Finanční plán a rezerva – vzor, Excel, tabulka

Nejdůležitější je, načrtnout si, naše finanční možnosti. Většina lidí sice ví, jaké má příjmy, ale o výdajích už se to říci nedá. Někdy prostě nakupují a pak, když se podívají na účet, zhrozí se.

Mít dobrý plán

Nejdůležitější věcí je, mít dobrý plán. A je úplně fuk, jestli si ho vypracujete do tabulky na počítači, zadáte si ho do telefonu, nebo si ho prostě načrtnete na papír. Přesto, že se může zdát, že papír je přežitkem, stále více odborníků souhlasí s tím, že papír přežitý není. Můete ho totiž umístit třeba na nástěnku, lednici, pracovní stůl a podobně, a mít ho neustále na očích, což je motivující a zároveň také zavazující.

Krom dobrého plánu a určení si, jakou částku si budu na Vánoce odkládat, nesmíte opomíjet ani ukládání na rezervy. Ty jsou velmi důležité proto, abychom do nich mohly sáhnout třeba, když se nám rozbije pračka.

Je jasné, že rezerva je rezerva a spoření na Vánoce je prostě spoření na Vánoce. Neměli bychom se nechat zlákat tím, že sáhneme na rezervu před Vánoci proto, že se nám líbí ještě tohle a ještě tamto. Takhle by to nemělo fungovat. Co když se vám mezi svátky rozbije lednice, která je mimochodem naplněná vím možným k prasknutí, jak už to mezi svátky bývá? Co uděláte pak? Půjdete vracet dárky, aby na ní bylo? To nejspíš ne.

Nakupujeme co nejšetrněji

Tak, máme naspořeno na Vánoce a teď je na řadě samotné nakupování. Pokud to jen trochu jde, nakupujme online. Ušetříme! Někdo to bere tak, že při nakupování nasaje vánoční atmosféru, ale ruku na srdce, tak to asi není. Velké fronty, tlačenice, stres, běhání z obchodu do obchodu. Takhle tedy asi vánoční atmosféru nenasajete.

To raději zajděte na procházku večerním městem, do kostela, na jarmark. Nakupovat se dá online, v klidu, večer u vína, s přítelem, manželem. Úplně to vidím. Na druhou stranu se půjček nebojte, pokud jde o smysluplný dar. Třeba zaplacení vysoké školy pro vaše dítko.

Finanční rezerva

Tady rady pro tvorbu finanční rezervy:

  • Můžeme si cpát bankovky pod polštář, pod matraci, zkrátka tam, kde se domníváme že pro ně bude nejbezpečněji. Pak se ale nemůžeme divit, že nám je bytoví zloději nebo podomní prodejci „vyluxují“. 
  • Lepší je využít bank. Tam můžeme volit mezi několika produkty. Jednou z možností je vložit peníze na běžný nebo sporožirový účet. Tady kvůli inflaci ztrácejí pomalu peníze na hodnotě. Záleží samozřejmě, jak dlouho se na takovém účtu ohřejí.
  • Pak tu máme termínované účty a vklady. Ty mají ale vadu na kráse v tom, že jsou, jak již jejich název vypovídá, vázány termínem, kdy můžeme peníze vybrat. Doporučují se pro krátkodobější časové úseky.
  • Výhodná jsou stavební spoření. Jejich nevýhodou je také to, že se k nim dostaneme až po uplynutí doby, na kterou se upíšeme. Třeba za pět až šest let, záleží na bance. Lze samozřejmě vybrat peníze i dřív, pokud se dostanete do situace, že nemáte vyhnutí, ale přijdete o spoustu peněz, protože vám je prostě strhnou za nedodržení termínu, ke kterému jste se upsali.
  • A máme tu podílové fondy. Tady je to spíše pro ty, kteří rádi riskují. U fondů můžete docela dobře pěkně vydělat, nebo se ale může stát, že nenaspoříte a ještě proděláte. A to vše se může odehrát během velmi krátké doby, třeba jednoho roku. Fondy ještě mohou být obligační a smíšené, které v krátkosti řečeno, nabízejí něco mezi. A poslední z fondů jsou fondy garantované. Ty vám ovšem negarantují to, že si na nich pěkně vyděláte. Garantují ale vloženou částku, o tu nepřijdete.
  • Penzijní pojištění se bere jako pojištění, které budeme potřebovat ke svému důchodu, jež nám poskytne stát, na čas, kdy už nebudeme aktivní v práci. I tady ale nemůžeme začít pár let před důchodem a myslet si, že si budeme díky třeba pětiletému spoření žít jako králové.

Na druhou stranu mysleme na to, že o vklady svých peněz můžeme přijít třeba i z jedné poloviny. Může za to zase ta inflace. Jen si vzpomeňte, že rohlík stál před dvaceti lety 30 haléřů a třeba litr mléka dvě koruny. To myslím mluví za vše. Je toho na vás moc? Říkáte si, že to stejně nemá cenu? Opět radím, zajděte za odborníky a vše, jak spořit, si důkladně rozmyslete.