situaci pro Vdenik.cz Tomáš Zach a dodal: „Jsem tak trochu překvapen z toho, že se policii nepodařilo trestný čin oznámený starostou Nebovid přes jeho podnětnou součinnost prokázat.“

Dramatický příběh s ČOV pokračuje

V srpnu roku 2009 zadala Obec Nebovidy organizaci dalšího výběrového řízení na výstavbu ČOV společnosti Valldemossa trade s.r.o., kterou vlastní bývalý zaměstnanec společnosti Oberreiter s.r.o., Bohuslav Vančura a která úřaduje v Suchdole ve stejných kancelářích, jako kdysi společnost Oberreiter. Na základě doporučení Valldemossa trade vyhrála v pořadí již druhé výběrové řízení pražská firma INKOMA STAV s.r.o. Někteří občané Nebovid se obávají, že jejich obci hrozí vrácení dotace, neboť ani INKOMA stav. s r.o. žádného zásadního posunu při stavbě obecní ČOV nedosáhla. Majitel a jednatel INKOMA STAV s.r.o., Karel Falta se ke stavu stavby po roce od podpisu smlouvy vyjádřil na dotaz Vdenik.cz SMS zprávou: „Hodnocení stavby přísluší spíše investorovi než dodavateli.“