Funkce EKG do nových Apple Watch dorazí s watchOS 5.1.2. Dostupná bude nejspíš i pro Česko

Jakmile Apple v září představil novou generaci Apple Watch Series 4, která vůbec poprvé přinesla zásadnější designové inovace v podobě většího displeje či tenčího těla, nejatraktivnější funkcí, jež publikum vítalo důrazným potleskem, byla integrace elektrokardiogramu (EKG). Kalifornská firma nicméně tuto novinku do hodinek nezahrnula hned po uvedení prodeje a dodala, že ji softwarově zpřístupní koncem letošního roku. A to by mělo být každým dnem.

Podle interního dokumentu, který získal server MacRumors, by funkce EKC měla být pro běžné uživatele dostupná již v rámci aktualizace watchOS 5.1.2. Ta je momentálně ve fázi vývojářského beta testování a očekává se, že pro veřejnost se objeví velmi brzy. Oficiálně pak elektrokardiogram bude k dispozici pouze na trhu Spojených států, kde Apple dostal povolení a schválení od FDA.

Měření EKG na Apple Watch Series 4 (Foto: Apple)

Funkci však bude s největší pravděpodobností možné obejít. Má se totiž vztahovat na region, tudíž by teoreticky stačilo, aby jej uživatelé v nastavení změnili a možnost měření EKG by se mohla objevit. Konkrétní postup je následující: Nastavení – Obecné – Jazyk a oblast – Region.

Poté by i čeští uživatelé mohli přikládat prst na digitální korunku, díky níž by se za půl minuty měly skrze Apple Watch a napárovaný iPhone dozvědět všechna relevantní (a přesná) data o srdeční aktivitě. Je však stále nutné brát v potaz, že Apple může toto jednoduché obejití ještě zablokovat a následně povolovat jen na těch trzích, na kterých dostane oficiální povolení.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Plnohodnotná zdravotní pomůcka

I když samotný Apple nedoporučuje využívat funkci EKG na Apple Watch jakožto jedinou a zcela stoprocentní možnost zaručující co nejpřesnější výsledky z EKG, jedná se o velmi výrazný krok, který by z hodinek mohl výhledově udělat plnohodnotnou zdravotnickou pomůcku. Dokazují to například i plány ohledně funkce pro zamezování přejídání nebo patenty, díky nimž by Apple Watch mohly sloužit jako nástroj pro ochranu před spálením a kožními nádory.