Bush se ptal Václava Klause na Irák, ptal se i na vládní krizi

Ego. Tak se to konečně stalo. Prezident „všech občanů“ (zvláště těch z ODS, jejichž je čestným předsedou) Václav Klaus se setkal s prezidentem „téměř všech“ Američanů Georgem W. Bushem. Schůzka proběhla ve Washingtonu v délce 35 minut a české noviny tuto událost slaví jako vítězství na mistrovství světa v hokeji.

Lidové noviny, věrný pravicový list, z toho dokonce vyrobil speciální stranu 3! Ach, ta lokajskost českých médií! Co by asi udělali, kdyby se setkal Klaus s Mickey Mousem? Nebo třeba kačerem Donaldem? Také bychom se dozvěděli o dějinách vztahů ke komiksu i psu Brutovi? Nepochybujte o tom…

Pohlédněme na titulky českých novin, které dnes překryly i vládní krizi, jež skončila, aby zase pokračovala. „Klaus se dočkal. Přijal ho Bush“, píší Lidové noviny.  „Bush se ptal Klause na Irák“, hlásí Mladá fronta Dnes. „Bush se ptal Klause i na vládní krizi“, doplňuje deník Právo. Vzhledem k tomu, že si nedávno tiskové oddělení Bílého domu spletlo slovenského s českým prezidentem, jde o skutečný dějinný průlom. Bush konečně ví, kdo je český prezident.

Jaká úleva pro české občany, že byl Václav Klaus přijat na tak dlouhé interview. Poradci museli asi Bushe hodně nabrífovat, aby to celé zvládl. Podle Klause to ovšem vypadá, že Bush je opravdu znalec. „Prezident Bush se vyptával na naše dnešní politické trable – jestli mohou vyvolat předčasné volby,“ řekl Právu Klaus. „Musel jsem mu vysvětlit, že máme ústavně trochu komplikovanou situaci na to, aby prezident mohl vyvolat předčasné volby,“ dodal.

Pokud je za celou věcí liška Condoleezza Riceová, je to trochu jiná káva. Jak známo, je tato žena nejen dobrou znalkyní Ruska, ale i střední Evropy: o českých lampasácích dokonce psala svou diplomovou práci. Právo to pochopilo následovně, když píše: „Americká strana schůzku zařadila do Bushova programu improvizovaně a oznámila konání až v pondělí. Ve Washingtonu se v této souvislosti spekulovalo, že schůzku Klause s Bushem zařídila urgentně ministryně zahraničí Condoleezza Riceová i jako určitou kompenzaci nedávného faux pas na internetové stránce Bílého domu: nesprávného popisku ke snímku Klaus-Bush během summitu NATO v Bruselu.“ Takže stačí jedna popiska, a Bílý dům zve prezidenta. Úžasné!

Celé to opět jednou nafukuje ego muži, který zatím nesahá svému předchůdci Václavu Havlovi ani po podešev jeho levé boty, natož po kotníky. O to více se česká média snaží, aby jeho význam vzrostl, protože si mohou být jisti, že jim v kampani ODS přihraje nějaké ty miliónky do inzerce. Táta Klaus se jistě nebude zlobit, když otisknout jeho fotografii v nečekaném objetí s americkým prezidentem. A komentáře?

Vedoucí zahraničního oddělení Mladé fronty Dnes je rezervovaný. „Prezident Klaus je jistě rád, že se mu včerejšek přihodil. Fotografie s Georgem Bushem, to je nejcennější suvenýr, jaký si mohl z Ameriky přivézt. Nyní už mu nikdo nebude moci vyčítat, že poškozuje vztahy s Bílým domem,“ píše v komentáři s titulkem „Klaus přišel, viděl a navštívil“.

Vodička si myslí, že je důležité překonat krizi, která měla nastat ve vztazích mezi Amerikou a Českem – ano, ona památná roztržka amerického velvyslance Craiga Stapletona s Klausem na Hradě. Budiž. Potíž je v úvaze, kterou sune Vodička, když srovnává roztržku s Evropskou unií – respektive Francií a Německem. „Právě jsme zažili v malém reprízu toho, co se událo před dvěma týdny v Bruselu. Spojenci mohou být ve sporu, mohou spolu nesouhlasit, ale musí se umět k sobě zase vracet zpátky. Jsou spojenci proto, že zdůrazňují to, co je spojuje. Ne to, co je rozděluje. To škodí oběma,“ píše moudře Vodička.

TIP: Jak funguje povinné ručení a jak pomůže srovnání povinného ručení?

A co tomu říkají Lidové noviny? Zástupce šéfredaktora Luboš Palata v názoru, který reprezentuje stanovisko listu napsal: „Půlhodina před polednem není sice čas na nějakou zásadní schůzku. Ale když nic jiného, je to příslib, že skutečně zásadní americko-české jednání na nejvyšší úrovni může v čase nepříliš vzdáleném přijít. Dobrou zprávou, možná ještě lepší, je, že Václav Klaus, považovaný často za naprosto nepoučitelného, poučitelný je.“

Praktické by to mohlo být v otázce zrušení vízové povinnosti do Spojených států amerických. To ale, zdá se, není stále na pořadu dne. A tak zatím zůstane jen u jednoho sice improvizovaně, ale přesto nafouklého ega českého prezidenta.

TIP: Jaké podmínky má půjčka ihned na účet?