Google spustil navigaci s rozšířenou realitou ve svých mapách i pro iOS

Jednou z užitečných oblastí, do nichž se dá implementovat rozšířená realita, jsou mapy, přesněji řečeno navigace. Situace, kdy se v okolí objevují virtuální cedule a v neznámém městě informují o tom, kde se chodec právě nachází a jak daleko je to cílové destinace, jsou rozhodně chtěným zážitkem.

S podobnou vizí experimentoval i Google, který na poli map patří mezi špičku. Ten spustil v Google Maps funkci pod názvem Live View, jež kombinuje klasickou „živou“ navigaci se zmíněnými digitálními prvky, které jsou do rozhraní dosazovány na základě rozšířené reality.

Mapy Google nabízejí dvě zobrazení pro pěší navigaci: 2D mapu a živé zobrazení. Při zobrazení Live View chodci získají pokyny umístěné v reálném světě a na miniaturní mapě v dolní části obrazovky.

Díky tomu pak uživatelé mohou jasně vidět, kam míří, a procházky po zahraničních městech se tak mohou stát o něco příjemnějšími. O to víc, že Live View zamířil i na iPhony a prakticky tak ztrácí exkluzivitu v podobě dostupnosti pouze pro Pixely. Využívat ji mohou všichni majitelé iPhonů s ARKitem, potažmo Androidů s ARCore.

Použití Live View v Mapách Google

Dostupnost služby Live View závisí na několika technických i obecných faktorech. V prvé řadě musí být zařízení kompatibilní s ARKit/ARCore. Procházková oblast musí mít dobré pokrytí službou Street View. Při prvním vyzkoušení funkce Live View se na telefonu objeví zpráva, že chce uživatel získat přístup k fotoaparátu.

Navigace pomocí Live View

Google Mapy nabízejí dva typy zobrazení pro pěší navigaci: 2D mapu a Live View. Pomocí funkce Live View lze zobrazit trasu chůze na záběru reálného světa a na malé mapě ve spodní části obrazovky. Navigaci Live View lze použít během pěší části jakéhokoli typu cesty.

 1. Na telefonu nebo tabletu nejprve spustit aplikaci Mapy Google
 2. Do vyhledávacího pole zadat svůj cíl nebo na něj klepnout na mapě
 3. Klepnout na ikonu Trasa Modrá trasa
 4. Nad mapou na liště pro režim cestování klepnout na možnost Pěšky Pěšky
 5. Dole uprostřed klepnout na Live View Mapy s RR
 6. Pomozte Mapám určit polohu podle pokynů na obrazovce.
  Tip: Nasměrovat fotoaparát na budovy a nápisy přes ulici, nikoli na stromy a lidi.
 7. Když Mapy zjistí, kde se chodec nachází, zobrazí se na obrazovce trasa v pohledu z kamery.
  Tip: V zájmu bezpečnosti a výdrže baterie Google doporučuje telefon odložit, jakmile chodec zjistí, kam jít.
 8. Při dosažení dalšího navigačního kroku (nebo cíle) telefon zavibruje.
 9. Pokud se chce chodec k funkci Live View vrátit, stačí naklonit telefon svisle nebo stisknout tlačítko Live View.

Důležité: Funkce Live View není určena k použití v pohybujícím se vozidle. 

Jak zjistit, zda funkce Live View funguje

Když uživatel klepne na možnost Live View Maps, na obrazovce se zobrazí zpráva. Zpráva říká, ať uživatel namíří fotoaparát telefonu na budovy, dopravní značky nebo jakýkoli prvek scenérie, který Google Maps rozpoznají podle dat Street View v dané oblasti. Jakmile aplikace Google Maps rozpozná, kde se uživatel nachází, zobrazí na telefonu navigační pokyny.

Pokud funkce Live View stále nefunguje, je nutné se ujistit, že je funkce Live View používána:

 • na dobře osvětlených místech
 • venku
 • na místech, kde lze fotoaparátem telefonu mířit na budovy a značky přes ulici
 • na místech, kde je k dispozici funkce Street View

v zájmu bezpečnosti je doporučováno funkci Live View používat jen v situacích, kdy je to potřeba nejvíce, například na začátku cesty, je-li chodec na křižovatce nebo už se blíží k cíli.

Další funkce Google a Apple

Google spustil i sekci pro rezervace, díky níž je bude možné všechny vidět na jednom místě v kombinaci i s letenkami. Součástí Google Maps pro iOS a Android bude mimo jiné také Timeline, kam se budou ukládat oblíbená navštívená místa s možností je ihned sdílet s přáteli.

Co se týče map, s nimiž pracuje Apple, nutno říct, že i ony podstupují změny. S iOS 13 přišla navigační funkce Look Around, která je inspirována Street View od Googlu.