Stavební spoření – státní podpora, úvěr – jak funguje

Stavební spoření je forma spoření finančních částek na bydlení pro potomky, jedná se o nejrozšířenější a nejžádanější formu spoření. Většinou se uzavírá smlouva na šest let. Po uplynutí této lhůty výrazně klesá úrok a finančními poradci je doporučováno založit novou smlouvu nebo peníze vybrat a použít.

Proč je stavební spoření výhodné a co láká naprostou většinu lidí, kteří chtějí stavební spoření dětem zakládat? Je to výhodná státní podpora stavebního spoření. Stavební spoření tak právem patří mezi nejlepší spoření, které lze v současnosti sjednat.

Jak vybrat nejvýhodnější stavební spoření? Jak funguje srovnání stavebního spoření a proč je důležité porovnání stavebního spoření? Co je to překlenovací úvěr ze stavebního spoření a vyplatí se použít kalkulačka překlenovacího úvěru?

TIP: Jaké výhody má penzijní připojištění a proč je důležité spořit na důchod?

Jak funguje stavební spoření

Stavební spoření je formou investování, která umožňuje lidem ukládat si peníze nejen na stavbu domu nebo koupi bytu. Během spoření účastník stavebního spoření ukládá peníze na účet u stavební spořitelny, který je úročen, a jednou ročně je k němu připsána státní podpora ve formě zálohy. Jaká je maximální státní podpora stavebního spoření?

Ta v současné době činí 10 % z naspořené částky v daném roce, nejvýše však 2 000 Kč. Pokud je tedy každý rok uloženo 20 000 Kč, státní podpora dosáhne maximální výše, tj. 2 000 Kč.

Účastník stavebního spoření může v daném roce získat státní podporu na více smluv o stavebním spoření, maximálně však do celkové výše jedné státní podpory, tedy nejvýše 2 000 Kč.

Díky státnímu příspěvku je stavební spoření jednou z nejvýhodnějších možností spoření. Vklady v rámci stavebního spoření jsou navíc pojištěny Garančním systémem finančního trhu.

Zákonem stanovená minimální doba spoření je šest let. Poté si může člověk naspořené peníze včetně státní podpory vybrat. Pokud však minimální dobu spoření klient nedodrží a naspořené prostředky vybere dříve, ztratí nárok na státní příspěvek, tedy i na dosud připsané zálohy státní podpory.

Proto je dobré vědět, jak funguje stavební spoření, a počítat s faktem, že se nevyplatí ukončit stavební spoření před uplynutím zákonem dané doby.

Nejvýhodnější stavební spoření může být prvním krokem k vysněnému bydlení.
Nejvýhodnější stavební spoření může být prvním krokem k vysněnému bydlení.

Jak vybrat stavební spoření

Zájemce o stavební spoření obvykle zajímá, jak vybrat to nejlepší. Důležité je zvolit si správnou banku a produkt, který klientovi nejvíce vyhovuje. Stavební spoření je druh úspor, který má být použit k dosažení specifického cíle. Proto je důležité vytvořit si plán, ve kterém bude mít člověk jasno.

Podstatným krokem je výběr správné banky. Existuje mnoho bank, které nabízejí stavební spoření, a proto je velmi důležité vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje konkrétním potřebám. Pro porovnání stavebního spoření se vyplatí podívat na nabídky různých bank.

Dále je důležité rozhodnout se, jak často stavební spoření platit. Nejčastěji se stavební spoření platí měsíčně nebo ročně. Pokud však člověk zapomene na stavební spoření přispívat, může přijít o státní podporu stavebního spoření.

Státní podpora u stavebního spoření a podmínky

U většiny typů stavebního spoření, nehledě na smlouvu a počet let, které jsou v ní stanoveny, má klient nárok na státní podporu, jež se liší podle finanční sumy, která přibyde na účtu za kalendářní rok. Maximální částka činí 2 000 Kč a lze s ní počítat v případě, že na spoření účastník vloží 20 000 Kč za rok.

Největší výhodou stavebního spoření je, že si člověk může vklady naplánovat do průběhu roku například jako automatickou transakci z každé výplaty, nebo může finance vkládat jednorázově či nárazově.

Peníze na účet může majitel poslat kdykoli. Pokud se povede poslat jen menší částku, státní podpora bude nižší, ovšem i tak člověk určitou státní podporu dostane.

Stejně jako úroky je i státní podpora bohužel rok od roku nižší. Ještě před deseti lety činila státní podpora přes 4 000 Kč ročně. Klesl i úrok, který byl ještě před pár lety v řádech procent, dnes základní úrok stavebního spoření nabízí zpravidla 2,5-3 %.

Výhodou stavebního spoření také je, že si člověk může vzít překlenovací úvěr do doby, než naspoří cílovou částku.

Úrok u stavebního spoření

Úroková sazba stavebního spoření se u jednotlivých poskytovatelů liší, proto je dobré skrze srovnání stavebních spoření najít stavební spoření s nejlepším úrokem. Díky srovnání může zájemce najít to nejvýhodnější stavební spoření.

Stavebnímu spoření se věnuje zákon o stavebním spoření č. 96/1993 Sb. Tento zákon určuje státní podporu a další detaily ohledně stavebního spoření.

Zákon o stavebním spoření ve svém aktuálním znění je veřejně dostupný na internetu, každý si jej tedy může kdykoliv prostudovat.

Důležitá nevýhoda stavebního spoření

Smlouva spoření se uzavírá většinou na dobu šest let. Po tuto dobu nemůže majitel účtu na finance sáhnout, vybrat je a ani je použít účelově. Pokud majitel své konto zruší před vypršením smlouvy nebo vybere jeho obsah, přijde o veškerou státní dotaci.

Některé banky navíc zrušení stavebního spoření hrubě sankcionují – tato sankce může být vypočítána z toho, kolik si člověk předčasně vybere. Konkrétní sankce záleží na podmínkách smlouvy.

Nejlepší stavební spoření 2023

Jak vybrat nejlepší stavební spoření pro rok 2023? Základem je důsledné srovnání stavebního spoření včetně akčních nabídek. Na internetu je řada užitečných a přehledných porovnání stavebního spoření, které pří hledání nejlepšího stavebního spoření jistě pomohou.

Při volbě nejlepšího stavebního spoření je dobré srovnávat především toto:

  • úrok ze stavebního spoření
  • poplatek za sjednání stavebního spoření
  • poplatek za vedení stavebního spoření
  • stavební spoření akce

Díky srovnání těchto parametrů stavebního spoření lze zvolit to nejlepší stavební spoření pro rok 2023.

Nejvýhodnější stavební spoření – kalkulačka

S výběrem nejvýhodnějšího stavebního spoření jistě pomůže i online kalkulačka. Zájemce o nejvýhodnější stavební spoření snadno najde kalkulačku na webu. Stačí zadat do vyhledávače heslo „nejvýhodnější stavební spoření kalkulačka“ nebo „stavební spoření pro děti kalkulačka“.

Kalkulačka stavebního spoření spočítá spořicí fázi účtu stavebního spoření, zároveň umožňuje do výpočtu zahrnout standardní poplatky stavebních spořitelen a dokáže provést i detailní výpočty. Kalkulačka stavebního spoření zpravidla nepočítá s akčními nabídkami.

Do kalkulačky stavebního spoření zadává klient roční úrokovou sazbu daného stavebního spoření, kalkulačka je předem naprogramována pro běžné účtování poplatků. Kalkulačka nejvýhodnějšího stavebního spoření rovněž počítá s ročním připisováním úroků a státního příspěvku.

Kalkulačka stavebního spoření je užitečným nástrojem, díky kterému člověk získá lepší přehled o možnostech stavebního spoření. Slouží mimo jiné jako spolehlivé srovnání stavebních spoření.

Online kalkulačka stavebního spoření výrazně usnadní a urychlí výpočet cílové částky.
Online kalkulačka stavebního spoření výrazně usnadní a urychlí výpočet cílové částky.

Stavební spoření pro děti – srovnání

Velmi často zakládají rodiče stavební spoření pro své děti. Také v tomto případě je srovnání stavebního spoření pro děti něco, co by rodič neměl podcenit. Každý chce samozřejmě pro své dítě to nejvýhodnější stavební spoření.

Většina institucí, které poskytují stavební spoření pro děti, má čas od času výhodnější nabídky, jež stojí za srovnání. Například Česká spořitelna nabízela v minulosti sjednání stavebního spoření pro děti zcela zdarma.

Proto je srovnání stavebních spoření pro děti prvním krokem, který by měl rodič podniknout. Díky nejrůznějším akcím stavebního spoření se dá šikovně ušetřit a zároveň vybrat ten nejlepší produkt na trhu.

ČSOB – stavební spoření

Oblíbeným stavebním spořením na českém trhu je Liška od ČSOB Stavební spořitelny, dříve známé jako stavební spoření Českomoravské stavební spořitelny. Pokud zájemce o stavební spoření vyhledává heslo „čmss kalkulačka“, dostane se automaticky na web ČSOB Stavební spořitelny.

ČSOB stavební spoření nabízí zhodnocení až 6,3 %. Stavební spoření ČSOB nevyžaduje žádný vstupní poplatek a naopak nabízí prémii až 6 000 Kč. Základní úrok stavebního spoření ČSOB je 1,5 %.

Pokud chce zájemce zjistit detaily, stačí zadat do vyhledávače „ČSOB stavební spoření kalkulačka“ nebo „čmss kalkulačka“. Na webových stránkách ČSOB stavební spořitelny lze také získat přehled o aktuálních akcích stavebního spoření.

Komerční banka – stavební spoření, kalkulačka

Stavební spoření Komerční banky nabízí aktuálně zhodnocení až 6,5 %. Podmínkou je sjednání běžného účtu u Komerční banky. V průběhu trvání smlouvy umožňuje KB sjednání úvěru na bydlení do výše 1 milionu Kč.

Pro zjištění detailů se doporučuje použít kalkulačku stavebního spoření Komerční banky. Stačí navštívit webové stránky Komerční banky, vyhledat kalkulačku stavebního spoření a zadat konkrétní údaje.

MONETA – stavební spoření

MONETA Money Bank nabízí v současnosti skvělé zhodnocení stavebního spoření ve výši 7,1 %. Pokud si klient založí MONETA stavební spoření do 18. 1. 2023, získá navíc bonus 2 000 Kč.

Základní úrok má MONETA stavební spoření 2,5 %, za 6 let může klient při pravidelném měsíčním vkladu 17 000 Kč naspořit 144 852 Kč. Peníze našetřené přes MONETA stavební spoření lze použít na cokoliv.

Air Bank – stavební spoření

Stavební spoření aktuálně není v nabídce Air Bank. Air Bank nabízí pouze běžný spořicí účet s úrokem až 5 % ročně.

Raiffeisenbank – stavební spoření

Stavební spoření Raiffeisenbank nabízí velmi výhodné podmínky. Při měsíčním vkladu 1 700 Kč může klient za 6 let našetřit 148 482 Kč. Základní úrok stavebního spoření Raiffeisenbank je 3 %, patří tak k nejvyšším na tuzemském finančním trhu.

V případě využití stavebního spoření Raiffeisenbank spolu s Chytrým účtem získá klient odměnu 4 000 Kč. Klientům je na webových stránkách Raiffeisenbank k dispozici kalkulačka stavebního spoření.

Žádost o ukončení stavebního spoření Raiffeisen – formulář

V případě, že klient potřebuje předčasně vypovědět stavební spoření, je třeba nejprve vyplnit formulář žádosti o ukončení stavebního spoření Raiffeisen.

Veškeré formuláře jsou k dispozici na webových stránkách Raiffeisenbank. Stáhnout lze mimo jiné i formulář pro žádost o ukončení stavebního spoření Raiffeisen.

K předčasné výpovědi stavebního spoření by však mělo dojít jen v případě opravdové nutnosti. Klient tak totiž přijde o veškerou státní dotaci.

Úvěr ze stavebního spoření – kalkulačka

Se stavebním spořením jsou spojeny dva typy úvěrů. Je to běžný úvěr ze stavebního spoření a tzv. meziúvěr neboli překlenovací úvěr ze stavebního spoření.

Vypočítat detaily úvěru ze stavebního spoření lze jednoduše, stačí zadat do vyhledávače heslo „úvěr ze stavebního spoření kalkulačka“.

Stavební spoření je zpravidla bezúčelové, člověk tak ušetřené peníze nemusí použít přímo na výdaje spojené s bydlením.
Stavební spoření je zpravidla bezúčelové, člověk tak ušetřené peníze nemusí použít přímo na výdaje spojené s bydlením.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření – kalkulačka

Při zadání hesla „překlenovací úvěr kalkulačka“ nebo „překlenovací úvěr ze stavebního spoření kalkulačka“ se zájemce snadno dostane k výpočtu překlenovacího úvěru u dané stavební spořitelny.

Kalkulačka překlenovacího úvěru podá přesné informace o částce, s jakou může klient v případě meziúvěru počítat.

Stavební spoření zdarma

Jak na stavební spoření zdarma? Sjednání stavebního spoření zdarma aktuálně nabízí většina poskytovatelů. Zároveň je však třeba platit poplatek za vedení stavebního spoření, který se zpravidla pohybuje mezi 300 a 360 Kč.

Vedení stavebního spoření zdarma v současnosti nabízí stavební spoření Raiffeisenbank, konkrétně Tarif Felix. V případě Tarifu Spoření je poplatek za vedení 328 Kč.