Granola z mandlové a kokosové drtě – nejlepší recept

V tomhle receptu naprosto využijete zbytky mandlí a kokosu z přípravy rostlinného mléka. Existuje spousta možností, jak zbylou drť využít, jako jsou třeba sušenky, ořechová těsta a tak podobně, a taky müsli, nebo-li granola. Lepší je použít výraz granola, protože v zahraničí výraz müsli označuje spíš to sypané, neslepené medem.

Počítejte s tím, že to bude daleko lehčí, než normální müsli. Když děláte domácí, většinou jsou to velké hrudky vloček s ořechy, což je výborný, ale taky se to někdy trochu hůř kouše. Má příjemnou lehkou ořechovou chuť, kokos tam moc cítit není, ale dodává křupavost a texturu. 

Než se na granolu vrhnete, pokuste se mandlovou i kokosovou drť nějak vysušit. Nedělejte to, že okamžitě po tom, co uděláte mléka rovnou upečete müsli, protože drť pořád obsahuje moc vody na to, aby z toho mohly být křupavé kousky. Zkuste si je rovnoměrně rozložit na plechy s pečícím papírem a nechat je někde na sluníčku do druhého dne vyschnout, nebo strčit do trouby na 50 °C a hodinku až dvě to tam nechat.

Ingredience

  • 250 g celých ovesných vloček
  • 250 g mandlové drtě zbylé z mandlového mléka, vysušené
  • 200 g kokosové drtě zbylé z kokosového mléka, vysušené
  • 250 g sirupu (kombinace medu, javorového, kukuřičného, agávového, datlového sirupu, melasa, v podstatě, co doma máte)
  • 120 g tuku (opět kombinace kokosového a olivového oleje, másla)
  • 1 lžíce vanilkového extraktu
  • rozinky, brusinky nebo jiné sušené ovoce podle chuti

Postup

  1. Troubu předehřejte na 170 °C. 
  2. Ovesné vločky, mandlovou drť a kokosovou drť smícháme ve větší míse. Do kastrůlku si dáme 250 g sirupu podle svých preferencí a tuk. Zahříváme, dokud se vše nerozpustí a nepromíchá.
  3. Odstavíme, vmícháme vanilkový extrakt a přelijeme s tím vločkovou směs v míse. Pořádně promícháme, dokud není vše obaleno a nenajdeme žádná suchá místa.
  4. Dva plechy si vyložíme pečícím papírem. Rozdělíme na ně rovnoměrně směs a šoupneme do trouby na 20 – 30 minut. Každých sedm minut nějakou špachtlí granolu promícháme a otáčíme, aby se nepekla jenom z jedné strany.
  5. Pamatujte, že se musí péct o něco déle než normální müsli, aby byla křupavá. Hotová je, když má temně zlatou barvu. 
  6. Necháme vychladnout na plechu. Dokud není úplně vystydlá, neděste se, že je měkká, zpravidla ztvrdne až při vychladnutí. Na konec zamícháme rozinky nebo jiné sušené ovoce.