Chtěl poslanec Kořistka něco ukořistit? Stovky Čechů jsou v zahraničí otroci!

Nemoc. Okurková sezóna se nekoná. Díky trochu neomalenému postupu novopečeného premiéra Stanislava „baby“ Grosse to v českých lukách a hájích vře – nebo lépe řečeno „řve“. Několik demonstrantů (policie říká, že 300) se minulé úterý shromáždilo před úřadem vlády, aby si řekli své k personální politice premiéra. Sotva „baby“ vyměnil svého Pavla „mlátičku“ Přibyla (chudák velel jedné zásahové rotě zrovna na Palachův týden v lednu 1969!) za Aleše „disidenta“ Šulce (chartista, který se podílel na  bezpečnostních prověrkách ministerstva vnitra), mnohem ostřejší mediální blesk proťal oblohu.

Začalo to minulý pátek a mohou za to „investigativci“ z Mladé fronty Dnes – podobně jako v případu „mlátičky“ Přibyla. Inu, šídlo v pytli neutajíš! Za kauzou ovšem tentokrát nestojí vrchní investigativec Jindřich Šídlo, který ještě coby elév v Respektu dokázal rozpíchat kdejaký pytel, ale trojice: Jana Blažková, Radek Bartoníček a Jaroslav Kmenta. Poslanec Unie svobody Zdeněk Kořistka jim oznámil, že ho chtěli nějací lobbisté z ODS uplatit 10 milióny korun, aby hlasoval proti důvěře vlády. Bomba! To tu ještě nebylo, už od časů slavné Sabiny Slonkové, které také na ledacos přišla…!

Neříkal ale náhodou před časem poslanec Petr Nečas (ODS), že se na něho chystali hoši z ČSSD – lépe řečeno „od babyho“? To je ale už dávno zapomenuto, ve hře je totiž opravdu astronomická suma, za kterou by se to koupalo – třeba na Bahamách, že?

Zvoník, nebo velvyslanec?

Kauze se věnují všechny noviny i dnes. Ovšem Mladá fronta Dnes už z toho nemá „votvírák“, zato Právo ano. Právo hlásí: „S Kořistkou jednal ´Topolánkův Šlouf´ s podtitulkem: „Ve hře byla nabídka na velvyslance“. Šlouf? Co tím chce Právo říct? „S poslancem US-DEU Zdeňkem Kořistkou vyjednával o shození vlády s příslibem protislužby lobbista Jan Večerek a asistent šéfa ODS Mirka Topolánka Marek Dalík,“ začíná Právo a pokračuje: „Tomu se prý v kuloárech přezdívá Topolánkův Šlouf, neboť vyjednává v zákulisí o citlivých věcech, u kterých nechtějí být přistiženi přímo politici.“ Aha.

Sdělení číslo dvě zní: za shození vlády křeslo velvyslance! Právo cituje asistenta Dalíka, který řekl v pondělí Hospodářským novinám (mimochodem, tenhle gentleman´s agreement s citacemi je tedy docela nový styl v českých kalných vodách): „Já jsem měl mandát k tomu, abych zjistil, jaké má Kořistka další představy o své politické budoucnosti… Například kdyby chtěl být někdy v budoucnu velvyslancem, mohli bychom zjistit, co se pro to dá udělat.“ Hm, to jsou věci!

TIP: Jak funguje pojištění auta kalkulačka nebo povinné ručení srovnání?

Šéf ODS Mirek „svěží vánek“ Topolánek to zpochybnil. Věta o velvyslanci měla prý zaznít jako žert ve smyslu „například zvoník u svatovítského chrámu nebo velvyslanec“. Hm, zajímavé. Kdyby to třeba říkal mluvčí KDU-ČSL, dalo by se to pochopit, ale takto? Mladá fronta Dnes ve svém druhém materiálu na titulní straně kauzu nastavuje titulkem: „Kvůli Kořistkovi se sejdou šéfové stran“. Na rozdíl od informací, které řekl asistent Dalík Hospodářským novinám, se v Mladé frontě Dnes dozvídáme, že měl Kořistkovi nabízet „funkci generálního konzula v Drážďanech“.

„Myslel jsem to ale v žertu, narážel jsem na to, že tento post odmítla nedávno exministryně zdravotnictví Marie Součková,“ citují Dalíkova slova investigátoři listu. O tom jak rozporuplně vnímají kauzu naši investigativní „nosiči diktafonů“, tentokrát z Lidových novin, svědčí pro změnu jejich titulek: „Svědci: Kořistka lže, úplatek jsme nenabízeli“. To vypadá, že snad tento list někomu nadržuje. Hádejte komu?

Ke kauze se za těch pár dní vyjádřil kdekdo. Dokonce i „prezident všech (zvláště některých) občanů“ Václav Klaus. Co myslíte, že řekl? Třeba anglicky s vinohradským přízvukem: „No comment!“ Nebo: „Nemám k tomu dostatek informací!“

Nebo: „Ne, ne, ne, kluci, ne, ne, ne…!“ Určitě ale není hodno „hlavy státu“ tato věta: „Pana Kořistku znám, nepovažuji ho za totálně důvěryhodnou osobu.“ To ale Klaus, ten nestranický čestný předseda ODS opravdu řekl. Kde to probůh žijeme, že prezident se staví na jednu stranu sporu, do kterého mu přece z titulu svého majestátu nic není, že?

To komentátor Práva Jiří Hanák, jeden z mála opravdu samostatně myslících  novinářů, upozorňuje ve sloupku „Kořistka a Klaus“ na straně 7, že ODS i s prezidentem mají korupční máslo (z privatizace třineckých železáren) na hlavě již od podzimu 1997: „Nepovažuji proto prezidenta Václava Klause za chlapa (hm, to je velmi, ale velmi vtipné, to fakt není – pozn. V.B.), nota bene za chlapa s ještě fungující pamětí, když dnes tvrdí: Kořistka je nedůvěryhodný! Byl snad důvěryhodný Václav Klaus, tehdy předseda ODS, když si u soudu nic nepamatoval? Řídil snad ODS dálkově? Byl jen pouhým předsedou-dopisovatelem?“

Nemoc otroků

Nejen Kořistkovou aférou živ je domácí rybník. Celé to bylo vlastně předehra k něčemu jinému. Ano, jde o hlasování o důvěře vládě. ČSSD si podle informací Práva pojistila hlasování i o nemocné, které jistě spektakulárně doveze do sněmovny: Miloslav Vlček i Hana Orgoníková tak posílí pevné řady bývalého bachaře, nyní šéfa poslaneckého klubu ČSSD, soudruha Petra Ibla. Mimochodem: Proč se nesnaží žádní umělci protestovat proti tomuto člověku?

Snad že se v této zemi jedná o nemoc trvalejšího charakteru než jeden Přibyl nebo jeden úplatek. Ztráta smyslu pro odpovědnost a základní etická pravidla: kdo by to vlastně v té špinavé politice čekal, že? Bez schopnosti nabídnout alternativu k tomuto typu vládnutí dopadne tento národ podobně jako hlásí hlavní titulek Mladé fronty Dnes: „Ze stovek Čechů se stali v cizině otroci“. A podtitulek? „Obchodníci s lidmi nutí ženy k prostituci, muže k černé práci“. Obávám se, že by stačilo v hlavním titulku změnit pouze jediné slovo: „cizině“.

TIP: Jaké má podmínky půjčka bez registru?